ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ԳԼԱՁՈՐ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2025 թվականի հոկտեմբերի 23-ին ՀՀ Սահմանադրական դատարան են այցելել Գլաձոր համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետի ուսանողները: Այցի շրջանակներում երիտասարդ իրավաբաններին ընդունել է ՍԴ նախագահ Արման Դիլանյանը:
ՍԴ նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի լիազորությունները, գործունեության առանձնահատկությունները, անդրադարձել ՀՀ արդարադատության համակարգում Բարձր դատարանի դերին:
Հանդիպումը շարունակվել է հարցուպատասխանի ձևաչափով, որի շրջանակներում ՍԴ նախագահը պատասխանել է ուսանողներին հետարքրքող մի շարք մասնագիտական հարցերի, ինչպես նաև անդրադարձել է իրավաբանի մասնագիտության առանձնահատկություններին, նշել մարդկային և մասնագիտական այն հատկանիշներն ու հմտությունները, որոնք անհրաժեշտ են իրավաբանի և, մասնավորապես, դատավորի պատասխանատու աշխատանքում:
Հանդիպման ավարտին Սահմանադրական դատարանի նախագահն ուսանողներին հորդորել է նպատակներին հասնելու ճանապարհը հարթել բացառապես գիտելիքների միջոցով և մասնագիտական ձեռքբերումները ծառայեցնել ի նպաստ մեր հայրենիքի՝ Հայաստանի Հանրապետության:

STUDENTS OF GLADZOR UNIVERSITY WERE HOSTED AT THE CONSTITUTIONAL COURT
On 23 October 2025, students of the Faculty of Law at Gladzor University visited the Constitutional Court of the Republic of Armenia. As part of the visit, the young legists were hosted by the President of the Constitutional Court, Arman Dilanyan.
The President of the Constitutional Court presented the powers and specific features of the Constitutional Court’s activities, and addressed the role of the High Court in the justice system of the Republic of Armenia.
The meeting continued in a question-and-answer format, during which the President of the Constitutional Court responded to the students’ inquiries related to a number of professional issues of interest to the students, and also touched upon the specifics of the profession of a lawyer, highlighting the human and professional qualities and skills necessary for the responsible work of a lawyer, and particularly a judge.
At the end of the meetings, the President of the Constitutional Court encouraged the students to pave the way to achieve ambitious goals exclusively through knowledge, and to use professional achievements for the benefit of our motherland, the Republic of Armenia.