ԻՐԱՎԱԿԱՆ ՈՒ ՔԱՂԱՔԱԿԱՆ ԻՐԱՎԻՃԱԿԻ ԼՈՒԾՈՒՄԸ ՊԵՏՔ Է ՓՆՏՐԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ՄԵՋ
«Չնայած այն հանգամանքին, որ սահմանադրականությունը` որպես ժամանակակից իրավական պետության նյութականացում` վաղուց արդեն արմատավորվել է զարգացած ժողովրդավարական իրավական պետություններում և արմատավորվում է ժողովրդավարության և իրավական պետության կայացման ուղին բռնած երկրներում, այդ թվում Հայաստանի Հանրապետությունում, այդուհանդերձ, սահմանադրականության արմատավորման գերխնդիրը մնում է առավել քան արդիական»,-իր ելույթում ասաց Սահմանադրական դատարանի նախագահը «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովին: Հրայր Թովմասյանը, կարևորելով հայաստանյան և օտարերկրյա գործընկերների միջև գիտական և գործնական փոխանակման մասնագիտական նմանատիպ հարթակների առկայությունը, նշեց, որ ակնկալում է բաց և անկեղծ քննարկումներ, որոնք վեր կհանեն ինչպես տարբեր երկրներում առկա մարտահրավերները, այնպես էլ կուրվագծեն դրանց դիմակայելու հնարավոր ուղղությունները:
Պրն. Թովմասյանի գնահատմամբ, սահմանադրականությունը, նախևառաջ, սահմանադրության արժեհամակարգի կենսագործումն է, որի համար անհրաժեշտ է պատշաճ իրավական քաղաքական մշակույթի առկայություն, սահմանադրական հիմնարար արժեքների լայն հասարակական համաձայնություն, իրավունքի հետևողական կիրառման մշակույթ, պետության, հանրային իշխանության և ժողովրդի հանդեպ իրավունքի գերակայության ապահովման գործուն ընթացակարգեր և կենսունակ պետական ինստիտուտներ ու քաղաքացիական հասարակության հաստատություններ, հանրային հրամայական, պահանջ` անվերապահորեն կատարելու Սահմանադրության պատվիրանները: Անդրադառնալով խորհրդաժողովի խորագրին՝ ՍԴ նախագահը նշեց, որ նոր հազարամյակում սահմանադրականությանը մարտահրավերներ են նետում, այսպես կոչված, կեղծ սահմանադրականությունը կամ սահմանադրականության իմիտացիան: Այն ոչ պակաս վտանգավոր է քան սահմանադրականության բացակայությունն ընդհանրապես: Ուստի, ցանկացած պետությունում, ցանկացած իրավական ու քաղաքական հարցի լուծումը պետք է փնտրել սահմանադրության մեջ, այլ ճանապարհը հղի է իրավական անորոշությամբ իր բոլոր հնարավոր հետևանքներով:
Հիշեցնեմ, Սահմանադրական դատարանում «Նոր հազարամյակի սահմանադրականությունը» թեմայով միջազգային խորհրդաժողովը շարունակվում է: Այն կտևի երկու օր՝ նոյեմբերի 1-2-ը: Նպատակն է վեր հանել 21-րդ դարում սահմանադրականության ապահովման հարցում առկա մարտահրավերներն ու քննարկել սահմանադրականության ապահովման մեխանիզմները: Քննարկվող թեմաներն են՝ արդարադատության և սահմանադրության արդի մարտահրավերներ, մասնավորապես, արդյունավետ արդարադատության մշտադիտարկում, ճգնաժամային իրավիճակներում դատական իշխանության անկախության ապահովում, իրավունքի գերակայության միջոցով ժողովրդավարության հետագա ամրապնդում և այլն: Խորհրդաժողովին մասնակցելու նպատակով Հայաստանում են օտարերկրյա բարձրաստիճան հյուրեր: Նրանց թվում են ԵԽ Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահը, Մոնղոլիայի ՍԴ նախագահը, Բոսնիա և Հերցեգովինայի ՍԴ փոխնախագահը և այլ բարձրաստիճան պաշտոնատար անձիք, իրավաբան գիտնականներ: Վաղը խորհրդաժողովը կսկսվի ժամը 9:00-ին, չորրորդ լիագումար նիստը կվարի Լիբանանի հարցով ՄԱԿ-ի հատուկ դատարանի նախագահ Իվանա Հրդլիչկովան:

РЕШЕНИЕ ПРАВОВОЙ И ПОЛИТИЧЕСКОЙ СИТУАЦИИ НАДО ИСКАТЬ В КОНСТИТУЦИИ
“Несмотря на то обстоятельство, что конституционализм как материализация современного правового государства уже давно укоренилась в развитых демократических правовых государствах и укореняется в странах, вставших на путь становления демократического и правового государства, в том числе в Республике Армения, тем не менее проблема укоренения конституционализма остается более чем актуальной”, - отметил Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян в своем выступлении на Международной конференции “Конституционализм нового тысячелетия”. Обозначив наличие подобных профессиональных платформ для обмена научным и практическим опытом между армянскими и иностранными коллегами, Грайр Товмасян отметил, что надеется на открытые и искренние обсуждения, которые выявят как имеющиеся в разных странах вызовы, так и очертят возможные пути противостояния им.
По оценке г-на Товмасяна, конституционализм, прежде всего, - претворение в жизнь системы ценностей Конституции, для которого необходимо наличие надлежащей правовой политической культуры, широкое общественное согласие относительно основополагающих конституционных ценностей, культура последовательного применения права, действенные процедуры обеспечения верховенства права, жизнеспособные государственные институты и институты гражданского общества, общественный императив - требование безоговорочного исполнения “заповедей” Конституции. Обращаясь к теме Конференции, Председатель КС отметил, что в новом тысячелетии конституционализму бросает вызов так называемый фальшивый конституционализм или имитация конституционализма. Это не менее опасно, чем отсутствие конституционализма вообще. Следовательно, в любом государстве решение любого правового и политического вопроса надо искать в Конституции, другой путь чреват правовой неопределенностью со всеми возможными последствиями.
Напоминаем, что в Конституционном Суде продолжается Международная конференция на тему “Конституционализм нового тысячелетия”. Она будет проходить два дня, 1-2 ноября. Ее цель – выявить вызовы обеспечению конституционализма в XXI веке и обсудить механизмы обеспечения конституционализма. Обсуждаемые темы – современные вызовы правосудию и конституционализму, в частности, эффективное правосудие и мониторинг, судебная власть в кризисных ситуациях, конституционализм в свете международных вызовов и т.д. С целью участия в Конференции в Армению прибыли иностранные высокопоставленные гости. В их числе Председатель Венецианской комиссии, Председатель КС Монголии, заместитель Председателя КС Боснии и Герцеговины и другие высокопоставленные должностные лица, ученые-юристы. Завтра в 9:00 Конференция продолжит свою работу. На четвертом пленарном заседании будет председательствовать Ивана Хрдличкова – Председатель Специального трибунала ООН по Ливану.