1998 թվականին ստեղծված «Աշխարհի երկրների սահմանադրություններ» որոնման համակարգում ներառված են 149 երկրների սահմանադրություններ (անգլերեն՝ 161, ռուսերեն՝ 72, իսպաներեն՝ 20 և ֆրանսերեն՝ 4), սահմանադրական և այլ իրավական հասկացությունների հայ-ռուս-անգլերեն էլեկտրոնային բառարան (համապատասխանաբար՝ 474 և 179 բառ և արտահայտություն)։
Սահմանադրությունները կարելի է որոնել ըստ երկրների այբբենական ցանկի, աշխարհի քարտեզի, պետությունների կառավարման համակարգերի: Համակարգը գրանցված է Հայաստանի Հանրապետության հեղինակային իրավունքների ազգային գործակալությունում:
Հեղինակներ՝ Գ. Հարությունյան, Գ. Վահանյան (վկայագիր՝ N00227, տրված՝ 15.04.1998թ.):
ներբեռնել նյութերըՀայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքն ստեղծվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման (ԳԼԿ II) ծրագրային ձևաչափի շրջանակներում ֆինանսավորվող և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի շրջանակներում: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքում ներկայացված տեսակետները որևէ պարագայում չեն կարող համարվել Եվրոպական միության և/կամ Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական տեսակետի արտահայտում:

The search system “World Wide Constitutions” was created in 1998, which includes constitutions of 149 countries (in English - 161, in Russian - 72, in Spanish – 20 and in French - 4), as well as Armenian-Russian-English electronic dictionary of constitutional and other legal concepts (474 and 179 words and expressions, respectively).
Constitutions can be searched by alphabetical list of countries, world map and governance systems. The system is registered with the Intellectual Property Agency of the Republic of Armenia.
Authors: G. Harutyunyan and G. Vahanyan (certificate N00227, issued on 15.04.1998).
download materialsThe website of the Constitutional Court of the Republic of Armenia has been created as part of the Partnership for Good Governance (PGG II) Project ''Support to the judicial reform – enhancing the independence and professionalism of the judiciary in Armenia'' co-funded by the European Union and the Council of Europe. The views expressed herein can in no way be taken to reflect the official opinion of either party.