ՀՀ ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԱՅՑ Է ԻՐԱԿԱՆԱՑՐԵԼ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահի հրավերով ՀՀ Բարձր դատարանի դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանը և Հովակիմ Հովակիմյանը 2024 թվականի ապրիլի 4-ից 5-ը պաշտոնական այց են իրականացրել Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի 30-ամյակին նվիրված «Սահմանադրության գերակայությունը. սահմանադրական փոփոխությունները և սահմանադրական վերահսկողության ժամանակակից զարգացումը» թեմայով միջազգային վեհաժողովին։
Վեհաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր ելույթ-ուղերձում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը, շնորհավորելով բելառուս գործընկերներին, նշել է, որ երեք տասնամյակ առաջ՝ անկախությունից հետո Բելառուսի Հանրապետությունում Սահմանադրական դատարանի ստեղծումը շրջադարձային է եղել երկրում մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում՝ դառնալով պետության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխավորը՝ սահմանադրական արդարադատության իրականացման միջոցով։
«Դատարանի որոշումներն արտացոլում են բելառուսական հասարակության դինամիկ զարգացումը, անդրադառնալով բարդ իրավական և բարոյական խնդիրների։ Սահմանադրական դատարանն իր որոշումներով ոչ միայն լուծում է իրավական վեճերը, այլեւ նպաստում է այնպիսի օրենքների ընդունմանը, որոնք համահունչ են ինչպես բելառուս ժողովրդի ձգտումներին, այնպես էլ ժամանակակից զարգացումներին»,- նշել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը։

ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В РЕСПУБЛИКУ БЕЛАРУСЬ
По приглашению Председателя Конституционного Суда Республики Беларусь судьи Высокого суда РА Ерванд Хундкарян и Оваким Овакимян с 4 по 5 апреля 2024 года с официальным визитом посетили Республику Беларусь для участия в посвященной 30-летию Конституционного Суда Республики Беларусь Международной конференции «Верховенство Конституции: конституционные изменения и современное развитие конституционного контроля».
Обратившись к участникам Конференции с приветственным словом, судья Конституционного Суда РА Ерванд Хундкарян поздравил белорусских коллег, а также отметил, что «три десятилетия назад, после обретения независимости, учреждение в Республике Беларусь Конституционного Суда ознаменовало поворотный момент на пути страны к защите основных прав человека. Он стал гарантом выполнения государством взятых на себя обязательств перед своими гражданами, в том числе обязательств по защите их прав и свобод посредством осуществления конституционного правосудия.
Решения Конституционного Суда Республики Беларусь отражают динамичное развитие белорусского общества, рассматривая сложные юридические и моральные вопросы, которые затрагивают сущность белорусской национальной идентичности. Своими решениями Конституционный Суд не только разрешает правовые споры, но и способствует принятию таких законов, которые отвечали бы чаяниям белорусского народа и удовлетворяли бы потребности современной реальности».