ԸՆՏՐԱԿԱՆ ԻՐԱՎՈՒՆՔԻ ՊԱՇՏՊԱՆՈՒԹՅԱՆ ԽՆԴԻՐՆԵՐ
Մարտի 2-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանում անցկացվեց «ՀՀ ընտրական նոր օրենսգիրքը եւ ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության առանձնահատկությունները» թեմայով սեմինար:
Այն կազմակերպել էին՝ ՀՀ սահմանադրական իրավունքի կենտրոնը, ՀՀ կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովը, Գերմանական GIZ կազմակերպության երեւանյան գրասենյակը եւ ՀՀ վերաքննիչ վարչական դատարանը:
Սեմինարը բացեց Սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը՝ շեշտելով, որ հարցը խիստ հրատապ է եւ ներկայացրեց սեմինարի ընթացքում քննարկման առարկա թեմաները:
Առաջին զեկուցումով հանդես եկավ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի նախագահ Տ. Մուկուչյանը՝ «Ընտրական իրավունքի արտադատական պաշտպանության բնորոշ գծերն ու հիմնական առանձնահատկություններն ըստ նոր ընտրական օրենսգրքի»: Նա ներկայացրեց օրենսգրքի՝ միջդատական կարգով ընտրական իրավունքների պաշտպանության առանձնահատկություններն ու բոլոր այն ընթացակարգերը, որոնք սահմանված են եւ որոնք կարող են իրացվել այդ իրավունքների պաշտպանության համար: Մասնավորապես շեշտեց, թե ինչ գործառույթներ ունեն կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովն ու տարածքային ընտրական հանձնաժողովները, ինչ ժամկետներում եւ ինչ եղանակով պետք է իրացնեն վարույթները՝ կարեւորելով ստացվող բոլոր դիմումների պարտադիր քննության անհրաժեշտությունը հանձնաժողովների կողմից:
Երկրորդ զեկուցումով հանդես եկավ Վարչական վերաքննիչ դատարանի նախագահ Հովսեփ Բեդեւյանը՝ «Վարչական դատարաններում ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության ընթացակարգերն ու առանձնահատկությունները»: Նա ներկայացրեց վարչական դատարանում քննության կարգի առանձնահատկությունները՝ հաշվի առնելով, որ ընտրական օրենսգիրքը վարչական դատական ընթացակարգով ընտրական վեճերի լուծման համար բազմաթիվ կոնկրետ իրավասություններ է վերապահել վարչական դատարանին: Շեշտեց, որ պետական իշխանության այլ մարմիններ այդ գործերը այլ ընթացակարգով քննության առարկա դարձնել չեն կարող: Կարեւորեց, որ ընտրական գործընթացի մասնակից սուբյեկտները պետք է կարողանան համարժեք իրավական գրագիտությամբ վարչական դատարանի միջոցով պաշտպանել իրենց իրավունքները:
Երրորդ զեկուցումը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանինն էր՝ «Սահմանադրական դատարանում ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության իրավական հիմքերն ու բնորոշ առանձնահատկությունները»:
Պարոն Հարությունյանն իր ելույթում հանգամանորեն վերլուծեց ընտրական նոր օրենսգրքի 14-րդ հոդվածի 3-րդ մասի, 19-րդ հոդվածի 8-րդ մասի, 27-րդ հոդվածի 5-րդ մասի, 48-րդ հոդված առաջին, հինգերորդ եւ 12-րդ մասերի, 75-րդ հոդվածի, 89-րդ հոդվածի, 95-րդ հոդվածի առաջին մասի, 97-րդ հոդվածի չորրորդ մասի, 99-րդ հոդվածի եւ 102-րդ հոդվածով նախատեսված իրավակարգավորումների առանձնահատկություններն ու, դրանց լույսի ներքո, Սահմանադրական դատարանում Ազգային ժողովի ընտրությունների արդյունքով հնարավոր վեճերի քննության առանձնահատկությունները՝ հաշվի առնելով նաեւ Սահմանադրական դատարանի մասին ՀՀ օրենքի 74 հոդվածով նախատեսված պահանջները: Հարությունյանը պատասխանեց ներկաներին հետաքրքրող բազմաթիվ հարցերի:

ISSUES OF PROTECTION OF ELECTORAL RIGHTS
On March 2, a seminar was held at the RA Constitutional Court, and the topic was: “New Electoral Code of the Republic of Armenia and peculiarities of judicial protection of electoral right”. The seminar was organized by the Center of Constitutional Law of the Republic of Armenia, Central Electoral Commission of the Republic of Armenia, Armenian Office of the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and Administrative Court of Appeal of the Republic of Armenia.
The seminar was opened by G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, who underlined the urgency of the issue and presented the topics to be discussed at the seminar.
The first report was made by T. Mukuchyan, Chairman of the Central Electoral Commission of the Republic of Armenia, and the topic was: “Characteristics and main features of non-judicial protection of electoral right in accordance with the new Electoral Code”. He presented the features of pre-trial protection of electoral rights, as well as all defined procedures that can be implemented to protect those rights. In particular, T. Mukuchyan pointed out the functions of the Central Electoral Commission and territorial electoral commissions, terms and procedures for proceedings, and underlined that all applications received should be mandatory considered by commissions.
The second report was made by Hovsep Bedevyan, Chairman of the Administrative Court of Appeal, and the topic was: “Procedures and features of judicial protection of electoral right in administrative courts”. He presented the features of administrative proceedings, taking into account that the Electoral Code empowered the Administrative Court to resolve electoral disputes in administrative procedure. H. Bedevyan also emphasized that other public authorities cannot examine those cases in any other procedure, and highlighted that the actors involved in the electoral process must have legal literacy and be able to protect their rights applying to the Administrative Court.
The third report was made by G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, and the topic was: “Legal grounds and characteristic features of judicial protection of electoral right in the Constitutional Court”. In his speech, Mr. Harutyunyan presented a detailed analysis of the peculiarities of legal regulations stipulated by Part 3 of Article 14, Part 8 of Article 19, Part 5 of Article 27, Parts 1, 5 and 12 of Article 48, Article 75, Article 89, Part 1 of Article 95, Part 4 of Article 97, Article 99 and Article 102 of the new Electoral Code, as well as the features of consideration of possible disputes in the Constitutional Court concerning the outcome of elections to the National Assembly in light of the above-mentioned and taking into consideration the requirements stipulated by Article 74 of the RA Law on the Constitutional Court. Mr. Harutyunyan answered numerous questions from the audience.