1998 թվականին ստեղծված «Աշխարհի երկրների սահմանադրություններ» որոնման համակարգում ներառված են 149 երկրների սահմանադրություններ (անգլերեն՝ 161, ռուսերեն՝ 72, իսպաներեն՝ 20 և ֆրանսերեն՝ 4), սահմանադրական և այլ իրավական հասկացությունների հայ-ռուս-անգլերեն էլեկտրոնային բառարան (համապատասխանաբար՝ 474 և 179 բառ և արտահայտություն)։
Սահմանադրությունները կարելի է որոնել ըստ երկրների այբբենական ցանկի, աշխարհի քարտեզի, պետությունների կառավարման համակարգերի: Համակարգը գրանցված է Հայաստանի Հանրապետության հեղինակային իրավունքների ազգային գործակալությունում:
Հեղինակներ՝ Գ. Հարությունյան, Գ. Վահանյան (վկայագիր՝ N00227, տրված՝ 15.04.1998թ.):
ներբեռնել նյութերըՀայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքն ստեղծվել է Եվրոպական միության և Եվրոպայի խորհրդի կողմից՝ Գործընկերություն հանուն լավ կառավարման (ԳԼԿ II) ծրագրային ձևաչափի շրջանակներում ֆինանսավորվող և Եվրոպայի խորհրդի կողմից իրականացվող «Աջակցություն դատական բարեփոխումների իրականացմանը` Հայաստանում դատական իշխանության անկախության և արհեստավարժության ամրապնդումը» ծրագրի շրջանակներում: Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի վեբկայքում ներկայացված տեսակետները որևէ պարագայում չեն կարող համարվել Եվրոպական միության և/կամ Եվրոպայի խորհրդի պաշտոնական տեսակետի արտահայտում:

Созданная в 1998 году поисковая система “Конституции мира” включает конституции 149 стран (на английском - 161, на русском - 72, на испанском - 20, на французском - 4), армяно-русско-английский электронный словарь конституционных и других правовых понятий (соответственно 474 и 179 слов и выражений).
Поиск необходимой конституции возможен по алфавитному списку стран, по карте мира, а также по системе государственного управления. Поисковая система зарегистрирована в Национальном агентстве по авторским правам Республики Армения.
Авторы: Г. Арутюнян, Г. Ваганян (свидетельство N 00227, выдано 15.04.1998 г.).
скачать материалыВеб-сайт Конституционного Суда Республики Армения был создан в рамках программы Совета Европы “Содействие осуществлению судебных реформ – укрепление независимости и профессионализма судебной власти в Армении”, финансируемой Европейским союзом и Советом Европы в рамках программы “Партнерство за надлежащее управление” (PGG II). Точки зрения, представленные на веб-сайте Конституционного Суда Республики Армения, ни при каких обстоятельствах не могут рассматриваться как официальные точки зрения Европейского Союза и/или Совета Европы.