ՀԱՅԱՍՏԱՆԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅՈՒՆ (ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՎ)
ՏՆՏԵՍԱԿԱՆ, ՍՈՑԻԱԼԱԿԱՆ ԵՎ ՄՇԱԿՈՒԹԱՅԻՆ ՈԼՈՐՏՆԵՐՈՒՄ ՕՐԵՆՍԴՐԱԿԱՆ ԵՐԱՇԽԻՔՆԵՐԸ ԵՎ ՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ՀԻՄՆԱԿԱՆ ՆՊԱՏԱԿՆԵՐԸԳԼՈՒԽ 4
ԱԶԳԱՅԻՆ ԺՈՂՈՎԸԳԼՈԻԽ 5
ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅԱՆ ՆԱԽԱԳԱՀԸԳԼՈՒԽ 6
ԿԱՌԱՎԱՐՈՒԹՅՈՒՆԸԳԼՈՒԽ 7
ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԸ ԵՎ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՏԱԿԱՆ ԽՈՐՀՈՒՐԴԸԳԼՈՒԽ 8
ԴԱՏԱԽԱԶՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՔՆՆՉԱԿԱՆ ՄԱՐՄԻՆՆԵՐԸԳԼՈՒԽ 9
ՏԵՂԱԿԱՆ ԻՆՔՆԱԿԱՌԱՎԱՐՈՒՄԸԳԼՈՒԽ 10
ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՊԱՇՏՊԱՆԸԳԼՈՒԽ 11
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԸՆՏՐԱԿԱՆ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸԳԼՈՒԽ 12
ՀԵՌՈՒՍՏԱՏԵՍՈՒԹՅԱՆ ԵՎ ՌԱԴԻՈՅԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԸԳԼՈՒԽ 13
ՀԱՇՎԵՔՆՆԻՉ ՊԱԼԱՏԸԳԼՈՒԽ 14
ԿԵՆՏՐՈՆԱԿԱՆ ԲԱՆԿԸԳԼՈՒԽ 15
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԸՆԴՈՒՆՈՒՄԸ, ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆԸ ԵՎ ՀԱՆՐԱՔՎԵՆԳԼՈՒԽ 16
ԵԶՐԱՓԱԿԻՉ ԵՎ ԱՆՑՈՒՄԱՅԻՆ ԴՐՈՒՅԹՆԵՐ
(ՓՈՓՈԽՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐՈՎ)
Ընդունվել է 06.12.2015թ. հանրաքվեով
Փոփոխվել է 22.06.2020թ. Ազգային ժողովի կողմից
Հոդված 1. 1995 թվականի հուլիսի 5-ի Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը՝ 2005 թվականի փոփոխություններով, շարադրել հետևյալ խմբագրությամբ.
«Հայ ժողովուրդը, հիմք ընդունելով Հայաստանի անկախության մասին հռչակագրում հաստատագրված հայոց պետականության հիմնարար սկզբունքները և համազգային նպատակները, իրականացրած ինքնիշխան պետության վերականգնման իր ազատասեր նախնիների սուրբ պատգամը, նվիրված հայրենիքի հզորացմանը և բարգավաճմանը, ապահովելու համար սերունդների ազատությունը, ընդհանուր բարեկեցությունը, քաղաքացիական համերաշխությունը, հավաստելով հավատարմությունը համամարդկային արժեքներին, ընդունում է Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրությունը:

КОНСТИТУЦИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ (С ИЗМЕНЕНИЯМИ)
ЗАКОНОДАТЕЛЬНЫЕ ГАРАНТИИ И ОСНОВНЫЕ ЦЕЛИ ПОЛИТИКИ ГОСУДАРСТВА В ЭКОНОМИЧЕСКОЙ, СОЦИАЛЬНОЙ И КУЛЬТУРНОЙ СФЕРАХГЛАВА 4
ПРЕЗИДЕНТ РЕСПУБЛИКИГЛАВА 6
ПРАВИТЕЛЬСТВОГЛАВА 7
СУДЫ И ВЫСШИЙ СУДЕБНЫЙ СОВЕТГЛАВА 8
ПРОКУРАТУРА И СЛЕДСТВЕННЫЕ ОРГАНЫГЛАВА 9
МЕСТНОЕ САМОУПРАВЛЕНИЕГЛАВА 10
ЗАЩИТНИК ПРАВ ЧЕЛОВЕКАГЛАВА 11
ЦЕНТРАЛЬНАЯ ИЗБИРАТЕЛЬНАЯ КОМИССИЯГЛАВА 12
КОМИССИЯ ПО ТЕЛЕВИДЕНИЮ И РАДИОГЛАВА 13
АУДИТОРСКАЯ ПАЛАТАГЛАВА 14
ЦЕНТРАЛЬНЫЙ БАНКГЛАВА 15
ПРИНЯТИЕ КОНСТИТУЦИИ, ИЗМЕНЕНИЯ И РЕФЕРЕНДУМГЛАВА 16
ЗАКЛЮЧИТЕЛЬНЫЕ И ПЕРЕХОДНЫЕ ПОЛОЖЕНИЯ
КОНСТИТУЦИЯ РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ
(С ИЗМЕНЕНИЯМИ)
Принята на референдуме 6 декабря 2015 года
Изменена Национальным Собранием 22 июня 2020 года
Конституцию Республики Армения от 5 июля 1995 года с учетом изменений 2005 года изложить в следующей редакции:
“Армянский народ, основываясь на фундаментальных принципах армянской государственности и общенациональных целях, закрепленных в Декларации о независимости Армении, осуществивший священный завет своих свободолюбивых предков о восстановлении суверенного государства, преданный делу укрепления могущества и процветания Родины, во имя обеспечения свободы поколений, общего благосостояния, гражданского согласия, подтверждая свою верность общечеловеческим ценностям, принимает Конституцию Республики Армения.