ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՎԵՆԵՏԻԿՈՒՄ
Մարտի 9-ին կայացավ Եվրախորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» Եվրոպական Հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) բյուրոյի ընդլայնված նիստը, որին մասնակցեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ Գ. Հարությունյանը: Բյուրոյի նիստում քննարկվեցին մի շարք երկրներում ընթացող սահմանադրական և օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր:
Մարտի 10-ին բացվեց Վենետիկի հանձնաժողովի լիագումար նիստը, որի օրակարգում ընդգրկված են նաև ՀՀ օրենսդրական բարեփոխումներին առնչվող հարցեր, մասնավորապես տեղեկատվություն ներկայացվեց Մարդու իրավունքների պաշտպանի մասին և Կուսակցությունների մասին ՀՀ սահմանադրական օրենքների վերաբերյալ: Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրինագծի վերաբերյալ եզրակացության պատրաստման հարցը:
Լիագումար նիստի շրջանակներում պարոն Հարությունյանը Հանձնաժողովի անդամներին տեղեկատվություն ներկայացրեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի մասին օրինագծի պատրաստման առկա զարգացումների վերաբերյալ:
Վենետիկի հանձնաժողովի սույն լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված է նաև Ղազախստանի սահմանադրական բարեփոխումների հիմնահարցը, որի շրջանակներում պարոն Հարությունյանը, որպես Հանձնաժողովի համազեկուցող, հանդես եկավ ելույթով:
Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքները կշարունակվեն մարտի 11-ին. լիագումար նիստին կհաջորդի Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի բյուրոյի նիստը, որին կմասնակցի Գ. Հարությունյանը: Համաշխարհային խորհրդաժողովի բյուրոյի օրակարգում ընդգրկված են սույն թվականի սեպտեմբերին Լիտվայի մայրաքաղաք Վիլնյուսում կայանալիք Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի կոնգրեսի հրավիրմանն ու անցկացմանն առնչվող հիմնահարցեր:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В ВЕНЕЦИИ
9 марта состоялось расширенное заседание Бюро Европейской комиссии “За демократию через право” Совета Европы (Венецианская комиссия), в котором принял участие Председатель Конституционного Суда РА, член Бюро Венецианской комиссии Г. Арутюнян. На заседании Бюро были рассмотрены вопросы в связи с текущими конституционными и законодательными реформами в ряде стран.
10 марта открылось пленарное заседание Венецианской комиссии, в повестку которого были включены также вопросы в связи с законодательными реформами в РА, в частности была представлена информация относительно Конституционных законов РА “О защитнике прав человека” и “О партиях”. В повестку пленарного заседания был включен также вопрос подготовки заключения проекта Закона “О Конституционном Суде РА”.
В рамках пленарного заседания господин Арутюнян представил членам Комиссии информацию о ходе процесса подготовки законопроекта. В повестку дня пленарного заседания Венецианской комиссии включен также вопрос конституционных реформ в Казахстане. На заседании, как содокладчик Комиссии, выступил с докладов г-н Арутюнян.
Работа Венецианской комиссии продолжится 11 марта. По окончании пленарного заседания состоится заседание Бюро Всемирной конференции по конституционному правосудию, в котором примет участие Г. Арутюнян. В повестку заседания Бюро Всемирной конференции включены вопросы в связи с созывом и проведением Конгресса Всемирной конференции по конституционному правосудию, который состоится в сентябре сего года в столице Литвы Вильнюсе.