«ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ» ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Ս.թ. հունիսի 12-14-ը Պրահայում տեղի է ունեցել «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության կողմից հրավիրվող առաջիկա Կոնգրեսի նախապատրաստական նիստը, որի ընթացքում հյուրընկալող կողմը՝ Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը, պաշտոնապես ստանձնել է վերոնշյալ համաեվրոպական կազմակերպության նախագահությունը՝ մինչև 2021 թվականը: Նախապատրաստական նիստին մասնակացում էին եվրոպական 35 պետությունների սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող կառույցների պատվիրակություններ: ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՍԴ դատավոր տիկին Արևիկ Պետրոսյանը:
Նախապատրաստական նիստի ընթացքում քննարկվեց Եվրոպայում սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների միջև համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Նիստի մասնակիցները կարևորեցին իրավական ոլորտում երկխոսության ընդլայնման հեռանկարները։ Աշխատանքային նիստի ավարտին մասնակիցներն ընդունեցին մի շարք որոշումներ, մասնավորապես, հաստատվեց, որ «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության անդամ դատարանների ղեկավարների 2020թ. կայանալիք գագաթնաժողովը տեղի կունենա Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահայում՝ մայիսի 26-28-ը և կկրի «Մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները. միջազգային, անդրազգային և ազգային հաստատությունների փոխհարաբերությունները 21-րդ դարում» խորագիրը:
Միաժամանակ, ս.թ. հունիսի 14-ին Պրահայում կայացած «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության Կոնգրեսի նախապատրաստական նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ բարձր մակարդակի միջազգային խորհրդաժողով` նվիրված Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 25-րդ տարեդարձին: Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր տիկին Արևիկ Պետրոսյանը հանդես եկավ թեմատիկ զեկույցով: Խորհրդաժողովին իրենց զեկույցները ներկայացրին Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Սլովենիայի, Մոլդովայի ՍԴ նախագահները, իսկ վերջում միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներն ամփոփեց Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկին:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը 2000 թվականից «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության լիիրավ անդամ է:

PREPARATORY MEETING OF THE CONGRESS OF THE CONFERENCE OF EUROPEAN CONSTITUTIONAL COURTS
On 12-14 June 2018 the preparatory meeting of the upcoming Congress of the Conference of European Constitutional Courts took place in Prague, during which the host country, the Constitutional Court of the Czech Republic formally assumed the chairmanship of the above-mentioned pan-European organization till 2021. The preparatory meeting was attended by the delegations of various institutions implementing constitutional justice from 35 European states. The delegation of the Constitutional Court of Armenia was headed by Ms. Arevik Petrosyan, Judge of the Constitutional Court of the Republic Armenia.
During the preparatory meeting, the participants discussed a wide range of issues related to deepening of the cooperation between institutions implementing constitutional justice and outlined the prospects for expanding dialogue in the legal field. At the end of the preparatory meeting, the participants adopted a number of decisions, in particular, it was decided that the upcoming conference of the Circle of Presidents of the Conference of European Constitutional Courts will be convened on 26-28 May 2020 in Prague. The theme of the Congress is "Human Rights and Fundamental Freedoms: the Relationship of International, Transnational and National Catalogues in the 21st Century."
In parallel, on June 14, in the framework of the preparatory meeting of the Conference of European Constitutional Courts, the international conference dedicated to the 25th anniversary of the formation of the Constitutional Court of the Czech Republic was held. The head of the Armenian delegation, Ms. Arevik Petrosyan, Judge of the Constitutional Court made a main report. At the Conference, the Chairpersons of the Constitutional Courts of Germany, France, Spain, Slovenia, and Moldova made presentations likewise. The results of the International Conference were summed up by Mr. Pavel Rychetský the President of the Constitutional Court of the Czech Republic.
For your information, the Constitutional Court of the Republic of Armenia has been a full member of the Conference of European Constitutional Courts since 2000.