ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ (ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՎ)
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ, ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՈԼՈՐՏՆԵՐՈՒՄ ՕՐԵՆՍԴՐԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸԳԼՈՒԽ 4
ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԸԳԼՈԻԽ 5
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԸԳԼՈՒԽ 6
ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸԳԼՈՒԽ 7
ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԸ ԵՎ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸԳԼՈՒԽ 8
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԸԳԼՈՒԽ 9
ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸԳԼՈՒԽ 10
ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸԳԼՈՒԽ 11
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸԳԼՈՒԽ 12
ՀԵՌՈՒՍՏԱՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԱԴԻՈՅԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸԳԼՈՒԽ 13
ՀԱՇՎԵՔՆՆԻՉ ՊԱԼԱՏԸԳԼՈՒԽ 14
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸԳԼՈՒԽ 15
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄԸ, ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՀԱՆՐԱՔՎԵՆԳԼՈՒԽ 16
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
(ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՎ)
Ընդունվել է 06.12.2015թ. հանրաքվեով
Փոփոխվել է 22.06.2020թ. Ազգային ժողովի կողմից
Հոդված 1. 1995 թվականի հուլիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը՝ 2005 թվականի փոփոխություններով, շարադրել հետևյալ խմբագրությամբ.
«Հայ ժողովուրդը, հիմք ընդունելով Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները և համազգային նպատակները, իրականացրած ինքնիշխան պետության վերականգնման իր ազատասեր նախնիների սուրբ պատգամը, նվիրված հայրենիքի հզորացմանը և բարգավաճմանը, ապահովելու համար սերունդների ազատությունը, ընդհանուր բարեկեցությունը, քաղաքացիական համերաշխությունը, հավաստելով հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը:

CONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ARMENIA (WITH AMENDMENTS)
LEGISLATIVE GUARANTEES AND MAIN OBJECTIVES OF STATE POLICY IN SOCIAL, ECONOMIC AND CULTURAL SPHERESCHAPTER 4
PRESIDENT OF THE REPUBLICCHAPTER 6
GOVERNMENTCHAPTER 7
COURTS AND THE SUPREME JUDICIAL COUNCILCHAPTER 8
PROSECUTOR'S OFFICE AND INVESTIGATION BODIESCHAPTER 9
LOCAL SELF-GOVERNANCECHAPTER 10
HUMAN RIGHTS DEFENDERCHAPTER 11
CENTRAL ELECTORAL COMMISSIONCHAPTER 12
TELEVISION AND RADIO COMMISSIONCHAPTER 13
AUDIT CHAMBERCHAPTER 14
CENTRAL BANKCHAPTER 15
ADOPTION OF AND AMENDMENT TO THE CONSTITUTION, AND REFERENDUMCHAPTER 16
FINAL AND TRANSITIONAL PROVISIONSCONSTITUTION OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
(WITH AMENDMENTS)
Adopted by the Referendum of 06.12.2015
Amended by the National Assembly on 22.06.2020
The Constitution of the Republic of Armenia of 5 July 1995, with the amendments of 2005, shall be amended as follows:
"The Armenian people — taking as a basis the fundamental principles of the Armenian Statehood and the nation-wide objectives enshrined in the Declaration on the Independence of Armenia, having fulfilled the sacred behest of its freedom-loving ancestors for the restoration of the sovereign state, committed to the strengthening and prosperity of the fatherland, with a view of ensuring the freedom of generations, general well-being and civic solidarity, assuring the allegiance to universal values — hereby adopt the Constitution of the Republic of Armenia".