ԴԱԴԱՐԵՑՎԵԼ ԵՆ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԳԱԳԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
2018թ. մարտի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ստորագրել է արձանագրություն, որով դադարեցվել են Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունները:
Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը և առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ մարտի 8-ից դադարած համարել Գագիկ Հարությունյանի` Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները:
ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԸ ՆՇԱՆԱԿՎԵԼ Է ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
2018թ. մարտի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի որոշմամբ Հրայր Թովմասյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1970թ. հուլիսի 8-ին Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղում: 1977-1987թթ. սովորել է Դարակերտի միջնակարգ դպրոցում:
1988-1990թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: Պահեստազորի մայոր է:
1990-1995թթ. սովորել է «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետում: Իրավաբան: 1996-1998թթ. ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի պետաիրավական հետազոտությունների բաժնում:
1996-1998թթ. աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության առաջատար մասնագետ:
1998-1999թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ:
1999-2001թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության ղեկավարի տեղակալ:
2001 թվականի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին եղել է ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար:
1998 թվականից դասավանդում է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում, 2006-2010թթ. դասավանդել է «Գլաձոր» համալսարանում:
2006 թվականից դասախոսություններ է կարդում Եվրոպայի խորհրդի Երևանի քաղաքական դասընթացների դպրոցում, նաև նույն դպրոցի շրջանավարտ է:
2001-2010թթ. եղել է Գերմանիայի տեխնիկական համագործակցություն ընկերության (GTZ) «Իրավական համակարգի ամրապնդման համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավաբան: 2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին եղել է նույն ընկերության «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավախորհրդատու:
2010 թվականի դեկտեմբերի 17-ից մինչև 2014 թվականի ապրիլի 30-ը եղել է ՀՀ արդարադատության նախարար:
2013-2015 թթ. եղել է Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ:
2014 թվականի մայիսի 26-ից մինչև 2017թ. մայիսի 18-ը եղել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար:
2017թ. ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով:
2017 թվականի մայիսի 20-ից մինչև 2018 թվականի փետրվարի 16-ը եղել է ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2018 թվականի մարտի 2-ին նշանակվել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ:
Պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» (2013) և «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի (2016 թ.) մեդալներով:
2000 թվականին Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման հիմնահարցերը» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2017 թվականին Պետական կառավարման ակադեմիայի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն «Կառավարման կիսանախագահական ձևը Հայաստանի Հանրապետությունում (սահմանադրական մոդել և իրականություն)» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:

ПОЛНОМОЧИЯ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА ГАГИКА АРУТЮНЯНА ПРЕКРАЩЕНЫ
12 марта 2018 года Председатель НС РА Ара Баблоян подписал протокол, согласно которому прекращаются полномочия Гагика Арутюняна.
Принимая за основание прошение об отставке Председателя Конституционного Суда Республики Армения Гагика Арутюняна и руководствуясь частью 2 статьи 147 Конституционного закона Республики Армения “Регламент Национального Собрания РА”, с 8 марта считать прекращенными полномочия Председателя Конституционного Суда Республики Армения Гагика Арутюняна.
ГРАЙР ТОВМАСЯН НАЗНАЧЕН ПРЕДСЕДАТЕЛЕМ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА
21 марта 2018 года Постановлением Национального Собрания Республики Армения Грайр Товмасян назначен Председателем Конституционного Суда Республики Армения.
ГРАЙР ВАРДАНОВИЧ ТОВМАСЯН
Родился 8 июля 1970 г. в селе Даракерт Араратской области.
В 1977-1987 гг. учился в средней школе села Даракерт.
В 1988-1990 гг. служил в Советской армии. Майор запаса.
В 1990-1995 гг. учился на факультете международного права Университета управления “Гладзор”. Юрист.
В 1996-1998 гг. учился на отделении государственно-правовых исследований Института философии и права НАН РА.
В 1996-1998 гг. - ведущий специалист правовой консультативной службы Аппарата Конституционного Суда РА.
В 1998-1999 гг. - главный специалист правовой консультативной службы Аппарата Конституционного Суда РА.
В 1999-2001 гг. - заместитель руководителя правовой консультативной службы Аппарата Конституционного Суда РА.
С апреля по август 2001 г. - заместитель министра охраны природы РА.
С 1998 года начал преподавательскую деятельность в Российско-Армянском (Славянском) университете, а с 2006 по 2010 гг. - в университете “Гладзор”.
В 2000 г. в Диссертационном совете по присуждению ученых степеней юридических наук Ереванского государственного университета защитил кандидатскую диссертацию по теме “Основополагающие вопросы реализации избирательного права граждан Республики Армения”, получив ученую степень кандидата юридических наук.
С 2006 года читает лекции в Ереванской школе политических курсов Совета Европы, является выпускником данной школы.
В 2001-2010 гг. - юрист программы “Консалтинг для укрепления правовой системы” Германского общества технического сотрудничества (GTZ).
С января по ноябрь 2010 года – юрисконсульт программы “Консалтинг для правовых и судебных реформ на Южном Кавказе” Германского общества технического сотрудничества (GTZ).
С 17 декабря 2010 года по 30 апреля 2014 года - министр юстиции РА.
В 2013-2015 гг. - член Специализированной комиссии по конституционным реформам при Президенте РА.
С 26 мая 2014 года по 18 мая 2017 года - Генеральный секретарь-руководитель Аппарата Национального Собрания РА.
2 апреля 2017 года избран депутатом Национального Собрания по общегосударственному избирательному списку РПА.
С 20 мая 2017 года по 16 февраля 2018 года - Председатель Постоянной комиссии по государственно-правовым вопросам и защите прав человека Национального Собрания РА.
Награжден медалями “Мхитар Гош” (2013 г.) и “За заслуги перед Отечеством” 1-й степени (2016 г.).
В 2017 г. в Диссертационном совете по присуждению ученых степеней юридических наук Академии государственного управления РА защитил докторскую диссертацию по теме “Полупрезидентская форма правления в Республике Армения (конституционная модель и реалии).