ԼՈՒՅՍ Է ՏԵՍԵԼ «ԴԱՏԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅՈՒՆԸ» ՁԵՌՆԱՐԿԸ
2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանի, Արթուր Վաղարշյանի, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանի համահեղինակած «Դատական իշխանության անկախությունը» ձեռնարկի շնորհանդեսը:
Ձեռնարկը նախատեսված է դատավորների և դատավորների թեկնածուների համար և, համանուն դասընթացն արդեն իսկ ներառված է դատավորների և դատավորների թեկնածուների վերապատրաստման 2025 թվականի ուսումնական ծրագրում:
Ձեռնարկի համահեղինակ, ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանի խոսքով «Դատական իշխանության անկախությունը» ձեռնարկը հնարավոր դարձավ իրականություն դարձնել ծանր և երկարատև քննարկումների արդյունքում, ընդ որում ստեղծվեց մի աշխատություն, որը շատ է օգնելու դատավորներին անկախ դատավորի իմիջը կերտելու հարցում։ Ձեռնարկը հետաքրքրական է դարձել նաև այն տեսանկյունից, որ այստեղ մեկտեղվել են դատավորի անկախության նկատմամբ երկու հայացքներ՝ հայացք դրսից և հայացք ներսից, և աշխատանքը ստեղծվել է գիտական և կրթական աշխատանքի մեծ փորձ ունեցող, ինչպես նաև դատավորական գործունեության երկարատև փորձ ունեցող անձանց կողմից։
Ձեռնարկում անդրադարձ է կատարվել որպես դատավորի անկախության կարևոր բաղադրիչ՝ դատավորների ներքին անկախության, Վճռաբեկ դատարանի և Սահմանադրական դատարանի որոշումների, Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումների պարտադիրությունը և դրանց ազդեցությունն առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների դատավորների ներքին համոզման և իրավական դիրքորոշումների ձևավորման և այլ հարցերի, ինչպես նաև դատավորների նյութական և սոցիալական անկախության ապահովման հիմնախնդիրների առնչությամբ օրենսդրությանը՝ հնարավորինս համարժեք մեկնաբանություններով։ Ընդ որում, բարձրացվել են նշված հարցերի կապակցությամբ օրենսդրական կարգավորումներում առկա խնդիրները և բացերը, ինչպես նաև առաջադրվել են օրենսդրական բարեփոխումների տեսլականը՝ ըստ հեղինակների։
ՍԴ դատավոր Արթուր Վաղարշյանը նշել է, որ դատական իշխանության անկախության հիմնախնդիրներն իմաստավորվել են դատական իշխանության համար մետահամակարգ և ենթահամակարգ համարվող բազմաթիվ տարրերի արդյունավետության վիճակից։ Այդ մոտեցումը հնարավորություն է տվել առաջ քաշել դատական իշխանության համակարգում անկախության հասկացման, մի շարք առումներ՝ անկախությունը պետական կառույցի համակարգի հավասարամակարդակ ենթահամակարգերի հետ փոխհարաբերություններում, դատական համակարգում ըստ իրավասության դատարանների տեսակների ու դատական ատյաններ հորիզոնական և ուղղահայաց անկախությունը միմյանցից, ներպետական դատարանի ու դատավորի անկախությունը ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերի հիման վրա գործող մարմինների, ներառյալ դատարանների ոչ իրավաչափ միջամտությունից, դատարանի որպես պետական մարմնի ներկառուցվածքային տարրերում, որը դրսևորվում է դատական կազմի արտաքին և ներքին, դատարանի նախագահի և դատավորների, ինչպես նաև դատարանի օժանդակ ստորաբաժանումների և դատավորի փոխհարաբերություններում, դատավորի որպես պաշտանատար անձի արտահամակարգային անկախությունը, դատարանի անկախությունը հակասահմանադրական օրենքից։ Բացի անկախության վերաբերյալ, ընդ որում ոչ սպառիչ դրսևորումներից, դատավորի անկախության համար յուրահատուկ երաշխիքների նշանակություն համարվել դատավորի պատշաճ մասնագիտական նկարագիրն ու արհեստավարժությունը, ինչպես նաև որպես մարդ-անհատի բնական ու ձեռք բերովի հոգեբանական հատկությունները, կայացած քաղաքացիական հասարակությունը և դրա ենթահամակարգերը։
Արդարադատության ակադեմիայում կայացած շնորհանդեսին հաջորդել է մասնագիտական քննարկում, հեղինակները պատասխանել են նաև մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Տեղեկատվություն. Ձեռնարկը մշակվել և հրատարակվել է Արդարադատության ակադեմիայի, «Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի» և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցությամբ:

ВЫШЛО В СВЕТ ПОСОБИЕ “НЕЗАВИСИМОСТЬ СУДЕБНОЙ ВЛАСТИ”
19 ноября 2024 года состоялась презентация пособия “Независимость судебной власти” в соавторстве судей Конституционного Суда РА Ерванда Хундкаряна, Артура Вагаршяна и доктора, профессора юридических наук Геворга Даниеляна.
Пособие предназначено для судей и кандидатов в судьи, и одноимённый курс уже включён в учебную программу повышения квалификации судей и кандидатов в судьи на 2025 год.
По словам соавтора пособия, судьи Конституционного Суда Ерванда Хундкаряна, пособие «Независимость судебной власти» стало возможным воплотить в реальность в результате сложных продолжительных дискуссий, при этом был создан труд, который будет существенно способствовать судьям в процессе формирования ими имиджа независимого судьи. Пособие вызывает интерес также с точки зрения того, что здесь совмещены два взгляда на независимость судьи — взгляд снаружи и взгляд изнутри, и труд был создан людьми с большим опытом научной и образовательной деятельности, а также многолетним стажем судейской работы.
В Пособии авторы обратились к вопросам внутренней независимости судей как важного элемента их независимости, обязательности решений Конституционного Суда и Кассационного Суда, решений Высшего судебного совета по вопросу о привлечении судей к дисциплинарной ответственности и их влияния на формирование внутреннего убеждения и правовых позиций судей судов первой и апелляционной инстанций и к иным вопросам, а также к законодательству, регулирующему вопросы обеспечении материальной и социальной независимости судей, с максимально равноценными комментариями. В то же время предметом исследования авторами стали имеющиеся в законодательных регулированиях проблемы и пробелы в связи с отмеченными вопросами, а также авторами предложено свое видение законодательных реформ.
Судья Конституционного Суда Артур Вагаршян отметил, что проблемы независимости судебной власти особо обозначились исходя из состояния эффективности многочисленных элементов, считающихся метасистемой и подсистемой судебной власти. Данный подход предоставил возможность выдвинуть ряд аспектов понимания независимости в судебной системе: независимость во взаимоотношениях с одноуровневыми подсистемами системы государственной структуры; горизонтальная и вертикальная независимость друг от друга судов различных юрисдикций и судебных инстанций судебной системы; независимость национального суда и судьи от неправомерного вмешательства органов, в том числе судов, созданных на основе ратифицированных РА международных договоров; независимость суда как государственного органа во внутриструктурных элементах, которая проявляется во внутренних и внешних взаимоотношениях судейского состава, взаимоотношениях председателя суда и судей, а также вспомогательных подразделений суда и судей, внесистемной независимости судьи, как должностного лица, независимости суда от противоречащего конституции закона. Помимо проявлений относительно независимости, перечень которых не является исчерпывающим, значение особых гарантий независимости судьи приобрели надлежащая профессиональная характеристика и профессионализм судьи, а также природные и приобретенные психологические качества судьи как человека-индивида, состоявшееся гражданское общество и его подсистемы.
В ходе прошедшей в Академии юстиции презентации состоялось профессиональное обсуждение, а также обмен вопросами и ответами между авторами и участниками.
Информация: Пособие разработано и издано в сотрудничестве с Академией юстиции, Фондом Конрада Аденауэра и Германским фондом международного правового сотрудничества (IRZ).