ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԳԼԱՁՈՐ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարան են այցելել Գլաձոր համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանողները: Այցի շրջանակներում երիտասարդ իրավաբաններին ընդունել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
ՍԴ նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները, գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել ՀՀ արդարադատության համակարգում Բարձր դատարանի դերին:
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի շրջանակներում ՍԴ նախագահը պատասխանել է ուսանողներին հետարքրքող մի շարք մասնագիտական հարցերի, ինչպես նաև անդրադարձել է իրավաբանի մասնագիտության առանձնահատկություններին, նշել մարդկային և մասնագիտական այն հատկանիշներն ու հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրավաբանի և, մասնավորապես, դատավորի պատասխանատու աշխատանքում:
Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի նախագահն ուսանողներին հորդորել է նպատակներին հասնելու ճանապարհը հարթել բացառապես գիտելիքների միջոցով և մասնագիտական ձեռքբերումները ծառայեցնել ի նպաստ մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության:

КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД ПОСЕТИЛИ СТУДЕНТЫ УНИВЕРСИТЕТА “ГЛАДЗОР”
23 октября 2025 года Конституционный Суд Республики Армения посетили студенты юридического факультета Ереванского университета “Гладзор”.
В рамках визита молодых юристов принял Председатель КС Арман Диланян. Председатель КС ознакомил студентов с полномочиями Конституционного Суда, особенностями его деятельности, а также рассказал о роли Высокого суда в системе правосудия Республики Армения.
Встреча продолжилась в формате вопросов и ответов, в ходе которой Председатель КС ответил на ряд интересующих студентов профессиональных вопросов, а также представил особенности профессии юриста, отметив человеческие и профессиональные качества и навыки, необходимые в ответственной работе юриста, в частности судьи.
В завершение встречи Председатель Конституционного Суда призвал студентов прокладывать путь к достижению своих целей исключительно посредством знаний и использовать профессиональные достижения во благо нашей Родины - Республики Армения.