ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԸ ԵՎ ԻՀ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ ԴԱՇՆԱՅԻՆ ԴԱՏԱՐԱՆՆ ՍՏՈՐԱԳՐԵԼ ԵՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՀՈՒՇԱԳԻՐ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով սեպտեմբերի 7-ից 13-ը Իրաքի Հանրապետության Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասիմ Մուհամմադ Աբուդի գլխավորած պատվիրակության՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի շրջանակներում սեպտեմբերի 12-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարանում տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և ԻՀ Գերագույն դաշնային դատարանի առաջին համատեղ աշխատաժողովը։
Հայաստանի և Իրաքի Բարձր դատարանների ընդլայնված կազմով աշխատանքային քննարկումների շրջանակներում մասնավորապես անդրադարձ է կատարվել Հայաստանում և Իրաքում Սահմանադրական դատարանի և Գերագույն դաշնային դատարանի կառուցվածքին, գործունեության առանձնահատկություններին, հանրային իշխանության համակարգում Բարձր դատարանների դերին, այլ դատարանների և սահմանադրական մյուս մարմինների միջև փոխհարաբերություններին։
Աշխատաժողովն ամփոփվել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի և ԻՀ Գերագույն դաշնային դատարանի միջև համագործակցության մասին հուշագրի ստորագրմամբ։
Հուշագրի նպատակն է նպաստել իրավական ոլորտում փոխգործակցության և համագործակցության շրջանակի ստեղծմանը, սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակմանը, երկու երկրների սահմանադրական իրավունքների և դրանց գործնական կիրառման ուսումնասիրությանը՝ սահմանադրական իրավունքի ոլորտում վեճերի լուծման համատեքստում՝ նպատակ հետապնդելով խթանել սահմանադրական արդարադատությունը և երաշխավորել համընդհանուր ճանաչում ունեցող ժողովրդավարական սկզբունքները, ինչպես նաև մարդու իրավունքների և քաղաքացիական ազատությունների պաշտպանության երաշխիքները։
Կարևորելով հուշագրի ստորագրմամբ հարաբերությունների մեկնարկը՝ ՀՀ ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը հույս է հայտնել, որ հուշագրով նախանշված դրույթները գործնական դրսևորում կստանան՝ դառնալով սահմանադրական արդարադատության ոլորտում հայ-իրաքյան արդյունավետ համագործակցության գրավական։
ԻՀ Դաշնային գերագույն դատարանի նախագահ Ջասեմ Մուհամմադ Աբուդը, ընդգծելով Իրաքի Բարձր դատարանի՝ Հայաստան կատարած պաշտոնական այցի կարևորությունը և շնորհակալություն հայտնելով հրավերի համար, իր հերթին, ՀՀ ՍԴ նախագահին և դատավորներին հրավիրել է փոխադարձ պաշտոնական այց կատարել Իրաքի Հանրապետություն՝ համոզմունք հայտնելով, որ նման աշխատանքային հանդիպումները զորեղ ազդակ կհանդիսանան երկու երկրների Բարձր դատարանների միջև ձևավորվող հարաբերությունների զարգացման համար։
Հայաստանի Հանրապետություն պաշտոնական այցի շրջանակներում Իրաքի Դաշնային գերագույն դատարանի պատվիրակությունն այցելել է նաև Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, ծանոթացել Մայր տաճարի թանգարանում պահվող սրբազան մասունքներին և կրոնական արվեստի ուրույն նմուշներին, ինչպես նաև Մեսրոպ Մաշտոցի անվան հին ձեռագրերի Մատենադարան, որտեղ երկու երկրների բարձր դատարանների ներկայացուցիչները ծանոթացել են հայ միջնադարյան մատենագրությանը, ինչպես նաև այլալեզու ձեռագրերի հավաքածուներին։ Հյուրերն այցելել են նաև Գեղարդի վանական համալիր, եղել են Գառնու հեթանոսական տաճարում։

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ И ФЕДЕРАЛЬНЫЙ ВЕРХОВНЫЙ СУД РЕСПУБЛИКИ ИРАК ПОДПИСАЛИ МЕМОРАНДУМ О СОТРУДНИЧЕСТВЕ
В рамках официального визита в Ереван 7-13 сентября по приглашению Председателя Конституционного Суда РА Армана Диланяна делегации Федерального Верховного суда Республики Ирак, возглавляемой Председателем Джассимом Мухаммадом Абудом, 12 сентября в Конституционном Суде РА состоялся первый совместный семинар Конституционного Суда РА и Федерального Верховного суда РИ.
В ходе рабочих обсуждений в расширенном составе Высоких судов Армении и Ирака, в частности, были рассмотрены вопросы относительно структур, особенностей деятельности Конституционного Суда Республики Армения и Федерального Верховного суда Республики Ирак, роли Высоких судов в системе публичной власти, их взаимоотношений с другими судами и конституционными органами.
В завершение семинара Конституционный Суд РА и Федеральный Верховный суд РИ подписали Меморандум о сотрудничестве. Цель Меморандума – способствовать созданию рамок взаимодействия и сотрудничества в правовой сфере, обмену опытом в сфере конституционного правосудия, изучению конституционных прав двух стран и их практического применения в контексте разрешения споров в сфере конституционного права для стимулирования конституционного правосудия и гарантирования всеобще признанных демократических принципов, а также защиты прав человека и гражданских свобод.
Отметив значимость подписания Меморандума как начала отношений, Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян выразил надежду, что положения Меморандума будут реализованы на практике и станут залогом эффективного армяно-иракского сотрудничества в сфере конституционного правосудия.
Председатель Федерального Верховного суда Республики Ирак Джассим Мухаммад Абуд, подчеркнув важность официального визита Высокого суда Ирака в Армению и поблагодарив за приглашение, в свою очередь пригласил Председателя и судей КС РА посетить Ирак с ответным официальным визитом, выразив уверенность, что подобные рабочие встречи послужат мощным импульсом для развития формирующихся между Высокими судами двух стран отношений.
В рамках официального визита в Республику Армения делегация Федерального Верховного суда Республики Ирак посетила также Первопрестольный Святой Эчмиадзин, где ознакомилась с хранящимися в музее Кафедрального собора святыми мощами и шедеврами религиозного искусства. Делегация побывала также в хранилище древних рукописей – Матенадаране имени Месропа Маштоца, где гости ознакомились с армянскими средневековыми манускриптами и коллекцией иноязычных рукописей. Гости посетили также монастырский комплекс Гегард и языческий храм Гарни.