ՀՀ ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱԴՐԻԴՈՒՄ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱՇԽԱՐՀԱՅԻՆ ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԻ 6-ՐԴ ՀԱՄԱԺՈՂՈՎԻՆ
2025 թվականի հոկտեմբերի 28-ից 31-ը Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը Վենետիկի հանձնաժողովի գլխավոր քարտուղար Սիմոնա Գրանատա Մենգինիի և Իսպանիայի Թագավորության սահմանադրական դատարանի նախագահ Կանդիտո Կոնդե Պումպիդո Տուրոնի հրավերով Իսպանիայի մայրաքաղաք Մադրիդում մասնակցել է Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի 6-րդ համաժողովին։
«Ապագա սերունդների մարդու իրավունքները» խորագրով համաժողովի ընթացքում ՀՀ ՍԴ նախագահը մասնակցել է Սահմանադրական վերանայման Եվրասիական մարմինների ընկերակցության, Եվրոպական Սահմանադրական դատարանների վեհաժողովի, ինչպես նաև՝ Ֆրանկոֆոն սահմանադրական դատարանների ընկերակցության նիստերին։ Համաժողովի շրջանակներում տեղի են ունեցել քննարկումներ սահմանադրական դատարանների անկախության, համամարդկային մշակութային ժառանգության, բնական պաշարների և շրջակա միջավայրի պահպանության, գիտության և նոր տեխնոլոգիաների թեմաներով։
ՍԱՀԽ 6-րդ համաժողովի Գլխավոր ասամբլեան գումարվել է հոկտեմբերի 30-ին, ապա տեղի է ունեցել համաժողովի փակման պաշտոնական արարողությունը, որի ընթացքում ելույթով է հանդես եկել Իսպանիայի թագավոր Ֆելիպե 6-րդը։
Ծանոթագրություն. Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովը հիմնադրվել է 2009 թվականին: Խորհրդաժողովը իրավակիրառ փորձի, նախադեպերի վերաբերյալ տեղեկատվության փոխանակման նպատակով կանոնավոր կերպով կազմակերպում է համաժողովներ, որոնք կարևոր են սահմանադրական արդարադատության ոլորտում մասնագիտացված իրավաբանների և կառույցների համար: ՍԱՀԽ-ն միավորում է 124 երկրների սահմանադրական դատարաններ, սահմանադրական խորհուրդներ և գերագույն դատարաններ:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РЕСПУБЛИКИ АРМЕНИЯ ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В VI КОНГРЕССЕ ВСЕМИРНОЙ КОНФЕРЕНЦИИ ПО КОНСТИТУЦИОННОМУ ПРАВОСУДИЮ В МАДРИДЕ
С 28 по 31 октября 2025 года Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян по приглашению Генерального секретаря Венецианской комиссии Симоны Граната-Менгини и Председателя Конституционного Суда Королевства Испания Кандидо Конде-Пумпидо Турона принял участие в VI Конгрессе Всемирной конференции по конституционному правосудию, проходившем в столице Испании – Мадриде.
В рамках Конгресса, посвященного теме “Права человека будущих поколений”, Председатель Конституционного Суда Республики Армения принял участие в заседаниях Евразийской ассоциации органов конституционного контроля, Конференции европейских конституционных судов, а также Ассоциации франкоязычных конституционных судов. В рамках Конгресса состоялись обсуждения по вопросам независимости конституционных судов, охраны всемирного культурного наследия, природных ресурсов и окружающей среды, а также по вопросам науки и новейших технологий.
Генеральная ассамблея VI Конгресса ВККП состоялась 30 октября, затем состоялась официальная церемония закрытия Конгресса, в ходе которой с речью выступил король Испании Филипп VI.
Примечание. Всемирная конференция по конституционному правосудию была основана в 2009 году. Конференция на регулярной основе проводит конгрессы, направленные на обмен опытом правоприменительной практики и судебными прецедентами. Данные мероприятия имеют важное значение для профессионального сообщества юристов и специализированных институтов, осуществляющих деятельность в сфере конституционного правосудия. Всемирная конференция по конституционному правосудию объединяет конституционные суды, конституционные советы и верховные суды 124 стран.