ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ՄԻԵԴ ՆԱԽԱԳԱՀ ՇԻՈՖՐԱ Օ՛ԼԻՐԻԻ ՀԵՏ
Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիի հրավերով հունվարի 26-27-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն աշխատանքային այցով մեկնել է Ստրասբուրգ՝ մասնակցելու ՄԻԵԴ դատական տարվա բացման հանդիսավոր նիստին և «Մարդու իրավունքների պաշտպանության միջոցով ժողովրդավարությունը պահպանող դատավորները» խորագրով բարձր մակարդակի դատական սեմինարի աշխատանքներին:
Այցի շրջանակներում տեղի է ունեցել Բարձր դատարանի նախագահի երկկողմ հանդիպումը ՄԻԵԴ նախագահ Շիոֆրա Օ՛Լիրիի հետ։ Արման Դիլանյանը  շնորհավորել է եվրոպացի գործընկերոջը՝ բարձր պաշտոնում ընտրվելու առթիվ՝ հույս հայտնելով, որ Սահմանադրական դատարանի և ՄԻԵԴ-ի միջև արդյունավետ համագործակցությունը կշարունակի անշեղորեն զարգանալ։ ՍԴ նախագահն ընդգծել է նմանօրինակ միջոցառումների կարևորությունը՝ ազգային բարձր դատարանների և ՄԻԵԴ-ի միջև համագործակցության խթանման, եվրոպական մայրցամաքում իրավունքի գերակայության, հիմնարար իրավունքների ու ազատությունների պաշտպանության ավելի բարձր մակարդակի հաստատման գործում։
ՄԻԵԴ նախագահը կարևորել է հայազգի գործընկերոջ հետ նման ձևաչափերով աշխատանքային հանդիպումները և ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության և համագործակցության զարգացման ուղղությամբ իրականացվող  աշխատանքները:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է գործընկերության զարգացումը Եվրոպայի բարձր դատարանների միասնական ցանցի շրջանակներում։
Անդրադարձ է կատարվել նաև «Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին» ԵԽ կոնվենցիայի 16-րդ լրացուցիչ արձանագրության շրջանակներում ազգային բարձր դատարանների և  ՄԻԵԴ-ի միջև իրականացվող համագործակցությանը։
Սահմանադրական դատարանի նախագահն աշխատանքային քննարկում է ունեցել նաև Եվրոպայի խորհրդի Վենետիկի հանձնաժողովի քարտուղար Սիմոնա Գրանատա-Մենգինիի հետ։ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանում իրականացվող ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների ընթացքը և առկա ծրագրերը։ Սիմոնա Գրանատա-Մենգինին  վերահաստատել է ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի լիարժեք հանձնառությունը՝ աջակցելու Բարձր դատարանում ընթացող բարեփոխումներին, ընդգծել է երկկողմ համագործակցության դրական ավանդույթներն ամրապնդելու պատրաստակամությունը։

PRESIDENT OF THE CONSTITUTIONAL COURT ARMAN DILANYAN HAD A MEETING WITH THE PRESIDENT OF THE EUROPEAN COURT OF HUMAN RIGHTS SÍOFRIA O’LEARY
30 January 2023
At the invitation of the President of the European Court of Human Rights Síofria O'Leary, the President of the Constitutional Court Arman Dilanyan paid a working visit to Strasbourg to participate in the official opening of the judicial year of the ECHR and the high-level judicial seminar entitled “Judges preserving democracy through the protection of human rights”, which was conveyed on 26-27 January 2023.
Within the framework of the visit, the President of the High Court had a meeting with the President of the ECHR Síofria O'Leary. Arman Dilanyan congratulated his European colleague on the election to this high post, expressing hope that the effective cooperation between the Constitutional Court and the ECHR would steadily develop. The President of the Constitutional Court emphasized the importance of such events in promoting cooperation between national high courts and the ECHR, as well as in establishing a higher level of the rule of law and the protection of fundamental rights and freedoms throughout the European continent.
The President of the ECHR highlighted the importance of the working meetings with the Armenian counterpart in such formats, as well as she touched upon the ongoing activities in the field of promoting the dialogue and cooperation between the ECHR and the national courts of the Member States.
Within the scope of the meeting, the parties stressed the importance of developing the partnership in the framework of the Superior Courts Network. The parties also referred to the cooperation between the highest national courts and the ECHR within the framework of Protocol No. 16 to the Convention for the Protection of Human Rights and Fundamental Freedoms.
The President of the Constitutional Court also held a working discussion with Simona Granata-Menghini, Director, Secretary of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission). Arman Dilanyan presented the current projects and the process of ongoing institutional reforms at the Constitutional Court. Simona Granata-Menghini reaffirmed the ironclad commitment of the Venice Commission of the Council of Europe to support the ongoing reforms at the High Court, as well as she emphasized the willingness to strengthen the traditions of mutual cooperation.