ԸՆԴՈՒՆԵԼՈՒԹՅՈՒՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Փետրվարի 6-ին, ՀՀ սահմանադրական դատարանի ստեղծման 21-ամյակի առիթով կազմակերպված ընդունելությանը ներկա էին ՀՀ արդարադատության նախարար Արփինե Հովհաննիսյանը, Սահմանադրական դատարանի անդամները, Սահմանադրական իրավունքի կենտրոնի խորհրդի նախագահ Գեւորգ Դանիելյանը, ԱԺ աշխատակազմի ղեկավար Հրայր Թովմասյանը, ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը, Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի ղեկավար Վարդան Պողոսյանը, ՀՀ նախագահի աշխատակազմի իրավաբանական վարչության պետ Գրիգոր Մուրադյանը, Վարչական դատարանի նախագահ Կարեն Մաթեւոսյանը, իրավաբաններ, սահմանադրագետներ:
Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը ողջունեց մասնակիցներին, շնորհավորեց ՍԴ-ի ստեղծման 21-ամյակի առիթով, ներկայացրեց ՀՀ ՍԴ ձեռքբերումները վերջին շրջանում, առանձնապես շեշտելով մի քանի կարեւոր միջոցառումներ, որոնք նշանակալի են եւ ուշադրության արժանի:
Պարոն Հարությունյանը կարեւորեց Եվրախորհրդի եւ Եվրոմիության համատեղ ծրագրի շրջանակներում կազմակերպված միջոցառումը, ուր ներկայացվեց ՍԴ անդամների ջանքերով, ՍԴ խորհրդական Գեւորգ Դանիելյանի խմբագրմամբ հրատարակված «ՀՀ սահմանադրական դատարանի որոշումներում արտահայտված իրավական դիրքորոշումներն ու դրանց իրացումը» ուղեցույց-ձեռնարկի առաջին հատորը: 942 էջանոց ծավալուն գրքի տպագրությունն իրականացվել է Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի ֆինանսական աջակցությամբ՝ «Հայաստանի արդարադատության համակարգի անկախության, պրոֆեսիոնալիզմի եւ հաշվետվողականության ամրապնդումը» Եվրոպական միության եւ Եվրոպայի խորհրդի համատեղ ծրագրի շրջանակներում:
Այս գրքով ներկայացված են Սահմանադրական դատարանի որոշումներում արտահայտված իրավական դիրքորոշումներն ու դրանց իրացման գործընթացը: Այն նախատեսված է ոչ միայն դատավորների, այդ թվում՝ իրավագետի մասնագիտությամբ զբաղվող պաշտոնյաների ու մասնագետների, իրավագիտության հարցադրումներով հետազոտություններ իրականացնող տեսաբանների, այլեւ հանրության լայն շրջանակների համար: Գրքում ներկայացված իրավական դիրքորոշումներն ընկած են մեր իրավական համակարգի զարգացման հիմքում: Ընթացքի մեջ է սույն գրքի երկրորդ հատորի հրատարակությունը, ուր իրենց արտացոլումը կգտնեն նաեւ Սահմանադրական դատարանի տարեկան հաղորդումներում առաջ քաշած որոշակի հարցադրումներ, որոնք նույնպես իրավական համակարգի հետագա զարգացման առումով կարեւոր դեր ու դերակատարություն կունենան:
Ներկայացվեց նաեւ ՀՀ Սահմանադրության քառալեզու (հայերեն, ռուսերեն, գերմաներեն, անգլերեն) հրատարակությունը՝ Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի նախաձեռնությամբ: Վերջերս այն ներկայացվեց Ստրասբուգում, ուր մեծ հետաքրքրությամբ ընդունվեց: Ներկայացվեց նաեւ անցյալ տարի Երեւանում հրավիրված Համաեվրոպական խորհրդաժողովի նյութերի հիման վրա կազմված «Ալմանախ»-ը՝ անգլերեն, ռուսերեն (համապատասխան ռեզյումեներով): Սա նույնպես ներկայացվեց Ստրասբուրգում կայացած ընդհանուր շնորհանդեսին եւ դարձյալ մեծ հետաքրքրությամբ ընդունվեց: «Սահմանադրական արդարադատություն» ռուսալեզու հանդեսի հերթական համարը նույնպես ներկայացվեց, ուր առանձնահատուկ տարրերից մեկն այն է, որ առաջին անգամ հրատարակվում է Սահմանադրական մշտադիտարկման ինդիկատորների հիմնական ցանկը: Սա կարեւոր է նրանով, որ ամբողջ աշխարհում հիմա ակտիվ աշխատանքներ են տարվում նման համակարգ մշակելու ուղղությամբ: Դեռեւս 2011 թվականին այն նախաձեռնել էր ՄԱԿ-ը, իսկ 2012-ին ինդիկատորների որոշակի համակարգ մշակվեց: Եվ ահա այս հրատարակությունը, որը փաստորեն բաց քննարկում է առաջարկում՝ հանդեսն առաքելով շուրջ 40 երկիր: Հայաստանում ստեղծված է մի հատուկ խումբ (Երեւանի պետական համալսարանում), որը զբաղվում է մեթոդական հարցերով, եւ առաջիկայում ծրագրված է այս մեթոդիկայի եւ այս ինդիկատորների միջոցով շուրջ 140 երկրի համար սկսել սահմանադրականության եւ սահմանադրական մշակույթի գնահատումը:
Շեշտվեց, որ Ստրասբուգի շնորհանդեսին կայացավ նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի հիմնման հանդիսավոր արարողությունը: Նորաստեղծ մի կենտրոն, որին արդեն միացել են 18 երկրից մոտ 40 սահմանադրագետներ:
Հընթացս ընդունելության, ներկայացվեց նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի վեբ կայքը: Այն ունենալու է էլեկտրոնային ժուռնալ, ուր հրապարակվելու են տարբեր հեղինակների նյութեր: Կայքը մանրամասնորեն ներկայացվեց՝ պատկերների, տեսանյութերի համադրմամբ:
Ընդունելությանը ներկայացված էր նկարիչ Ռուդիկ Պետրոսյանի՝ Պատմական իրողությունների (ի մասնավորի՝ Աշտիշատի ժողովի) պատկերման հենքով ստեղծված «Սահմանադրության ծնունդը» կտավը: Այն, փաստորեն, դառնում է «Սահմանադրական մշակույթ միջազգային վերլուծական կենտրոնի» խորհրդանիշերից մեկը:

RECEPTION AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On February 6, Arpine Hovhannisyan RA Minister of Justice, Members of the Constitutional Court, Gevorg Danielyan,President of the Council of the Center of Constitutional Law, Hrayr Tovmasyan Head of the NA Staff, Academician Gagik Ghazinyan, Vardan Poghosyan, head of the legal project of the German Corporation for International Cooperation (GIZ), Grigor Muradyan, Head of Legal Department of the Staff of the RA President, Karen Matevosyan, President of Administrative Court, lawyers and constitutionalists were present at the reception dedicated to 21st anniversary of establishment of the RA Constitutional Court.
G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court greeted the participants, congratulated on 21st anniversary of establishment of the CC and introduced the recent achievements of the RA CC underlining some important and significant events.
Mr. Harutyunyan highlighted the event organized in the scopes of the joint project of the Council of Europe and the European Union, where the first volume of the guidebook “Legal positions expressed in the decisions of the RA Constitutional Court and their implementation” (compiled with the assistance of the CC members and edited by Gevorg Danielyan, Adviser of the CC) was presented. Publication of 942 page voluminous book was implemented by the financial assistance of the European Union and the Council of Europe within the framework of joint project “Strengthening the independence, professionalism and accountability of justice system in Armenia” of the European Union and the Council of Europe.
This book presents the legal positions expressed in the decisions of the Constitutional Court and the process of their implementation. The book is designed for judges, officials, specialists, theorists involved in legal studies, as well as for the public. The legal positions expressed in the book are presented in the grounds of development of our legal system. The second volume is in the process of publication, which would include certain queries expressed in the annual reports of the Constitutional Court, and the latter would play significant role for further development of legal system.
The RA Constitution in four languages (Armenian, Russian, German and English) published by the initiative of the legal project of the German Corporation for International Cooperation (GIZ), as well as “Almanac” based on the materials of Pan-European International Conference held in Yerevan (which were successfully presented in Strasbourg recently) were also presented at the meeting. The Russian version of the issue of journal “Constitutional Justice” (which includes the main list of indicators of constitutional monitoring for the first time) was presented likewise.
This is important as the rest of the world now works in the way to develop such a system. In 2011 it was initiated by the UN, and in 2012 a system of indicators was developed. This publication actually suggests an open discussion by delivering the journal to more than 40 countries. A special working group has been formed in Armenia (at Yerevan State University) which deals with methodological issues and in nearest future, with the help of this method and indicators, assessment of constitutionality and constitutional culture for over 140 countries is planned.
It was also mentioned that the solemn ceremony of establishment of International Analytical Center “Constitutional Culture” foundation was held in Strasbourg. This newly created center has been already joined by 40 constitutionalists from 18 countries. During the reception the website of International Analytical Center “Constitutional Culture” foundation was introduced. It will contain an electronic journal, where materials of different authors will be published. The website was introduced by presenting images and video materials.
At the presentation the canvas of the painter Rudik Petrosyan “Birth of the Constitution” created on the basis of historical events (particularly, Ashtishat assembly) was introduced. It actually becomes one of the symbols of International Analytical Center “Constitutional Culture”.