«ԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎ» ԿԱԶՄԱԿԵՐՊՈՒԹՅԱՆ ԿՈՆԳՐԵՍԻ ՆԱԽԱՊԱՏՐԱՍՏԱԿԱՆ ՆԻՍՏԸ
Ս.թ. հունիսի 12-14-ը Պրահայում տեղի է ունեցել «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության կողմից հրավիրվող առաջիկա Կոնգրեսի նախապատրաստական նիստը, որի ընթացքում հյուրընկալող կողմը՝ Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանը, պաշտոնապես ստանձնել է վերոնշյալ համաեվրոպական կազմակերպության նախագահությունը՝ մինչև 2021 թվականը: Նախապատրաստական նիստին մասնակացում էին եվրոպական 35 պետությունների սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող կառույցների պատվիրակություններ: ՀՀ սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը ղեկավարում էր ՍԴ դատավոր տիկին Արևիկ Պետրոսյանը:
Նախապատրաստական նիստի ընթացքում քննարկվեց Եվրոպայում սահմանադրական արդարադատություն իրականացնող մարմինների միջև համագործակցության խորացմանն առնչվող հարցերի լայն շրջանակ: Նիստի մասնակիցները կարևորեցին իրավական ոլորտում երկխոսության ընդլայնման հեռանկարները։ Աշխատանքային նիստի ավարտին մասնակիցներն ընդունեցին մի շարք որոշումներ, մասնավորապես, հաստատվեց, որ «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության անդամ դատարանների ղեկավարների 2020թ. կայանալիք գագաթնաժողովը տեղի կունենա Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահայում՝ մայիսի 26-28-ը և կկրի «Մարդու իրավունքները և հիմնարար ազատությունները. միջազգային, անդրազգային և ազգային հաստատությունների փոխհարաբերությունները 21-րդ դարում» խորագիրը:
Միաժամանակ, ս.թ. հունիսի 14-ին Պրահայում կայացած «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության Կոնգրեսի նախապատրաստական նիստի շրջանակներում տեղի ունեցավ բարձր մակարդակի միջազգային խորհրդաժողով` նվիրված Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հիմնադրման 25-րդ տարեդարձին: Հայկական պատվիրակության ղեկավար, ՀՀ սահմանադրական դատարանի դատավոր տիկին Արևիկ Պետրոսյանը հանդես եկավ թեմատիկ զեկույցով: Խորհրդաժողովին իրենց զեկույցները ներկայացրին Գերմանիայի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Սլովենիայի, Մոլդովայի ՍԴ նախագահները, իսկ վերջում միջազգային խորհրդաժողովի աշխատանքներն ամփոփեց Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկին:
Հարկ է նշել, որ ՀՀ սահմանադրական դատարանը 2000 թվականից «Եվրոպական սահմանադրական դատարանների խորհրդաժողով» կազմակերպության լիիրավ անդամ է:

ПОДГОТОВИТЕЛЬНОЕ ЗАСЕДАНИЕ КОНФЕРЕНЦИИ ЕВРОПЕЙСКИХ КОНСТИТУЦИОННЫХ СУДОВ ПО ОРГАНИЗАЦИИ XVIII КОНГРЕССА КОНФЕРЕНЦИИ
12-14 июня с.г. в Праге состоялось подготовительное заседание Конференции европейских конституционных судов по организации XVIII Конгресса Конференции, в ходе которого Конституционный Суд Чешской Республики официально принял председательство Конференции до 2021 года. В подготовительном заседании приняли участие делегации органов конституционного правосудия из 35 европейских государств. Делегацию Конституционного Суда Республики Армения возглавила судья Конституционного Суда РА Аревик Петросян.
В ходе подготовительного заседания участники обсудили широкий круг вопросов касательно углубления сотрудничества между органами, осуществляющими конституционное правосудие в Европе, и обозначили перспективы расширения диалога в правовой сфере. По итогам подготовительного заседания участники приняли ряд решений, в частности было утверждено, что очередной XVIII Конгресс Конференции европейских конституционных судов 2020 года состоится в столице Чешской Республики – Праге 26-28 мая. Тема Конгресса: “Права и основные свободы человека: взаимоотношения международных, транснациональных и национальных учреждений в XXI веке”.
Одновременно в рамках состоявшегося в Праге подготовительного заседания по организации XVIII Конгресса Конференции 14 июня с.г. состоялась Международная конференция, посвященная 25-летию образования Конституционного Суда Чешской Республики. Руководитель армянской делегации г-жа Аревик Петросян выступила с тематическим докладом. На Конференции с докладами выступили также Председатели Конституционных Судов Германии, Франции, Испании, Словении, Молдовы. Итоги работы Международной конференции подвел Председатель Конституционного Суда Чешской Республики Павел Рыхетский.
Следует отметить, что Конституционный Суд Республики Армения является полноправным членом Конференции европейских конституционных судов с 2000 года.