ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Փետրվարի 6-ին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման 21-ամյակի առիթով կազմակերպված ընդունելությանը ներկա էին ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, Սահմանադրական դատարանի անդամները, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի խորհրդի նախագահ Գեւորգ Դանիելյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը, ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը, Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի ղեկավար Վարդան Պողոսյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ Գրիգոր Մուրադյանը, Վարչական դատարանի նախագահ Կարեն Մաթեւոսյանը, իրավաբաններ, սահմանադրագետներ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը ողջունեց մասնակիցներին, շնորհավորեց ՍԴ-ի ստեղծման 21-ամյակի առիթով, ներկայացրեց ՀՀ ՍԴ ձեռքբերումները վերջին շրջանում, առանձնապես շեշտելով մի քանի կարեւոր միջոցառումներ, որոնք նշանակալի են եւ ուշադրության արժանի:
Պարոն Հարությունյանը կարեւորեց Եվրախորհրդի եւ Եվրոմիության համատեղ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումը, ուր ներկայացվեց ՍԴ անդամների ջանքերով, ՍԴ խորհրդական Գեւորգ Դանիելյանի խմբագրմամբ հրատարակված «ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումներում արտահայտված իրավական դիրքորոշումներն ու դրանց իրացումը» ուղեցույց-ձեռնարկի առաջին հատորը: 942 էջանոց ծավալուն գրքի տպագրությունն իրականացվել է Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի եւ հաշվետվողականության ամրապնդումը» Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Այս գրքով ներկայացված են Սահմանադրական դատարանի որոշումներում արտահայտված իրավական դիրքորոշումներն ու դրանց իրացման գործընթացը: Այն նախատեսված է ոչ միայն դատավորների, այդ թվում՝ իրավագետի մասնագիտությամբ զբաղվող պաշտոնյաների ու մասնագետների, իրավագիտության հարցադրումներով հետազոտություններ իրականացնող տեսաբանների, այլեւ հանրության լայն շրջանակների համար: Գրքում ներկայացված իրավական դիրքորոշումներն ընկած են մեր իրավական համակարգի զարգացման հիմքում: Ընթացքի մեջ է սույն գրքի երկրորդ հատորի հրատարակությունը, ուր իրենց արտացոլումը կգտնեն նաեւ Սահմանադրական դատարանի տարեկան հաղորդումներում առաջ քաշած որոշակի հարցադրումներ, որոնք նույնպես իրավական համակարգի հետագա զարգացման առումով կարեւոր դեր ու դերակատարություն կունենան:
Ներկայացվեց նաեւ ՀՀ Սահմանադրության քառալեզու (հայերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, անգլերեն) հրատարակությունը՝ Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի նախաձեռնությամբ: Վերջերս այն ներկայացվեց Ստրասբուգում, ուր մեծ հետաքրքրությամբ ընդունվեց: Ներկայացվեց նաեւ անցյալ տարի Երեւանում հրավիրված Համաեվրոպական խորհրդաժողովի նյութերի հիման վրա կազմված «Ալմանախ»-ը՝ անգլերեն, ռուսերեն (համապատասխան ռեզյումեներով): Սա նույնպես ներկայացվեց Ստրասբուրգում կայացած ընդհանուր շնորհանդեսին եւ դարձյալ մեծ հետաքրքրությամբ ընդունվեց: «Սահմանադրական արդարադատություն» ռուսալեզու հանդեսի հերթական համարը նույնպես ներկայացվեց, ուր առանձնահատուկ տարրերից մեկն այն է, որ առաջին անգամ հրատարակվում է Սահմանադրական մշտադիտարկման ինդիկատորների հիմնական ցանկը: Սա կարեւոր է նրանով, որ ամբողջ աշխարհում հիմա ակտիվ աշխատանքներ են տարվում նման համակարգ մշակելու ուղղությամբ: Դեռեւս 2011 թվականին այն նախաձեռնել էր ՄԱԿ-ը, իսկ 2012-ին ինդիկատորների որոշակի համակարգ մշակվեց: Եվ ահա այս հրատարակությունը, որը փաստորեն բաց քննարկում է առաջարկում՝ հանդեսն առաքելով շուրջ 40 երկիր: Հայաստանում ստեղծված է մի հատուկ խումբ (Երեւանի պետական համալսարանում), որը զբաղվում է մեթոդական հարցերով, եւ առաջիկայում ծրագրված է այս մեթոդիկայի եւ այս ինդիկատորների միջոցով շուրջ 140 երկրի համար սկսել սահմանադրականության եւ սահմանադրական մշակույթի գնահատումը:
Շեշտվեց, որ Ստրասբուգի շնորհանդեսին կայացավ նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի հիմնման հանդիսավոր արարողությունը: Նորաստեղծ մի կենտրոն, որին արդեն միացել են 18 երկրից մոտ 40 սահմանադրագետներ:
Հընթացս ընդունելության, ներկայացվեց նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի վեբ կայքը: Այն ունենալու է էլեկտրոնային ժուռնալ, ուր հրապարակվելու են տարբեր հեղինակների նյութեր: Կայքը մանրամասնորեն ներկայացվեց՝ պատկերների, տեսանյութերի համադրմամբ:
Ընդունելությանը ներկայացված էր նկարիչ Ռուդիկ Պետրոսյանի՝ Պատմական իրողությունների (ի մասնավորի՝ Աշտիշատի ժողովի) պատկերման հենքով ստեղծված «Սահմանադրության ծնունդը» կտավը: Այն, փաստորեն, դառնում է «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոնի» խորհրդանիշերից մեկը:

ПРИЕМ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
На состоявшемся 6 февраля приеме, посвященном 21-летию Конституционного Суда Республики Армения, присутствовали министр юстиции РА Арпине Оганнесян, члены Конституционного Суда РА, Председатель совета Центра конституционного права Геворг Даниелян, руководитель Аппарата Национального Собрания РА Грайр Товмасян, академик Гагик Казинян, Руководитель юридической программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) Вардан Погосян, начальник Юридического управления Аппарата Президента РА Григор Мурадян, Председатель Административного суда Карен Матевосян, юристы, конституционалисты.
Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян приветствовал собравшихся, поздравил их с 21-ой годовщиной создания Конституционного Суда, представил достижения Конституционного Суда РА за последний период, особо отметив несколько важных событий, заслуживающих внимания.
Г-н Арутюнян обозначил мероприятие, организованное в рамках совместной программы Европейского союза и Совета Европы, на котором был представлен вышедший в свет благодаря усилиям членов Конституционного Суда первый том руководства “Правовые позиции, выраженные в постановлениях Конституционного Суда, и их реализация” под редакцией советника Конституционного Суда РА Геворга Даниеляна. Издание книги объемом в 942 страницы было осуществлено при финансовой поддержке Европейского союза и Совета Европы, в рамках совместной программы Европейского союза и Совета Европы “Укрепление независимости, профессионализма и подотчетности системы правосудия в Армении”.
В книге представлены правовые позиции, выраженные в постановлениях Конституционного Суда, и процесс их реализации. Она предназначена не только для судей, других официальных лиц, специалистов в области юриспруденции, правоведов, но и для широкой публики. Представленные в книге правовые позиции являются основой развития нашей правовой системы. В процессе разработки находится и второй том настоящего издания, в котором будут отражены некоторые затронутые в годовых сообщениях Конституционного Суда РА вопросы, имеющие важную роль в аспекте дальнейшего развития правовой системы.
Собравшимся была представлена также изданная по инициативе юридической программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) Конституция Армении на четырех языках (армянском, русском, немецком и английском) и Альманах, изданный по материалам состоявшейся в прошлом году в Ереване Всеевропейской международной конференции, которые совсем недавно были презентованы в Страсбурге и вызвали большой интерес. Помимо этого гостям был представлен очередной выпуск международного вестника “Конституционное правосудие”, в котором особое место занимает впервые опубликованный список основных индикаторов конституционного мониторинга. Это очень важно также потому, что во всем мире в настоящее время ведется активная работа по разработке такой системы. Еще в 2011 году ООН проявила инициативу в этом направлении, а в 2012 году была разработана определенная система индикаторов. И вот предполагающее открытую дискуссию издание очередного выпуска вестника, рассылаемого в более чем 40 стран мира. В Армении (в Ереванском государственном университете) создана специальная группа, которая занимается методологическими вопросами, и вскоре планируется по этой методике и посредством этих индикаторов провести оценку конституционности и конституционной культуры в более чем 140 странах.
Было отмечено, что в рамках презентации в Страсбурге состоялась также торжественная церемония учреждения Фонда “Международный аналитический центр “Конституционная культура”, к которому уже присоединилось около 40 конституционалистов из 18 стран. Во время приема состоялась презентация сайта Фонда “Международный аналитический центр “Конституционная культура”, который будет иметь электронный журнал, где будут размещаться материалы разных авторов.
В ходе приема собравшимся было представлено полотно художника Рудика Петросяна “Рождение Конституции”, отразившее исторические реалии (в частности, Собрание Аштишата) и фактически ставшее символом “Международного аналитического центра “Конституционная культура”.