ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ
2026 թվականի ապրիլի 15-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Եվրոպայի խորհրդի ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի ներկայացուցիչները, որոնք Հայաստան են ժամանել ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի կողմից իրականացվող մշտադիտարկման այցի շրջանակներում: Այցի նպատակն է գնահատել Տեղական ինքնակառավարման եվրոպական խարտիայի կիրառումը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Ողջունելով հյուրերին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացրել է Բարձր դատարանի գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել է Հայաստանի Հանրապետությունում սահմանադրական արդարադատության իրականացման շրջանակներում Եվրոպական խարտիայի կիրառմանը:
Հյուրերի խնդրանքով Սահմանադրական դատարանի փոխնախագահ Էդգար Շաթիրյանը ներկայացրել է ՍԴ այն որոշումները, որոնց կարող է առնչվել Եվրոպական խարտիայի կիրառումը:
ԵԽ Տեղական և տարածաշրջանային իշխանությունների կոնգրեսի ներկայացուցիչներ՝ Կոնգրեսի՝ Հայաստանի հարցերով համազեկուցողներ Ջոնաթան Դենիսի (Միացյալ Թագավորություն), Կատրին Պարտիկայի (Բելգիա), Կոնգրեսի քարտուղար Ստեֆանի Պուրելի և փորձագետ Տանիա Գրոպպիի հետ հանդիպման ընթացքում քննարկվել են փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցեր:

15 апреля 2026 года в Конституционном Суде состоялся прием делегации Конгресса местных и региональных властей Совета Европы, прибывшей в Армению в рамках осуществляемого Конгрессом мониторингового визита. Цель визита - оценка применения Европейской хартии местного самоуправления в Республике Армения.
Приветствовав гостей, Председатель Конституционного Суда Арман Диланян представил особенности деятельности Высокого Суда и обратился к применению Европейской хартии в рамках осуществления в Республике Армения конституционного правосудия.
По просьбе гостей заместитель Председателя Конституционного Суда Эдгар Шатирян представил постановления Конституционного Суда, которых может касаться применение Европейской хартии.
В ходе встречи с представителями Конгресса местных и региональных властей Совета Европы содокладчиками по Армении Джонатаном Деннисом (Соединенное Королевство), Катрин Партикой (Бельгия), секретарем Конгресса Стефани Пурель и экспертом Танией Гроппи обсужден ряд представляющих взаимный интерес вопросов.