ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻ ԳԼԽԱՎՈՐԱԾ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՍՏԱՆԱՅՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՂԱԶԱԽՍՏԱՆԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ 30-ԱՄՅԱԿԻ ՀԱՆԴԻՍԱՎՈՐ ՄԻՋՈՑԱՌՄԱՆԸ
3 սեպտեմբերի 2025թ.
2025 թվականի օգոստոսի 28-ից 31-ը Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով մեկնել է Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանա՝ մասնակցելու Ղազախստանի Հանրապետության Սահմանադրության 30-ամյակին նվիրված հանդիսավոր միջոցառմանը և «Սահմանադրություն և պետականություն. իրավունքի և ապագայի երկխոսություն» խորագրով միջազգային գիտագործնական ժողովին:
Օգոստոսի 28-ին Աստանայում մեկնարկած միջազգային գիտաժողովի առանցքային թեմաներն էին.
•    Սահմանադրությունը՝ որպես արդարադատության ոլորտում պետական քաղաքականության հիմք, դրա դերը կարգուկանոնի, քաղաքացիների իրավունքների և ազատությունների ապահովման գործում։
•     Սահմանադրական դատարանը՝ որպես քաղաքացիների սահմանադրական իրավունքների երաշխավոր, բողոքարկման մեխանիզմները և դրանց արդյունավետությունը։
•    Լսող պետության մոդելի ներդրումը դատական վարույթի ոլորտում, դատական համակարգի բացության և թափանցիկության բարձրացումը:
•     Դատավարության ընթացքում կողմերի դատավարական հավասարության երաշխիքները, մարտահրավերներ և նորարարական լուծումները:
•     Թվայնացման ազդեցությունը արդարադատության արդյունավետության և մատչելիության վրա, հիմնական նվաճումները և զարգացման հեռանկարները։
Գիտաժողովի ընթացքում ելույթ է ունեցել նաև ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը: Շնորհավորելով իր ղազախ գործընկերներին ու ողջ ղազախ ժողովրդին պետական կարևոր տոնի կապակցությամբ՝ Ա. Դիլանյանն իր ելույթում անդրադարձել է ժողովրդավարական պետություններում Սահմանադրության կենսագործման կարևորության և այս գործում սահմանադրական դատարանների անփոխարինելի  դերակատարության հարցերին: Ի մասնավորի՝ նշվել է, որ սահմանադրական դատարանների առաքելությունն է սահմանադրական արդարադատության միջոցով ապահովել Սահմանադրության գերակայությունը, առանձնաբար, ժողովրդավարական, իրավական պետության կայացման նախադրյալների ապահովումը, սահմանադրական ժողովրդավարության ամրապնդումը, Սահմանադրության հիմնարար արժեքների ու սկզբունքների իրացման օրենսդրական ու կառուցակարգային երաշխիքների ստեղծումը, դատական իշխանության անկախության ու անկողմնակալության նկատմամբ հասարակական վստահության ամրապնդումը: Հատուկ խոսվել է կոնկրետ սահմանադրական վերահսկողության բացառիկ նշանակության մասին՝ մարդու  իրավունքների ու ազատությունների արդյունավետ պաշտպանության, Սահմանադրության գերակայության ապահովման, Սահմանադրությանը համահունչ իրավական մշակույթի ձևավորման գործում, առանց որի մարդու իրավունքների պաշտպանության համակարգը լիարժեք չէր լինի, իսկ Սահմանադրությանը համահունչ իրավական համակարգի և իրավակիրառ պրակտիկայի զարգացումը թերի կլիներ, եթե Սահմանադրության առաջնային շահառուները՝ անհատները, չունենային Սահմանադրական դատարան ուղիղ դիմում ներկայացնելու իրավունք:
Սահմանադրության 30-ամյակին նվիրված գիտաժողովին հաջորդել է հանդիսավոր միջոցառումը:
Ղազախստանի Անկախության պալատում ելույթ են ունեցել Ղազախստանի Հանրապետության նախագահ Կասիմ-Ժոմարտ Տոկաևը և Ղազախստանի Սահմանադրական դատարանի նախագահ Էլվիրա Ազիմովան։ Այնուհետև տեղի է ունեցել Սահմանադրության 30-ամյակին նվիրված հոբելյանական հուշադրամի  ներկայացումը, ապա՝  նամականիշի մարման արարողությունը։
Այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Աստանայի միջազգային համալսարանի ռեկտոր Սերիկ Իրսալիևի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են գիտության և կրթության ոլորտում համագործակցության հնարավորությունները` իրավական ոլորտում լավագույն փորձի փոխանակման համատեքստում։

ДЕЛЕГАЦИЯ ВО ГЛАВЕ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В АСТАНЕ ПРИНЯЛА УЧАСТИЕ В ТОРЖЕСТВЕННОМ МЕРОПРИЯТИИ, ПОСВЯЩЁННОМ 30-ЛЕТИЮ КОНСТИТУЦИИ КАЗАХСТАНА
3 сентября 2025г.
С 28 по 31 августа 2025 года делегация во главе с Председателем Конституционного Суда Республики Армения Арманом Диланяном посетила с рабочим визитом столицу Казахстана Астану для участия в торжественном мероприятии, посвящённом 30-летию Конституции Республики Казахстан, и Международной научно-практической конференции на тему “Конституция и государственность: диалог права и будущего”.
Основная тематика стартовавшей 28 августа в Астане Международной конференции включала следующие направления:
• конституция как основа государственной политики в сфере правосудия, её роль в обеспечении порядка, прав и свобод граждан;
• конституционный суд как гарант конституционных прав граждан, механизмы обжалования и их эффективность;
• внедрение модели “слышащего государства” в сфере судебного производства, повышение открытости и прозрачности судебной системы;
• гарантии процессуального равенства сторон в ходе судебного разбирательства, вызовы и инновационные решения;
• влияние цифровизации на эффективность и доступность правосудия, основные достижения и перспективы развития.
В ходе Конференции выступил также Председатель Конституционного Суда Армении Арман Диланян. Поздравив своих казахстанских коллег и весь народ Казахстана с важным государственным праздником, А. Диланян в своём выступлении затронул вопросы важности реализации конституции в демократических государствах и незаменимой роли конституционных судов в этом процессе. В частности, он отметил, что миссия конституционных судов заключается в обеспечении верховенства Конституции посредством конституционного правосудия, особенно, в создании предпосылок становления демократического, правового государства, укреплении конституционной демократии, создании законодательных и институциональных гарантий реализации основополагающих ценностей и принципов Конституции, а также укреплении общественного доверия к независимости и беспристрастности судебной власти. Особое внимание было уделено исключительной важности конкретного конституционного контроля в деле эффективной защиты прав и свобод человека, обеспечении верховенства Конституции и формировании созвучной Конституции правовой культуры, без чего система защиты прав человека не была бы полноценной, а развитие правовой системы и правоприменительной практики в соответствии с Конституцией было бы неполным, если бы основные бенефициары Конституции — отдельные граждане — не имели права прямого обращения в Конституционный Суд.
В завершение Конференции, посвящённой 30-летию Конституции, состоялась торжественное мероприятие.
В Палате независимости Казахстана выступили Президент Республики Казахстан Касым-Жомарт Токаев и Председатель Конституционного Суда Казахстана Эльвира Азимова. Затем состоялась презентация юбилейной монеты, посвящённой 30-летию Конституции, а также церемония гашения почтовой марки.
В рамках визита Председатель Конституционного Суда РА Арман Диланян встретился с ректором Международного университета Астана Сериком Ирсалиевым. В ходе встречи обсуждались возможности сотрудничества в сфере науки и образования в контексте обмена лучшим опытом в сфере права.