Հայաստանի Հանրապետության հարգելի՛ քաղաքացիներ,
Շնորհավորում եմ բոլորիս Հայաստանի Հանրապետության Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա առթիվ:
29 տարի առաջ՝ 1995 թվականի հուլիսի 5-ին, ընդունելով Հայաստանի Հանրապետության հիմնական օրենքը՝ մենք մեր կամքն ու վճռականությունն արտահայտեցինք՝ ընթանալու ժողովրդավարական արժեքներով իրավական պետություն կառուցելու ճանապարհով։ Մայր օրենքը, անխոս, երկրի զարգացման, կայացման, ներքին ու արտաքին կայունության երաշխավորն է եղել և կա՛։
Սահմանադրության բացառիկ առաքելությունն է միավորել հասարակության բոլոր շերտերը՝ անկախ սեռից, ռասայից, էթնիկ կամ սոցիալական ծագումից, քաղաքական ու կրոնական հայացքներից, ազգային պատկանելությունից, գույքային վիճակից և այլ հատկանիշներից՝ հանուն ազատության, պետականության և ժողովրդավարության, հանուն իրավունքի գերակայության և մարդու երջանիկ ու արժանապատիվ ապրելու իրավունքի:
Իր գոյության գրեթե երեք տասնամյակների ընթացքում Մայր օրենքը զարգացել ու բարեփոխվել է՝ պետության կայացմանն ու ամրապնդմանը զուգահեռ։ Սահմանադրության բարեփոխումներն իրապես արդյունավետ են, երբ քաղաքական դերակատարների փոխհամաձայնությունից բացի, առկա է նաև դրանց լիարժեք ընկալման և աջակցության հավաստումը հասարակության կողմից։
Այո´, Սահմանադրությունը չունի մեզ հուզող բոլոր հարցերի ուղիղ պատասխանները, բոլոր խնդիրների լուծումները, սակայն այն պարունակում է դրանց լուծման բանաձևերը և բոլորիս համար հավասար հնարավորություն է ստեղծում՝ մեր ունակություններին համապատասխան կերտելու ազատ քաղաքացու մեր սեփական պատկերը:
Ամեն ազգ ու ժողովուրդ չէ, որ սեփական Սահմանադրությունն ունենալու իրավունք է վաստակել: Շատ ավելի քիչ են նրանք, որոնց պետականության գիտակցման ու պետական կացութաձևի հետ մերվել ու դրա անքակտելի մասն են կազմել Սահմանադրությունն ու սահմանադրականությունը: Մենք նույնպես պետք է գիտակցենք, որ Սահմանադրությունն ազատության ու պետականության հաղթանակն է ավտորիտարիզմի ու կամայականության նկատմամբ, ու ամեն ինչ անենք, որպեսզի մեր երկրում նույնպես ձևավորվեն Սահմանադրությունն զգացող հասարակություն և դրանով հռչակված սկզբունքներով անշեղորեն առաջնորդվող պետական ինստիտուտներ:
Կրկին շնորհավորում եմ բոլորիս Սահմանադրության և պետական խորհրդանիշների օրվա՝ հուլիսի 5-ի առթիվ՝ մաղթելով խաղաղություն ու բարեկեցություն մեր ժողովրդին:

Дорогие соотечественники!
29 лет назад, 5 июля 1995 года, приняв Основной закон Республики Армения, мы выразили свою волю и решимость двигаться путем построения правового государства с демократическими ценностями. Основной закон, безусловно, был и продолжает оставаться гарантом развития, становления, внутренней и внешней стабильности страны.
Исключительное назначение Конституции – объединить все слои общества, независимо от пола, расы, этнического или социального происхождения, политических и религиозных взглядов, национальной принадлежности, имущественного положения и других признаков, во имя свободы, государственности и демократии, во имя верховенства права и права человека на счастливую и достойную жизнь.
В течение почти тридцати лет своего существования Основной закон развивался и реформировался параллельно со становлением и укреплением государства. Реформы Конституции реально эффективны, когда помимо консенсуса политических акторов есть еще и подтверждение их восприятия и полноценной поддержки со стороны общества.
Да, Конституция не имеет прямых ответов на все волнующие нас вопросы, не решает всех проблем, но она содержит формулы их решения и в соответствии с нашими способностями предоставляет всем равные возможности создания своего образа свободного гражданина.
Не каждая нация и не каждый народ заслужили право иметь свою собственную Конституцию. Таких, у которых осознание государственности и государственный уклад сплелись воедино с Конституцией и конституционализмом, став неотъемлемой частью друг друга, намного меньше. Мы также должны понимать, что Конституция – это победа свободы и государственности над авторитаризмом и произволом, и мы должны сделать все, чтобы и в нашей стране сформировалось чувствующее Конституцию общество, а также государственные институты, руководствующиеся провозглашенными ею принципами.
Еще раз поздравляю всех нас с Днем Конституции и государственных символов и желаю нашему народу мира и процветания!