ԸՆՏՐԱԿԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐ
Մարտի 2-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում անցկացվեց «ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքը եւ ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար:
Այն կազմակերպել էին՝ ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակը եւ ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը:
Սեմինարը բացեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը՝ շեշտելով, որ հարցը խիստ հրատապ է եւ ներկայացրեց սեմինարի ընթացքում քննարկման առարկա թեմաները:
Առաջին զեկուցումով հանդես եկավ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տ. Մուկուչյանը՝ «Ընտրական իրավունքի արտադատական պաշտպանության բնորոշ գծերն ու հիմնական առանձնահատկություններն ըստ նոր ընտրական օրենսգրքի»: Նա ներկայացրեց օրենսգրքի՝ միջդատական կարգով ընտրական իրավունքների պաշտպանության առանձնահատկություններն ու բոլոր այն ընթացակարգերը, որոնք սահմանված են եւ որոնք կարող են իրացվել այդ իրավունքների պաշտպանության համար: Մասնավորապես շեշտեց, թե ինչ գործառույթներ ունեն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ու տարածքային ընտրական հանձնաժողովները, ինչ ժամկետներում եւ ինչ եղանակով պետք է իրացնեն վարույթները՝ կարեւորելով ստացվող բոլոր դիմումների պարտադիր քննության անհրաժեշտությունը հանձնաժողովների կողմից:
Երկրորդ զեկուցումով հանդես եկավ Վարչական վերաքննիչ դատարանի նախագահ Հովսեփ Բեդեւյանը՝ «Վարչական դատարաններում ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության ընթացակարգերն ու առանձնահատկությունները»: Նա ներկայացրեց վարչական դատարանում քննության կարգի առանձնահատկությունները՝ հաշվի առնելով, որ ընտրական օրենսգիրքը վարչական դատական ընթացակարգով ընտրական վեճերի լուծման համար բազմաթիվ կոնկրետ իրավասություններ է վերապահել վարչական դատարանին: Շեշտեց, որ պետական իշխանության այլ մարմիններ այդ գործերը այլ ընթացակարգով քննության առարկա դարձնել չեն կարող: Կարեւորեց, որ ընտրական գործընթացի մասնակից սուբյեկտները պետք է կարողանան համարժեք իրավական գրագիտությամբ վարչական դատարանի միջոցով պաշտպանել իրենց իրավունքները:
Երրորդ զեկուցումը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանինն էր՝ «Սահմանադրական դատարանում ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության իրավական հիմքերն ու բնորոշ առանձնահատկությունները»:
Պարոն Հարությունյանն իր ելույթում հանգամանորեն վերլուծեց ընտրական նոր օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, 19-րդ հոդվածի 8-րդ մասի, 27-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, 48-րդ հոդված առաջին, հինգերորդ եւ 12-րդ մասերի, 75-րդ հոդվածի, 89-րդ հոդվածի, 95-րդ հոդվածի առաջին մասի, 97-րդ հոդվածի չորրորդ մասի, 99-րդ հոդվածի եւ 102-րդ հոդվածով նախատեսված իրավակարգավորումների առանձնահատկություններն ու, դրանց լույսի ներքո, Սահմանադրական դատարանում Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքով հնարավոր վեճերի քննության առանձնահատկությունները՝ հաշվի առնելով նաեւ Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ օրենքի 74 հոդվածով նախատեսված պահանջները: Հարությունյանը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի:

ВОПРОСЫ ЗАЩИТЫ ИЗБИРАТЕЛЬНОГО ПРАВА
2 марта в Конституционном Суде РА прошел семинар на тему “Новый Избирательный кодекс РА и особенности судебной защиты избирательного права”, который был организован Центром конституционного права РА, Центральной избирательной комиссией РА, Eреванским офисом Германского общества по международному сотрудничеству GIZ и Административным апелляционным судом РА.
Семинар открыл Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян, отметив, что вопрос защиты избирательного права весьма актуален, и представил темы, которые станут предметом обсуждения на семинаре.
Первым с докладом на тему “Характерные черты и основные особенности внесудебной защиты избирательного права в соответствии с новым избирательным кодексом” выступил председатель Центральной избирательной комиссии РА Т. Мукучян. Он представил особенности защиты избирательных прав в досудебном порядке и все те установленные процедуры, которые могут быть реализованы для защиты этих прав. Т. Мукучян, в частности, отметил, какими именно функциями наделены Центральная избирательная комиссия и территориальные избирательные комиссии, в какие сроки и в каком порядке должно осуществляться производство, обозначив необходимость обязательного рассмотрения комиссиями всех поступающих заявлений.
Вторым с докладом на тему “Процедуры и особенности судебной защиты избирательного права в административных судах” выступил Председатель Административного апелляционного суда РА Овсеп Бедевян. Он представил особенности административного судопроизводства, принимая во внимание, что Избирательный кодекс для разрешения избирательных споров в административном порядке возложил на Административный суд множество конкретных полномочий. Он также подчеркнул, что другие органы государственной власти не могут рассматривать эти дела по иной процедуре, и заметил, что субъекты, участвующие в избирательном процессе, должны обладать правовой грамотностью и быть в состоянии защищать свои права в Административном суде.
Третьим с докладом на тему “Правовые основания и характерные особенности судебной защиты избирательного права в Конституционном Суде” выступил Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян.
Г-н Арутюнян в своем выступлении представил детальный анализ особенностей правовых регулирований, предусмотренных частью 3 статьи 14, частью 8 статья 19, частью 5 статьи 27, частями 1, 5 и 12 статьи 48, статьей 75, статьей 89, частью 1 статьи 95, частью 4 статьи 97, статьей 99 и статьей 102 нового Избирательного кодекса, и в свете этого проанализировал также особенности рассмотрения возможных споров по результатом выборов в Национальное Собрание РА в Конституционном Суде с учетом требований статьи 74 Закона РА “О Конституционном Суде”, после чего ответил на многочисленные вопросы аудитории.