ՀՀ ՍԴ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ԱՅՑ Է ԻՐԱԿԱՆԱՑՐԵԼ ԲԵԼԱՌՈՒՍԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի նախագահի հրավերով ՀՀ Բարձր դատարանի դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանը և Հովակիմ Հովակիմյանը 2024 թվականի ապրիլի 4-ից 5-ը պաշտոնական այց են իրականացրել Բելառուսի Հանրապետություն՝ մասնակցելու Բելառուսի Հանրապետության Սահմանադրական դատարանի 30-ամյակին նվիրված «Սահմանադրության գերակայությունը. սահմանադրական փոփոխությունները և սահմանադրական վերահսկողության ժամանակակից զարգացումը» թեմայով միջազգային վեհաժողովին։
Վեհաժողովի մասնակիցներին ուղղված իր ելույթ-ուղերձում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը, շնորհավորելով բելառուս գործընկերներին, նշել է, որ երեք տասնամյակ առաջ՝ անկախությունից հետո Բելառուսի Հանրապետությունում Սահմանադրական դատարանի ստեղծումը շրջադարձային է եղել երկրում մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության գործում՝ դառնալով պետության կողմից ստանձնած պարտավորությունների կատարման երաշխավորը՝ սահմանադրական արդարադատության իրականացման միջոցով։
«Դատարանի որոշումներն արտացոլում են բելառուսական հասարակության դինամիկ զարգացումը, անդրադառնալով բարդ իրավական և բարոյական խնդիրների։ Սահմանադրական դատարանն իր որոշումներով ոչ միայն լուծում է իրավական վեճերը, այլեւ նպաստում է այնպիսի օրենքների ընդունմանը, որոնք համահունչ են ինչպես բելառուս ժողովրդի ձգտումներին, այնպես էլ ժամանակակից զարգացումներին»,- նշել է ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավոր Երվանդ Խունդկարյանը։

OFFICIAL VISIT OF THE DELEGATION OF THE RA CONSTITUTIONAL COURT TO THE REPUBLIC OF BELARUS
Upon the invitation of the President of the Constitutional Court of the Republic of Belarus, the Justices of the RA High Court Yervand Khundkaryan and Hovakim Hovakimyan paid an official visit to the Republic of Belarus on April 4-5, 2024, to participate in the International Conference on the “Supremacy of the Constitution: Constitutional Amendments and the Modern Development of Constitutional Control”, dedicated to the 30th Anniversary of the Establishment of the Constitutional Court of the Republic of Belarus.
Addressing the participants of the Conference, Justice of the RA Constitutional Court Yervand Khundkaryan congratulated his Belarusian colleagues, noting that three decades ago, after independence, the establishment of the Constitutional Court of the Republic of Belarus was a turning point in the protection of fundamental human rights in Belarus, and through the implementation of constitutional justice, the Constitutional Court became the guarantor of the fulfillment of the commitments undertaken by the state.
Justice of the RA Constitutional Court Yervand Khundkaryan noted that “The decisions of the Court reflect the dynamic development of Belarusian society, addressing complex legal and moral issues. By its decisions, the Constitutional Court not only resolves legal disputes, but also contributes to the adoption of laws that are in line with the aspirations of the Belarusian people and contemporary trends”.