ՀԱՆՐԱԳԻՏԱՐԱՆԱՅԻՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐ ԳԻՐՔ
«Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանի նախաձեռնությամբ եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի օրհնությամբ հեղինակային կոլեկտիվը հրատարակման է նախապատրաստում «Սահմանադրական մշակույթի արժեբանական ակունքները քրիստոնեությունն առաջինը պետական կրոն ընդունած ժողովրդի հազարամյա տարեգրության ծալքերում» երկհատորյակը:
Աշխատանքի նախապատրաստմանը ներգրավված են աշխարհիկ եւ հոգեւոր տարբեր մասնագետներ, որոնց հերթական աշխատանքային հանդիպումը տեղի ունեցավ 2017թ. հունիսի 21-ին:
Հեղինակային խմբի եւ խմբագրակազմի աշխատանքները համակարգում է պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը: Խմբագրակազմում ընդգրկված են՝ Երեւանի պետական համալսարանի պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ Արթուր Վաղարշյանը, ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արտակ Մովսիսյանը, Վեհափառ Հայրապետի ներկայացուցիչ Շահե ծայրագույն վարդապետ Անանյանը:
Երկհատորյակի տարբեր բաժինների թեմաներ են ներկայացնելու՝ Արտակ Մովսիսյանը, Ազատ Բոզոյանը, Ալեքսան Հակոբյանը, Աշոտ Ոսկանյանը, Արման Եղիազարյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Գեղամ Բադալյանը, Գրիգոր Թանանյանը, Հայրապետ Մարգարյանը, Նարինե Միրզոյանը:
Այս ծավալուն աշխատությունն ընդգրկելու է հայկական հնագույն թագավորություններից /Արատտայից Ուրարտու/ մինչեւ մեր ժամանակների հանրային հարաբերությունների զարգացման տարբեր ծալքերն ու Աշխարհաժողովների եւ ապա` Ազգային-եկեղեցական ժողովների հրավիրման անհրաժեշտությունը, կազմակերպման առանձնահատկությունները, ընդունված կանոնական սահմանադրությունների իրավագիտական դերն ու նշանակությունը: Համակողմանի համեմատական վերլուծության շրջանակներում ներկայացվելու են Վաղարշապատի, Աշտիշատի, Շահապիվանի, Դվինի, Կարնո, Աղվենքի, Պարտավի, Մանազկերտի, Շիրակավանի, Անիի, Հարքի, Լոռու, Ձագավանի, Շուղրիի, Հռոմկլայի, Տարսոնի, Սիսի, Ադանայի ազգային-եկեղեցական ժողովները, «Կանոնագիրք հայոց»-ը, Սահակ Պարթեւի, Դավիթ Ալավկաորդու, Ներսես Շնորհալու, Մխիթար Գոշի, Սմբատ Սպարապետի իրավագիտական ժառանգությունը, Լեհահայոց եւ Աստրախանի հայոց դատաստանագրքերը, Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց»-ը, Արեւմտահայոց ազգային սահմանադրությունը:
Երկհատորյակը թարգմանաբար ներկայացվելու է նաեւ անգլերենով` միջազգային լայն հանրությանը հաղորդակից դարձնելով հայ իրավական ու սահմանադրական մշակույթի ձեւավորման ու զարգացման ողջ տարեգրությանը:

NEW BOOK OF ENCYCLOPEDIC VALUE
At the initiative of Professor G. Harutyunyan, Chairman of the Board of Trustees of the International Analytical Center “Constitutional Culture”, and with the blessing of Catholicos of All Armenians Karekin II, the author’s collective is preparing to publish the two-volume book “Axiological Origins of Constitutional Culture in the Millennial Chronicle of the First Nation to Adopt Christianity as a State Religion”.
Secular and ecclesiastical specialists are involved in the preparation of the publication, and their regular working meeting was held on June 21, 2017.
The work of the author’s group and the editorial team is coordinated by Professor G. Harutyunyan. The editorial staff includes Arthur Vagharshyan, Head of the Chair of Theory and History of State and Law of the Yerevan State University, Artak Movsisyan, Acting Head of the Chair of the History of Armenia, and Supreme Archimandrite Shahe Ananyan, representative of the Supreme Patriarch.
Themes of the sections of the two-volume book will be presented by Artak Movsisyan, Azat Bozoyan, Aleksan Hakobyan, Ashot Voskanyan, Arman Yeghiazaryan, Gagik Harutyunyan, Gegham Badalyan, Grigor Tananyan, Hayrapet Margaryan, and Narine Mirzoyan.
This voluminous work will include various pages of the history of development of social relations, beginning with the ancient Armenian kingdoms (from Aratta to Urartu) to our times. In this work, the authors will disclose the historical necessity of convening the Secular Assemblies and then the National Ecclesiastical Assemblies, the peculiarities of their organization, as well as the scientific and legal role and significance of the adopted canonical constitutions. In the framework of a comprehensive comparative analysis, the National Ecclesiastical Assemblies of Vagharshapat, Ashtishat, Shahapivan, Dvin, Karin, Aghvаnk, Partav, Manazkert, Shirakavan, Ani, Hark, Lori, Dzagavan, Shugri, Homkla, Tarson, Sis, and Adana, as well as the “Armenian Book of Canons”, the scientific and legal heritage of Sahak Partev, David Alavkavordi, Nerses the Gracious, Mkhitar Gosh, and Smbat Sparapet, as well as the Lawcode of Polish Armenians, the Lawcode of Astrakhan Armenians, “The Snare of Glory” by Shahamirians, and the National Constitution of the West Armenians will be presented.
The two-volume book will also be presented in English, and the broad international community will have an opportunity to get familiar with the formation and development of the Armenian legal and constitutional culture.