ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵԼ Է «ՀԱՐԳԱՆՔ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՈՐՈՇՈՒՄՆԵՐԻ ՆԿԱՏՄԱՄԲ» ԽՈՐԱԳՐՈՎ ԲԱՐՁՐ ՄԱԿԱՐԴԱԿԻ ՄԻՋԱԶԳԱՅԻՆ ՎԵՀԱԺՈՂՈՎԸ
2024 թվականի նոյեմբերի 14-ին Երևանում մեկնարկել է «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) հետ համատեղ կազմակերպված «Հարգանք սահմանադրական դատարանների որոշումների նկատմամբ» խորագրով բարձր մակարդակի միջազգային վեհաժողովը, որի նպատակն է ընդգծել սահմանադրական դատարանների որոշումների կարևորությունը ներպետական և միջազգային դատարանների մակարդակում իրավունքի գերակայության և մարդու իրավունքների պաշտպանության գործում: Վեհաժողովը հնարավորություն է տալիս սահմանադրական դատարանների դատավորներին և կապի պատասխանատուներին, Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներին և Եվրոպայի խորհրդի ներկայացուցիչներին՝ երկխոսելու, քննարկելու թե ինչպես պետք է դրսևորվի հարգանքը սահմանադրական դատարանի որոշումների նկատմամբ հանրության և իշխանության տարբեր ճյուղերի կողմից և թե ինչպես սահմանադրական դատարանները կարող են արդյունավետորեն կամրջել ազգային իրավական համակարգերը մարդու իրավունքների միջազգային շրջանակների հետ: Մարդու իրավունքների շարունակական զարգացման դարաշրջանում անփոխարինելի է դառնում սահմանադրական դատարանների դերը ներպետական մակարդակում այդ իրավունքների մեկնաբանման և իրականացման առումով:

В ЕРЕВАНЕ СТАРТОВАЛА МЕЖДУНАРОДНАЯ КОНФЕРЕНЦИЯ ВЫСОКОГО УРОВНЯ “УВАЖЕНИЕ РЕШЕНИЙ КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ”
14 ноября 2024 года в Ереване стартовала организованная совместно с Европейской комиссией “За демократию через право” (Венецианская комиссия) Международная конференция высокого уровня “Уважение решений конституционных судов”, цель которой – подчеркнуть значимость решений конституционных судов на уровне национальных и международных судов в деле защиты верховенства права и прав человека.
Конференция стала площадкой для диалога между судьями и офицерами связи конституционных судов, членами Венецианской комиссии и представителям Совета Европы, а также обсуждения вопросов о том, как должно проявляться уважение к решениям конституционных судов со стороны общественности и различных ветвей власти и как конституционные суды могут эффективно связать национальные правовые системы с международными рамками прав человека. В эпоху непрерывного развития прав человека становится незаменимой роль конституционных судов в аспекте толкования и реализации этих прав на внутригосударственном уровне.
Обобщающая информация о работе Конференции будет представлена далее.
Репортаж Первого канала о начале Конференции доступен по ссылке: https://www.youtube.com/watch?v=CzzreFYVTYY