ԵՐՎԱՆԴ ԽՈՒՆԴԿԱՐՅԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԻ XIX ՀԱՄԱԳՈՒՄԱՐԻՆ
2024թ․ մայիսի 21-ից 24-ը Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը Մոլդովայի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Դոմնիկա Մանոլեի հրավերով Քիշնևում մասնակցել է Եվրոպական սահմանադրական դատարանների վեհաժողովի XIX համագումարին։
Վեհաժողովի մասնակիցներին ողջունել է Մոլդովայի Հանրապետության նախագահ Մայա Սանդուն։ Տիկին Սանդուն բարձր է գնահատել  Եվրոպական սահմանադրական դատարանների վեհաժողովի XIX համագումարի անցկացումը Մոլդովայի մայրաքաղաքում՝ վեհաժողովի մասնակիցներին մաղթելով արդյունավետ աշխատանք։
Միջոցառմանը մասնակցել են ավելի քան 100 մասնակիցներ՝ եվրոպական սահմանադրական դատարանների նախագահներ և դատավորներ, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Սիոֆրա Օ Լիրին, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Քլեյր Բազի Մալաուրեն, Եվրոպական միության արդարադատության դատարանի ներկայացուցիչներ, Ֆրանկոֆոն սահմանադրական դատարանների ասոցիացիայի, Արաբական սահմանադրական դատարանների և խորհուրդների միության, Աֆրիկյան սահմանադրական իրավասությունների կոնֆերանսի, Սահմանադրական դատարանների Եվրասիական ասոցիացիայի, Պորտուգալախոս երկրների սահմանադրական իրավասությունների կոնֆերանսի ներկայացուցիչներ։
Եվրոպական սահմանադրական դատարանների վեհաժողովի XIX համագումարում  վեհաժողովի նախագահությունը փոխանցվել է Ալբանիային։
Եվրոպական սահմանադրական դատարանների վեհաժողովը միավորում է սահմանադրական վերահսկողություն իրականացնող եվրոպական 40 սահմանադրական կամ համարժեք դատարանների ներկայացուցիչների։ Այն ներկայացնում է սահմանադրական վերահսկողությամբ լիազորված դատական մարմինների միջև բազմակողմ համագործակցության եվրոպական կարևորագույն հարթակներից մեկը:

СУДЬЯ КС ЕРВАНД ХУНДКАРЯН ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В XIX КОНГРЕССЕ КОНФЕРЕНЦИИ ЕВРОПЕЙСКИХ КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ
4 июня 2024г.
С 21 по 24 мая 2024 года судья Конституционного Суда Ерванд Хундкарян по приглашению Председателя Конституционного Суда Республики Молдова Домники Маноле принял участие в состоявшемся в Кишиневе XIX Конгрессе Конференции европейских конституционных судов.
Участников Конгресса приветствовала Президент Республики Молдова Майя Санду. Госпожа Санду высоко оценила проведение XIX Конгресса Конференции европейских конституционных судов в столице Молдовы и пожелала участникам плодотворной работы.
В мероприятии приняли участие более 100 человек. Среди них председатели и судьи европейских конституционных судов, Председатель Европейского суда по правам человека Шиофра О'Лири, Председатель Венецианской комиссии Клер Бази Малори, представители Суда Европейского Союза, Ассоциации франкоязычных конституционных судов, Союза арабских конституционных судов и советов, Конференции органов конституционной юрисдикции Африки, Евразийской ассоциации органов конституционного контроля, Конференции португалоязычных конституционных судов.
В ходе XIX Конгресса Конференции европейских конституционных судов председательство было передано Албании.
Конференция европейских конституционных судов объединяет  40 европейских конституционных или эквивалентных судов, осуществляющих конституционный контроль. Это одна из важнейших европейских платформ многостороннего сотрудничества между судебными органами, уполномоченными осуществлять конституционный контроль.