ԵՐԿՕՐՅԱ ՍԵՄԻՆԱՐ-ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ ՍԴ-ՈՒՄ ԼԱՅՊՑԻԳԻ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՊՐՈՖԵՍՈՐԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Նոյեմբերի 14-15-ը Սահմանադրական դատարանում տեղի ունեցավ սեմինար-քննարկում, որը վարեց Լեյպցիգի համալսարանի դոկտոր պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանդրական դատարանի դատավոր Քրիստոֆ Դեգենհարթը:
Քննարկվող թեմաներն էին «Սահմանադրական գանգատը և դրա առանձնահատկությունները ՀՀ սահմանադրության համատեքստում», «Խոսքի և արտահայտվելու ազատության սահմանադրական իրավունքը և դրա սահմանափակումները Գերմանիայի ՍԴ պրակտիկայում»: Լինելով պետական և վարչական իրավունքի մասնագետ՝ պրն. Դեգենհարթը ներկայացրեց կարծիքի արտահայտման ազատության իրավունքը Գերմանիայի հիմնական օրենքում ու Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայում, խոսեց դրա սկզբունքային նշանակության մասին ժողովրդավարական հասարակությունների կայացման տեսանկյունից: Ներկայացրեց այս իրավունքի բովանդակությունը, դրսևորման ձևերը, սահմանափակումների առանձնահատկությունները: Սահմանադրական դատարանի անդամները հարցեր ուղղեցին փոփոխված սահմանադրությունում անհատական սահմանադրական գանգատի հետ կապված՝ խնդրելով զուգահեռներ անցկացնել Գերմանիայի սահմանադրական դատարանին ներկայացվող սահմանադրական գանգատի հետ, ընթացակարգի, ընդունման նախապայմանների վերաբերյալ: Դասընթացի ավարտին ՍԴ նախագահ Հրայր Թովմասյանը շնորհակալություն հայտնեց գերմանացի պրոֆեսորին երկօրյա, բովանդակալից դասընթացի համար՝ կարևորելով նման հանդիպումները գիտելիքների լրացման ու փորձի փոխանակման տեսանկյունից:
Ի դեպ, նշենք, որ պրոֆեսոր Դեգենհարթի ուսումնասիրությունները, մասնավորապես նվիրված կառավարման համակարգերին, մեծ հեղինակություն են վայելում:
Պրոֆեսորը քաջածանոթ է Հայաստանի Սահմանադրությանը. 2015 թվականին Հայաստանում է եղել և սահմանադրական փոփոխությունների մշակման ժամանակ խորհրդատվություն մատուցել աշխատանքային խմբին:
Պրոֆեսորի հետ Սահմանադրական դատարանում սեմինար-քննարկումը կազմակերպվեց «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» (GIZ) ծրագրի հետ համատեղ:

ДВУХДНЕВНЫЙ СЕМИНАР-ОБСУЖДЕНИЕ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ С УЧАСТИЕМ ПРОФЕССОРА ЛЕЙПЦИГСКОГО УНИВЕРСИТЕТА
14-15 ноября в Конституционном Суде состоялся семинар-обсуждение, проводимый профессором Лейпцигского университета, судьей Конституционного Суда Саксонии Кристофом Дегенхартом.
Темы семинара: “Конституционная жалоба и ее особенности в контексте Конституции РА”, “Конституционное право на свободу слова и выражения мнения и его ограничения в практике КС Германии”. Будучи специалистом в области государственного и административного права, г-н Дегенхарт ознакомил с правом на свободу выражения мнения в Основном Законе Германии и Европейской конвенции о защите прав человека и основных свобод, отметил принципиальное значение этого права с точки зрения становления демократического общества. Он представил содержание данного права, формы проявления и особенности ограничения, ответил на вопросы судей Конституционного Суда об индивидуальной конституционной жалобе в измененной Конституции, проведя параллели между КС Армении и КС Германии касательно процедуры и предусловий ее принятия. В завершение Председатель КС РА Грайр Товмасян поблагодарил профессора за содержательное двухдневное обсуждение, обозначив такие встречи с точки зрения пополнения знаний и обмена опытом.
Отметим, что исследования профессора Дегенхарта, посвященные, в частности, системам управления, пользуются большим авторитетом.
Профессор хорошо знаком с Конституцией Армении. В 2015 г. он находился в Армении и консультировал рабочую группу по конституционным реформам.
Семинар-обсуждение в Конституционном Суде был организован совместно с Программой “Консультация для правовых и судебных реформ на Южном Кавказе” (GIZ).