ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՎԵՆԵՏԻԿՈՒՄ
Մարտի 9-ին կայացավ Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» Եվրոպական Հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) բյուրոյի ընդլայնված նիստը, որին մասնակցեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ Գ. Հարությունյանը: Բյուրոյի նիստում քննարկվեցին մի շարք երկրներում ընթացող սահմանադրական և օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր:
Մարտի 10-ին բացվեց Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված են նաև ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր, մասնավորապես տեղեկատվություն ներկայացվեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին և Կուսակցությունների մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքների վերաբերյալ: Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրինագծի վերաբերյալ եզրակացության պատրաստման հարցը:
Լիագումար նիստի շրջանակներում պարոն Հարությունյանը Հանձնաժողովի անդամներին տեղեկատվություն ներկայացրեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրինագծի պատրաստման առկա զարգացումների վերաբերյալ:
Վենետիկի հանձնաժողովի սույն լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաև Ղազախստանի սահմանադրական բարեփոխումների հիմնահարցը, որի շրջանակներում պարոն Հարությունյանը, որպես Հանձնաժողովի համազեկուցող, հանդես եկավ ելույթով:
Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն մարտի 11-ին. լիագումար նիստին կհաջորդի Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի բյուրոյի նիստը, որին կմասնակցի Գ. Հարությունյանը: Համաշխարհային խորհրդաժողովի բյուրոյի օրակարգում ընդգրկված են սույն թվականի սեպտեմբերին Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսում կայանալիք Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի կոնգրեսի հրավիրմանն ու անցկացմանն առնչվող հիմնահարցեր:

PRESIDENT OF THE RA CONSTITUTIONAL COURT IN VENICE
On March 9, the meeting of the Enlarged Bureau of the European Commission “For Democracy through Law” of the Council of Europe (Venice Commission) was held. G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, member of the Bureau of the Venice Commission participated in the meeting. Issues related to the constitutional and legislative reforms in a number of countries were considered at the meeting of the Bureau.
On March 10, the Plenary Session of the Venice Commission opened, the agenda of which also included issues related to the legislative reforms of the Republic of Armenia, in particular, information was provided regarding the Constitutional Law of the Republic of Armenia “On the Human Rights Defender” and the Constitutional Law of the Republic of Armenia “On Parties”. The agenda of the Plenary Session also included the preparation of the conclusion on the draft Law of the Republic of Armenia “On the Constitutional Court”. Within the framework of the Plenary Session, Mr. Harutyunyan briefed members of the Commission on the progress of the drafting process of the Law of the Republic of Armenia “On the Constitutional Court”.
The issue of constitutional reforms in Kazakhstan was also included in the agenda of the Plenary Session of the Venice Commission. As co-rapporteur of the Commission, Mr. Harutyunyan delivered a report at the meeting.
The activities of the Venice Commission will continue on March 11. At the end of the Plenary Session, the Meeting of the Bureau of the World Conference on Constitutional Justice will be held, and G. Harutyunyan will participate in that Meeting. The agenda of the Bureau of the World Conference includes issues related to the convening and holding of the Congress of the World Conference on Constitutional Justice, to be held in September this year in Vilnius, the capital of Lithuania.