ԵՐԿՕՐՅԱ ՍԵՄԻՆԱՐ-ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ՍԴ-ՈՒՄ ԼԱՅՊՑԻԳԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Նոյեմբերի 14-15-ը Սահմանադրական դատարանում տեղի ունեցավ սեմինար-քննարկում, որը վարեց Լեյպցիգի համալսարանի դոկտոր պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանդրական դատարանի դատավոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը:
Քննարկվող թեմաներն էին «Սահմանադրական գանգատը և դրա առանձնահատկությունները ՀՀ սահմանադրության համատեքստում», «Խոսքի և արտահայտվելու ազատության սահմանադրական իրավունքը և դրա սահմանափակումները Գերմանիայի ՍԴ պրակտիկայում»: Լինելով պետական և վարչական իրավունքի մասնագետ՝ պրն. Դեգենհարթը ներկայացրեց կարծիքի արտահայտման ազատության իրավունքը Գերմանիայի հիմնական օրենքում ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում, խոսեց դրա սկզբունքային նշանակության մասին ժողովրդավարական հասարակությունների կայացման տեսանկյունից: Ներկայացրեց այս իրավունքի բովանդակությունը, դրսևորման ձևերը, սահմանափակումների առանձնահատկությունները: Սահմանադրական դատարանի անդամները հարցեր ուղղեցին փոփոխված սահմանադրությունում անհատական սահմանադրական գանգատի հետ կապված՝ խնդրելով զուգահեռներ անցկացնել Գերմանիայի սահմանադրական դատարանին ներկայացվող սահմանադրական գանգատի հետ, ընթացակարգի, ընդունման նախապայմանների վերաբերյալ: Դասընթացի ավարտին ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շնորհակալություն հայտնեց գերմանացի պրոֆեսորին երկօրյա, բովանդակալից դասընթացի համար՝ կարևորելով նման հանդիպումները գիտելիքների լրացման ու փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Ի դեպ, նշենք, որ պրոֆեսոր Դեգենհարթի ուսումնասիրությունները, մասնավորապես նվիրված կառավարման համակարգերին, մեծ հեղինակություն են վայելում:
Պրոֆեսորը քաջածանոթ է Հայաստանի Սահմանադրությանը. 2015 թվականին Հայաստանում է եղել և սահմանադրական փոփոխությունների մշակման ժամանակ խորհրդատվություն մատուցել աշխատանքային խմբին:
Պրոֆեսորի հետ Սահմանադրական դատարանում սեմինար-քննարկումը կազմակերպվեց «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» (GIZ) ծրագրի հետ համատեղ:

TWO-DAY SEMINAR-DISCUSSION AT THE CONSTITUTIONAL COURT WITH THE PARTICIPATION OF THE PROFESSOR OF LEIPZIG UNIVERSITY
On November 14-15, a seminar-discussion was held at the Constitutional Court, which was conducted by Dr. Christoph Degenhart, Professor at the University of Leipzig, Judge of the Constitutional Court of Saxony.
The topics of the seminar were as follows: “The constitutional complaint and its peculiarities in the context of the Constitution of the Republic of Armenia”, “The constitutional right to freedom of speech and expression, and its restrictions in the practice of the Constitutional Court of Germany”. As a specialist in state and administrative law, Mr. Degenhart introduced the right to freedom of expression in the Basic Law of Germany and the European Convention on Human Rights and noted the crucial importance of this right from the perspective of the development of a democratic society.
He presented the content of this right, forms of manifestation and peculiarities of the restrictions. He answered the questions of the judges of the Constitutional Court on the individual constitutional complaint prescribed in the amended Constitution, drawing parallels between the RA Constitutional Court and the Constitutional Court of Germany regarding the procedure and preconditions for acceptance of the complaint. In conclusion, Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court thanked the Professor for the informative two-day discussion, highlighting such meetings from the perspective of replenishment of knowledge and exchange of experience.