ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ՌՈԲԵՐՏ ՍՊԱՆՈՅԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 23-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի ստրասբուրգյան աշխատանքային այցի ծրագիրն ավարտվել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի նախագահ Ռոբերտ Սպանոյի հետ հանդիպմամբ։
Շնորհակալություն հայտնելով հանդիպման հնարավորության համար՝ Արման Դիլանյանը կարևորել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի դերը հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում՝ ընդգծելով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հանձնառությունը ամրապնդելու համագործակցությունը ՄԻԵԴ-ի հետ։
Ռոբերտ Սպանոն շնորհակալություն է հայտնել Արման Դիլանյանին ստրասբուրգյան իր այցի շրջանակներում ՄԻԵԴ այցելելու համար և ՄԻԵԴ դատական տարվա բացման հանդիսավոր նիստին մասնակցելու համար։ ՄԻԵԴ-ի նախագահը կարևորել է նման հանդիպումներն ու շփումները և ներկայացրել է անդամ պետությունների ազգային դատարանների հետ ՄԻԵԴ երկխոսության զարգացման և համագործակցության խորացման ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքները:
Կողմերը երկուստեք կարևորել են գործընկերության զարգացումը Եվրոպայի բարձր դատարանների միասնական ցանցի շրջանակներում, որը տեղեկատվության փոխանակման կարևոր հարթակ է, ու որում ներկայումս ընդգրկված են 34 անդամ պետությունների 70-ից ավել բարձր դատարաններ:
ՍԱՀՄԱՆԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ` ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ՀԱՆՁՆԱԿԱՏԱՐ ԴՈՒՆՅԱ ՄԻՅԱՏՈՎԻՉԻ ՀԵՏ
2022 թվականի հունիսի 23-ին աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի` Մարդու իրավունքների հանձնակատար Դունյա Միյատովիչի հետ։
Շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար՝ Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի՝ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերը եվրոպական տարածաշրջանում հասարակության տարբեր խմբերի իրավունքների պաշտպանության գործում:
Դունյա Միյատովիչը, շնորհակալություն հայտնելով Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությանը Ստրասբուրգ աշխատանքային այց կատարելու համար, նշել է, որ մշտապես հետևում է Հայաստանի Հանրապետությունում մարդու իրավունքների ու իրավունքի գերակայության ոլորտներում տեղի ունեցող զարգացումներին և ողջունել է մեր երկրում իրականացվող ժողովրդավարական, այդ թվում՝ դատաիրավական բարեփոխումները:
Անդրադառնալով Արցախում հետպատերազմյան իրավիճակին՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահը շեշտել է հայ ռազմագերիների անհապաղ հայրենադարձման հարցի հրատապությունն ու արժևորել է ԵԽ մարդու իրավունքների հանձնակատարի դերակատարումն այս հարցում։
Զրուցակիցները մտքեր են փոխանակել Սահմանադրական դատարանի և ԵԽ Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի միջև հետագա համագործակցության ակտիվացման շուրջ:
ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԱՐՄԱՆ ԴԻԼԱՆՅԱՆԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ՔԱՐՏՈՒՂԱՐ ՄԱՐԻԱ ՊԵՅՉԻՆՈՎԻՉ ԲՈՒՐԻՉԻՆ
2022 թվականի հունիսի 22-ին աշխատանքային այցով Ստրասբուրգում գտնվող Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպել է Եվրոպայի խորհրդի Գլխավոր քարտուղար Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչին։
Սահմանադրական դատարանի նախագահը շնորհակալություն է հայտնել Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղարին ցուցաբերած ջերմ ընդունելության համար՝ նշելով, որ մեծապես կարևորում է Եվրոպայի խորհրդի շարունակական աջակցությունը Հայաստանի Հանրապետությունում տեղի ունեցող դատաիրավական բարեփոխումներին։ Արման Դիլանյանը փաստել է, որ Եվրոպայի խորհուրդը Սահմանադրական դատարանի առաջնային գործընկերներից է, և ձևավորված փոխգործակցությունը առանցքային նշանակություն ունի իրավունքի գերակայության խթանման և դատական համակարգի հանդեպ հանրային վստահության հետագա ամրապնդման համար։
Մարիա Պեյչինովիչ Բուրիչը ողջունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահի այցը Ստրաբուրգ՝ նշելով, որ Եվրոպայի խորհուրդն արժևորում է Հայաստանի հետ փոխգործակցությունը և պատրաստակամ է աջակցելու Հայաստանի Հանրապետությունում ընթացող ժողովրդավարական բարեփոխումներին։
Հանդիպման ընթացքում մտքեր են փոխանակվել ՀՀ-ԵԽ Գործողությունների ծրագրի 2019-2022 թթ. իրականացման և հետագա համագործակցության հեռանկարների շուրջ։

РАБОЧИЙ ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА В СТРАСБУРГ
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАН ДИЛАНЯН ВСТРЕТИЛСЯ С ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ ЕВРОПЕЙСКОГО СУДА ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА РОБЕРТОМ СПАНО
23 июня 2022 года в завершение программы рабочего визита Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна в Страсбург состоялась встреча с Председателем Европейского суда по правам человека Робертом Спано.
Выразив благодарность за возможность встречи, Арман Диланян отметил большую роль Европейского суда по правам человека в защите основополагающих прав, подчеркнув взятое Конституционным Судом Республики Армения обязательство по укреплению сотрудничества с ЕСПЧ.
Роберт Спано в свою очередь поблагодарил Армана Диланяна за посещение ЕСПЧ в ходе его столь насыщенного визита в Страсбург и участие в торжественном заседании Европейского Суда по правам человека по случаю открытия судебного года. Председатель ЕСПЧ высоко оценил значение подобных встреч и бесед и ознакомил гостя с проведенной ЕСПЧ работой по развитию диалога и углублению сотрудничества с национальными судами государств-членов.
Обе стороны отметили важность развития партнерства в рамках единой сети высоких судов Европы, являющейся важной платформой обмена информацией и на данный момент объединяющей суды более чем 70 высоких судов 34 государств-членов.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ВСТРЕТИЛСЯ С КОМИССАРОМ СОВЕТА ЕВРОПЫ ПО ПРАВАМ ЧЕЛОВЕКА ДУНЕЙ МИЯТОВИЧ
23 июня 2022 года находящийся в Страсбурге с рабочим визитом Председатель Конституционного Суда Арман Диланян встретился с Комиссаром Совета Европы по правам человека Дуней Миятович.
Выразив признательность за теплый прием, Арман Диланян отметил особую роль Комиссара Совета Европы по правам человека в деле защиты прав различных групп населения в европейском регионе.
Поблагодарив делегацию Конституционного Суда за рабочий визит в Страсбург, Дуня Миятович отметила, что регулярно наблюдает за развитием прав человека и верховенства права в Республике Армения и одобряет проводимые в Армении демократические реформы, в том числе судебно-правовые.
Коснувшись послевоенной ситуации в Арцахе, Председатель Конституционного Суда подчеркнул актуальность вопроса немедленного возвращения армянских военнопленных и высоко оценил роль Комиссара Совета Европы по правам человека в этом вопросе.
Собеседники обменялись мнениями о дальнейшей активизации сотрудничества между Конституционным Судом Армении и Офисом Комиссара Совета Европы по правам человека.
ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА АРМАН ДИЛАНЯН ВСТРЕТИЛСЯ С ГЕНЕРАЛЬНЫМ СЕКРЕТАРЕМ СОВЕТА ЕВРОПЫ МАРИЕЙ ПЕЙЧИНОВИЧ-БУРИЧ
22 июня 2022 года находящийся в Страсбурге с рабочим визитом Председатель Конституционного Суда Арман Диланян встретился с Генеральным секретарем Совета Европы Марией Пейчинович-Бурич.
Председатель Конституционного Суда поблагодарил Генерального секретаря Совета Европы за теплый прием и отметил важность содействия Совета Европы проводимым в Республике Армения судебно-правовым реформам. Арман Диланян констатировал, что Совет Европы является одним из основных партнеров Конституционного Суда Армении, и сформировавшееся между двумя институтами сотрудничество имеет ключевое значение для продвижения верховенства права и дальнейшего укрепления доверия общества к судебной системе.
Мария Пейчинович-Бурич приветствовала визит Председателя Конституционного Суда в Страсбург, отметив, что Совет Европы высоко ценит сотрудничество с Арменией и готов поддержать проводимые в Республике Армения демократические реформы.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями о реализации Плана действий Армения-СЕ на 2019-2022 гг. и перспективах дальнейшего сотрудничества.