ՀԱՆՐԱԳԻՏԱՐԱՆԱՅԻՆ ՆՇԱՆԱԿՈՒԹՅԱՆ ՆՈՐ ԳԻՐՔ
«Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանի նախաձեռնությամբ եւ Ամենայն Հայոց կաթողիկոս Գարեգին Երկրորդի օրհնությամբ հեղինակային կոլեկտիվը հրատարակման է նախապատրաստում «Սահմանադրական մշակույթի արժեբանական ակունքները քրիստոնեությունն առաջինը պետական կրոն ընդունած ժողովրդի հազարամյա տարեգրության ծալքերում» երկհատորյակը:
Աշխատանքի նախապատրաստմանը ներգրավված են աշխարհիկ եւ հոգեւոր տարբեր մասնագետներ, որոնց հերթական աշխատանքային հանդիպումը տեղի ունեցավ 2017թ. հունիսի 21-ին:
Հեղինակային խմբի եւ խմբագրակազմի աշխատանքները համակարգում է պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը: Խմբագրակազմում ընդգրկված են՝ Երեւանի պետական համալսարանի պետության և իրավունքի տեսության ու պատմության ամբիոնի վարիչ Արթուր Վաղարշյանը, ԵՊՀ հայոց պատմության ամբիոնի վարիչի պաշտոնակատար Արտակ Մովսիսյանը, Վեհափառ Հայրապետի ներկայացուցիչ Շահե ծայրագույն վարդապետ Անանյանը:
Երկհատորյակի տարբեր բաժինների թեմաներ են ներկայացնելու՝ Արտակ Մովսիսյանը, Ազատ Բոզոյանը, Ալեքսան Հակոբյանը, Աշոտ Ոսկանյանը, Արման Եղիազարյանը, Գագիկ Հարությունյանը, Գեղամ Բադալյանը, Գրիգոր Թանանյանը, Հայրապետ Մարգարյանը, Նարինե Միրզոյանը:
Այս ծավալուն աշխատությունն ընդգրկելու է հայկական հնագույն թագավորություններից /Արատտայից Ուրարտու/ մինչեւ մեր ժամանակների հանրային հարաբերությունների զարգացման տարբեր ծալքերն ու Աշխարհաժողովների եւ ապա` Ազգային-եկեղեցական ժողովների հրավիրման անհրաժեշտությունը, կազմակերպման առանձնահատկությունները, ընդունված կանոնական սահմանադրությունների իրավագիտական դերն ու նշանակությունը: Համակողմանի համեմատական վերլուծության շրջանակներում ներկայացվելու են Վաղարշապատի, Աշտիշատի, Շահապիվանի, Դվինի, Կարնո, Աղվենքի, Պարտավի, Մանազկերտի, Շիրակավանի, Անիի, Հարքի, Լոռու, Ձագավանի, Շուղրիի, Հռոմկլայի, Տարսոնի, Սիսի, Ադանայի ազգային-եկեղեցական ժողովները, «Կանոնագիրք հայոց»-ը, Սահակ Պարթեւի, Դավիթ Ալավկաորդու, Ներսես Շնորհալու, Մխիթար Գոշի, Սմբատ Սպարապետի իրավագիտական ժառանգությունը, Լեհահայոց եւ Աստրախանի հայոց դատաստանագրքերը, Շահամիրյանների «Որոգայթ փառաց»-ը, Արեւմտահայոց ազգային սահմանադրությունը:
Երկհատորյակը թարգմանաբար ներկայացվելու է նաեւ անգլերենով` միջազգային լայն հանրությանը հաղորդակից դարձնելով հայ իրավական ու սահմանադրական մշակույթի ձեւավորման ու զարգացման ողջ տարեգրությանը:

НОВАЯ КНИГА ЭНЦИКЛОПЕДИЧЕСКОГО ЗНАЧЕНИЯ
По инициативе Совета попечителей Международного аналитического центра “Конституционная культура” профессора Г. Арутюняна и с благословения Католикоса всех армян Гарегина II авторский коллектив готовит к изданию двухтомник “Аксиологические истоки конституционной культуры в тысячелетней летописи народа, первым принявшего христианство в качестве государственной религии”.
В подготовке издания принимают участие светские и церковные специалисты, очередная рабочая встреча которых состоялась 21 июня 2017 г.
Работу авторской группы и редакционного коллектива координирует профессор Г. Арутюнян. В редакционный коллектив включены заведующий кафедрой теории и истории государства и права Ереванского государственного университета Артур Вагаршян, исполняющий обязанности заведующего кафедрой истории Армении Артак Мовсисян, представитель Верховного Патриарха архимандрит Шаге Ананян.
Темы разделов двухтомника представят Артак Мовсисян, Азат Бозоян, Алексан Акобян, Ашот Восканян, Арман Егиазарян, Гагик Арутюнян, Гегам Бадалян, Григор Тананян, Айрапет Маргарян, Нарине Мирзоян.
Этот объемный труд будет включать различные страницы истории развития общественных отношений, начиная с древнейших армянских царств (от Аратты до Урарту) до наших времен. В ней авторы раскроют историческую необходимость созыва Народных собраний и затем Национальных церковных собраний, особенности их организации, научно-правовую роль и значение принятых канонических конституций. В рамках всестороннего сравнительного анализа будут представлены Национально-церковные собрания Вагаршапата, Аштишата, Шаапивана, Двина, Карина, Агванка, Партава, Маназкерта, Ширакавана, Ани, Харка, Лори, Дзагавана, Шугри, Ромклы, Тарсона, Сиса, Аданы, “Армянская книга канонов”, научно-правовое наследие Саака Партева, Давида Алавкаворди, Нерсеса Шнорали, Мхитара Гоша, Смбата Спарапета, Судебник польских армян и Судебник астраханских армян, “Западня тщеславия” Шаамирянов, Положение об армянской нации.
Двухтомник будет представлен также в переводе на английский, и широкая международная общественность получит возможность ознакомиться с историей формирования и развития армянской правовой и конституционной культуры.