ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՅՑԸ ՄՔԴ
2024 թվականի մարտի 26-ին Սահմանադական դատարանի պատվիրակությունը, փոխնախագահ պարոն Վահե Գրիգորյանի գլխավորությամբ, դատավորներ տիկին Սեդա Սաֆարյանի և պարոն Էդգար Շաթիրյանի, ինչպես նաև դատարանի աշխատակազմի աշխատակիցների մասնակցությամբ այց է կատարել Միջազգային քրեական դատարան (Հաագա, Նիդերլանդներ)։
Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանն ընդունել է Միջազգային քրեական դատարանի վերաքննիչ պալատի նախագահ, դատավոր Գոչա Լորդկիպանիձեն։ Հանդիպման ընթացքում դատավոր Լորդկիպանիձեն ողջունել է Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանը՝ Հայաստանից առաջին դատական պատվիրակության ՄՔԴ այցի կապակցությամբ, քննարկվել են ՄՔԴ֊ում գործերի քննության առանձնահատկությունները և Հռոմի Կանոնադրության դրույթների արդյունավետ կիրառմանն ուղղված դատարանների երկխոսության կարևորությունը, թե ներպետական, թե միջազգային իրավական հարթակներում։
Այցի ավարտին ՄՔԴ նախագահ տիկին Տոմոկո Ականեի հետ կարճատև հանդիպման ընթացքում փոխնախագահ Գրիգորյանը և նախագահ Ականեն ողջույնի խոսքեր են փոխանցել միմյանց դատարաններին, փոխնախագահ Գրիգորյանը շնորհավորել է նախագահ Ականեին 2024թ․-ի մարտին ՄՔԴ նախագահ ընտրվելու կապակցությամբ։

ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В МЕЖДУНАРОДНЫЙ УГОЛОВНЫЙ СУД
26 марта 2024 года возглавляемая заместителем Председателя КС Ваге Григоряном делегация Конституционного Суда в составе судей КС Седы Сафарян и Эдгара Шатиряна, а также нескольких сотрудников аппарата Суда посетила Международный уголовный суд (МУС, /Гаага, Нидерланды/).
Делегацию Конституционного Суда принял Председатель Апелляционной палаты Международного уголовного суда судья Гоча Лордкипанидзе. Он поприветствовал делегацию Конституционного Суда, отметив, что это первая судебную делегация из Армении в МУС. В ходе встречи стороны обсудили особенности рассмотрения дел в МУС и важность диалога между судами относительно эффективного применения положений Римского статута как на внутренней, так и на международной правовой арене.
В завершение визита состоялась встреча с Председателем МУС Томоко Аканэ, во время которой глава армянской делегации и Председатель МУС обменялись словами приветствия в адрес двух судов, а также Ваге Григорян, пользуясь случаем, поздравил Томоко Аканэ с ее избранием на пост Председателя МУС в марте 2024 года.