ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ՍԿԶԲՈՒՆՔՆԵՐԻ ԻՐԱՎԱՉԱՓՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆՆԵՐԸ ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՄԱՆ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԽԱՐՏԻԱՅԻ ՀԱՄԱՏԵՔՍՏՈՒՄ
Տեղական ինքնակառավարման սկզբունքները կարևոր նշանակություն ունեն տեղական ինքնակառավարման մարմինների արդյունավետ գործունեության համար՝ ապահովելով ինքնակառավարման իրավունքի իրականացումը:
Որպես ելակետային հիմնարար դրույթներ՝ տեղական ինքնակառավարման սկզբունքները հիմք են հանդիսանում բնակչության կողմից ընտրված տեղական ինքնակառավարման մարմինների միջոցով համայնքների կառավարման իրավունքի կազմակերպման համար: Ներպետական և եվրոպական սկզբունքների հարաբերակցության արդյունքում տեղական ինքնակառավարման սկզբունքները հանդիսանում են համայնքային նշանակության հանրային հարցերի ինքնուրույն լուծման ուղենիշներ:
Հոդվածը նվիրված է տեղական ինքնակառավարման սկզբունքների և Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայով նախատեսված սկզբունքների հարաբերակցության հիմնահարցերին:
Հիմնաբառեր. տեղական ինքնակառավարում, սկզբունք, ֆինանսական համահարթեցում, միջհամայնքային համագործակցություն, հրապարակայնություն: