ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՆԵՐԿԱՅԱՑՐԵԼ Է ՆՈՐԸՆՏԻՐ ԴԱՏԱՎՈՐ ԴԱՎԻԹ ԽԱՉԱՏՈՒՐՅԱՆԻՆ
2024 թվականի մայիսի 30-ին տեղի ունեցավ Սահմանադրական դատարանի դատավորի պաշտոնը ստանձնած դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանի  ներկայացումը Բարձր դատարանի դատավորներին և աշխատակազմին:
Արարողակարգային միջոցառման մեկնարկին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը ներկայացնելով դատավորին՝ մաղթեց  արդյունավետ պաշտոնավարում, ինչպես նաև հույս հայտնեց, որ դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանն իր ամենօրյա գործունեությամբ կնպաստի մեր երկրում սահմանադրական արդարադատության, իրավունքի գերակայության և սահմանադրականության ամրապնդմանը:
Դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանն իր խոսքում նշեց, որ իր համար մեծ պատիվ է Հայաստանի Հանրապետության ժողովրդի վստահությունը վայելող Ազգային Ժողովի կողմից Սահմանադրական դատարանի դատավոր ընտրվելը՝  հույս հայտնելով, որ ՍԴ մյուս դատավորների և աշխատակազմի հետ համատեղ արդյունավետ համագործակցության արդյունքում, կկարողանա իր գիտելիքներն ու փորձը ծառայեցնել սահմանադրական արդարադատության խնդրիների լուծմանը:
Միջոցառման ընթացքում Սահմանադրական դատարանի դատավոր Դավիթ Խաչատուրյանին հանձնվեցին Սահմանադրական դատարանի դատավորի հատուկ համազգեստը՝ պատմուճանը, ինչպես նաև Սահմանադրական դատարանի դատավորի ձևաթղթերը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРЕДСТАВИЛ НОВОИЗБРАННОГО СУДЬЮ ДАВИДА ХАЧАТУРЯНА
30 мая 2024 года состоялось представление вступившего в должность судьи Конституционного Суда Давида Хачатуряна судьям и аппарату Высокого суда.
В начале торжественного мероприятия Председатель Конституционного Суда Арман Диланян представил судью присутствующим, пожелал ему плодотворной работы на новом посту, а также выразил надежду, что судья Давид Хачатурян своей профессиональной деятельностью будет способствовать укреплению конституционного правосудия, верховенства права и конституционализма в нашей стране.
Давид Хачатурян, в свою очередь, отметил, что для него большая честь быть избранным на должность судьи Конституционного Суда Национальным Собранием, пользующимся большим доверием народа Республики Армения. Также он выразил надежду, что на новом посту в процессе эффективного сотрудничества с другими судьями и сотрудниками Конституционного Суда он сможет применить все свои знания и опыт для решения проблем конституционного правосудия.
В ходе мероприятия новому судье Конституционного Суда Давиду Хачатуряну были вручены специальная мантия судьи Конституционного Суда и официальный бланк судьи Конституционного Суда.