ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԽՈՐՀՐԴԱԿԱՆԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՄԻԱՑՅԱԼ ԽՈՐՀՐԴԻ 22-ՐԴ ՆԻՍՏԻՆ
«Ժողովրդավարություն իրավունքի միջոցով» Եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) հրավերով 2026 թվականի մայիսի 21-22-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Նաիրա Հովհաննիսյանը, որպես Վենետիկի հանձնաժողովում Սահմանադրական դատարանի լիազոր ներկայացուցիչ (կապի պատասխանատու), աշխատանքային այցով մեկնել է Խորվաթիայի Հանրապետություն` մասնակցելու Զագրեբում կայանալիք Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի 22-րդ նիստին։
Նիստի նպատակն է ապահովել կապի պատասխանատուների և Վենետիկի հանձնաժողովի անդամների միջև տեղեկատվության և փորձի փոխանակումը՝ սահմանադրական դատարանների միջև շարունակական մասնագիտական երկխոսության և համագործակցության զարգացման նպատակով։
Նիստի ընթացքում Նաիրա Հովհաննիսյանը հանդես է եկել զեկույցով՝ ներկայացնելով Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի փորձն ու մոտեցումները սահմանադրական արդարադատության ոլորտում։
Սահմանադրական արդարադատության միացյալ խորհրդի 22-րդ նիստին նախորդել է «Սահմանադրական բողոքի մեխանիզմների ապագան» թեմայով խորհրդաժողովը, որի շրջանակում քննարկվել են սահմանադրական արդարադատության արդիական մարտահրավերներն ու զարգացման հեռանկարները։

СОВЕТНИК ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В 22-M ЗАСЕДАНИИ ОБЪЕДИНEННОГО СОВЕТА ПО КОНСТИТУЦИОННОМУ ПРАВОСУДИЮ
По приглашению Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия) 21-22 мая 2026 года советник Председателя Конституционного Суда Наира Ованнисян в качестве офицера связи (liaison officer) Конституционного Суда Республики Армения в Венецианской комиссии совершила рабочий визит в Республику Хорватия и приняла участие в 22-м заседании Объединенного совета по конституционному правосудию, состоявшемся в Загребе.
Цель заседания – обеспечение обмена информацией и опытом между офицерами связи и членами Венецианской комиссии для развития постоянного профессионального диалога и сотрудничества между конституционными судами.
В ходе заседания Наира Ованнисян выступила с докладом, представив опыт и подходы Конституционного Суда Республики Армения в сфере конституционного правосудия.
22-му заседанию Объединенного совета по конституционному правосудию предшествовала конференция на тему “Будущее механизмов конституционной жалобы”, в рамках которой были обсуждены актуальные вызовы конституционного правосудия и перспективы его развития.