ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
2026 թվականի ապրիլի 15-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Եվրոպայի խորհրդի ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի ներկայացուցիչները, որոնք Հայաստան են ժամանել ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի կողմից իրականացվող մշտադիտարկման այցի շրջանակներում: Այցի նպատակն է գնահատել Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի կիրառումը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Բարձր դատարանի գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական արդարադատության իրականացման շրջանակներում Եվրոպական խարտիայի կիրառմանը:
Հյուրերի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Էդգար Շաթիրյանը ներկայացրել է ՍԴ այն որոշումները, որոնց կարող է առնչվել Եվրոպական խարտիայի կիրառումը:
ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի ներկայացուցիչներ՝ Կոնգրեսի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ջոնաթան Դենիսի (Միացյալ Թագավորություն), Կատրին Պարտիկայի (Բելգիա), Կոնգրեսի քարտուղար Ստեֆանի Պուրելի և փորձագետ Տանիա Գրոպպիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

On 15 April 2026, the Constitutional Court of the Republic of Armenia hosted the representatives of the Congress of Local and Regional Authorities of the Council of Europe (CoE). The delegation arrived in Armenia as part of a monitoring visit organized by the Congress of Local and Regional Authorities. The visit aims to assess the implementation of the European Charter of Local Self-Government in the Republic of Armenia.
Welcoming the guests, the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan, presented the specifics of the activities of the High Court and addressed the application of the European Charter within the framework of the administration of constitutional justice in the Republic of Armenia.
Upon the request of the guests, the Vice-President of the Constitutional Court, Edgar Shatiryan, presented the decisions of the Constitutional Court that may relate to the application of the European Charter.
During the meeting, a number of issues of mutual interest were discussed with the representatives of the Congress — co-rapporteurs on Armenia, Jonathan Denis (United Kingdom) and Katrien Partyka (Belgium), Executive Secretary Stéphanie Poirel, and expert Tania Groppi.