ԴԱԴԱՐԵՑՎԵԼ ԵՆ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ ԳԱԳԻԿ ՀԱՐՈՒԹՅՈՒՆՅԱՆԻ ԼԻԱԶՈՐՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԸ
2018թ. մարտի 12-ին ՀՀ ԱԺ նախագահ Արա Բաբլոյանը ստորագրել է արձանագրություն, որով դադարեցվել են Գագիկ Հարությունյանի լիազորությունները:
Հիմք ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի հրաժարականի դիմումը և առաջնորդվելով «Ազգային ժողովի կանոնակարգ» Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական օրենքի 147-րդ հոդվածի 2-րդ մասով՝ մարտի 8-ից դադարած համարել Գագիկ Հարությունյանի` Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահի լիազորությունները:
ՀՐԱՅՐ ԹՈՎՄԱՍՅԱՆԸ ՆՇԱՆԱԿՎԵԼ Է ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀ
2018թ. մարտի 21-ին ՀՀ Ազգային ժողովի որոշմամբ Հրայր Թովմասյանը նշանակվել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի կենսագրությունը
Ծնվել է 1970թ. հուլիսի 8-ին Արարատի մարզի Դարակերտ գյուղում: 1977-1987թթ. սովորել է Դարակերտի միջնակարգ դպրոցում:
1988-1990թթ. ծառայել է խորհրդային բանակում: Պահեստազորի մայոր է:
1990-1995թթ. սովորել է «Գլաձոր» կառավարման համալսարանի միջազգային իրավունքի ֆակուլտետում: Իրավաբան: 1996-1998թթ. ՀՀ ԳԱԱ փիլիսոփայության և իրավունքի ինստիտուտի պետաիրավական հետազոտությունների բաժնում:
1996-1998թթ. աշխատել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության առաջատար մասնագետ:
1998-1999թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության գլխավոր մասնագետ:
1999-2001թթ. աշխատել է Սահմանադրական դատարանի աշխատակազմում՝ որպես իրավախորհրդատվական ծառայության ղեկավարի տեղակալ:
2001 թվականի ապրիլ-օգոստոս ամիսներին եղել է ՀՀ բնապահպանության փոխնախարար:
1998 թվականից դասավանդում է Հայ-ռուսական (սլավոնական) համալսարանում, 2006-2010թթ. դասավանդել է «Գլաձոր» համալսարանում:
2006 թվականից դասախոսություններ է կարդում Եվրոպայի խորհրդի Երևանի քաղաքական դասընթացների դպրոցում, նաև նույն դպրոցի շրջանավարտ է:
2001-2010թթ. եղել է Գերմանիայի տեխնիկական համագործակցություն ընկերության (GTZ) «Իրավական համակարգի ամրապնդման համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավաբան: 2010 թվականի հունվար-նոյեմբեր ամիսներին եղել է նույն ընկերության «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» ծրագրի իրավախորհրդատու:
2010 թվականի դեկտեմբերի 17-ից մինչև 2014 թվականի ապրիլի 30-ը եղել է ՀՀ արդարադատության նախարար:
2013-2015 թթ. եղել է Հանրապետության նախագահին առընթեր սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի անդամ:
2014 թվականի մայիսի 26-ից մինչև 2017թ. մայիսի 18-ը եղել է ՀՀ ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար-գլխավոր քարտուղար:
2017թ. ապրիլի 2-ին ՀՀ ԱԺ պատգամավոր է ընտրվել ՀՀԿ համապետական ընտրական ցուցակով:
2017 թվականի մայիսի 20-ից մինչև 2018 թվականի փետրվարի 16-ը եղել է ԱԺ պետական-իրավական և մարդու իրավունքների պաշտպանության հարցերի մշտական հանձնաժողովի նախագահ:
2018 թվականի մարտի 2-ին նշանակվել է ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ:
Պարգևատրվել է «Մխիթար Գոշ» (2013) և «Հայրենիքին մատուցած ծառայությունների համար» 1-ին աստիճանի (2016 թ.) մեդալներով:
2000 թվականին Երևանի պետական համալսարանի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է թեկնածուական ատենախոսություն «ՀՀ քաղաքացիների ընտրական իրավունքի իրականացման հիմնահարցերը» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների թեկնածուի գիտական աստիճան:
2017 թվականին Պետական կառավարման ակադեմիայի իրավաբանական գիտությունների գիտական աստիճաններ շնորհող խորհրդում պաշտպանել է դոկտորական ատենախոսություն «Կառավարման կիսանախագահական ձևը Հայաստանի Հանրապետությունում (սահմանադրական մոդել և իրականություն)» թեմայով՝ ստանալով իրավաբանական գիտությունների դոկտորի գիտական աստիճան:

POWERS OF GAGIK HARUTYUNYAN, PRESIDENT OF RA CONSTITUTIONAL COURT ARE TERMINATED
Taking into consideration the resignation of Gagik Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia and guided by Article 147 (2) of the Constitutional Law of the Republic of Armenia, the term of office of Gagik Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia is terminated from March 8.
HRAYR TOVMASYAN IS APPOINTED AS THE PRESIDENT OF RA CONSTITUTIONAL COURT
On 21 March 2018, Hrayr Tovmasyan was appointed as the President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia by the decision of the RA National Assembly.
HRAYR VARDAN TOVMASYAN
Born on 8 July, 1970 in the village of Darakert in the Ararat Marz.
1977-1988 – Attended Darakert High School.
1988 - 1990 - Served in the Soviet Army. Currently Reserve Major.
1995 - Graduated from the Faculty of International Law of the “Gladzor” University of Management. Lawyer.
1996-1998 – Studied at the Department of State and Legal Studies of the Institute of Philosophy and Law of the National Academy of Sciences (NAS) of the Republic of Armenia.
1996 - 1998 - Leading Specialist of the Legal Consulting Service of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
1998 - 1999 - Chief Specialist of the Legal Consulting Service of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
1999 - 2001 - Deputy Head of the Legal Consulting Service of the Constitutional Court of the Republic of Armenia.
From 1998 teaches at Russian-Armenian (Slavonic) University.
2001 (April – August) - Deputy Minister of the Ministry of Nature Protection.
From 2006 teaches at Yerevan School of Political Studies of the European Union.
2001- 2010 - Lawyer of the Program “Consultation for Strengthening the Legal System” of the German Association for Technical Cooperation (GTZ).
2010 January - November - Legal Advisor of the Program “Consultation for Legal and Judicial Reforms in the South Caucasus” of German Association for Technical Cooperation (GTZ).
17 December 2010 – 04 September 2013 - Minister of Justice of the Republic of Armenia.
2013 – 2015 - Member of the Specialized Committee for Constitutional Reforms adjunct to the President of the Republic of Armenia.
26 May 2014 – 18 May 2017 - Chief of Staff - General Secretary of the Staff of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2013 - 2015 – Member of Specialized Commission for Constitutional Amendments adjunct to RA President.
26 May 2014 – 18 May 2017 – Chief of Staff, Secretary General of the National Assembly of the Republic of Armenia.
2 April 2017 - Deputy of the National Assembly from the national electoral list (RPA).
20 May 2017 – 16 February 2017 – Chair of Standing Committee on State and Legal Affairs and Protection of Human Rights.
Awarded with Medal “Mkhitar Gosh” (2013) and 1st rate Medal “For Services Contributed to Motherland” (2016).
2000 – Defended Candidate’s Thesis on “Issues of realization citizens’ voting rights in the Republic of Armenia,” at the YSU Board on Administration of Scientific Degrees in Law.
2017 – Defended Doctor’s Dissertation on “"Semi-presidential system of government in the Republic of Armenia (constitutional model and reality)" at the Board of Academy of State Administration of Scientific Degrees in Law.