ԼՈՒՅՍ Է ՏԵՍԵԼ «ԴԱՏԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅԱՆ ԱՆԿԱԽՈՒԹՅՈՒՆԸ» ՁԵՌՆԱՐԿԸ
2024 թվականի նոյեմբերի 19-ին տեղի է ունեցել ՀՀ Սահմանադրական դատարանի դատավորներ Երվանդ Խունդկարյանի, Արթուր Վաղարշյանի, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Գևորգ Դանիելյանի համահեղինակած «Դատական իշխանության անկախությունը» ձեռնարկի շնորհանդեսը:
Ձեռնարկը նախատեսված է դատավորների և դատավորների թեկնածուների համար և, համանուն դասընթացն արդեն իսկ ներառված է դատավորների և դատավորների թեկնածուների վերապատրաստման 2025 թվականի ուսումնական ծրագրում:
Ձեռնարկի համահեղինակ, ՍԴ դատավոր Երվանդ Խունդկարյանի խոսքով «Դատական իշխանության անկախությունը» ձեռնարկը հնարավոր դարձավ իրականություն դարձնել ծանր և երկարատև քննարկումների արդյունքում, ընդ որում ստեղծվեց մի աշխատություն, որը շատ է օգնելու դատավորներին անկախ դատավորի իմիջը կերտելու հարցում։ Ձեռնարկը հետաքրքրական է դարձել նաև այն տեսանկյունից, որ այստեղ մեկտեղվել են դատավորի անկախության նկատմամբ երկու հայացքներ՝ հայացք դրսից և հայացք ներսից, և աշխատանքը ստեղծվել է գիտական և կրթական աշխատանքի մեծ փորձ ունեցող, ինչպես նաև դատավորական գործունեության երկարատև փորձ ունեցող անձանց կողմից։
Ձեռնարկում անդրադարձ է կատարվել որպես դատավորի անկախության կարևոր բաղադրիչ՝ դատավորների ներքին անկախության, Վճռաբեկ դատարանի և Սահմանադրական դատարանի որոշումների, Բարձրագույն դատական խորհրդի՝ դատավորներին կարգապահական պատասխանատվության ենթարկելու որոշումների պարտադիրությունը և դրանց ազդեցությունն առաջին ատյանի և վերաքննիչ դատարանների դատավորների ներքին համոզման և իրավական դիրքորոշումների ձևավորման և այլ հարցերի, ինչպես նաև դատավորների նյութական և սոցիալական անկախության ապահովման հիմնախնդիրների առնչությամբ օրենսդրությանը՝ հնարավորինս համարժեք մեկնաբանություններով։ Ընդ որում, բարձրացվել են նշված հարցերի կապակցությամբ օրենսդրական կարգավորումներում առկա խնդիրները և բացերը, ինչպես նաև առաջադրվել են օրենսդրական բարեփոխումների տեսլականը՝ ըստ հեղինակների։
ՍԴ դատավոր Արթուր Վաղարշյանը նշել է, որ դատական իշխանության անկախության հիմնախնդիրներն իմաստավորվել են դատական իշխանության համար մետահամակարգ և ենթահամակարգ համարվող բազմաթիվ տարրերի արդյունավետության վիճակից։ Այդ մոտեցումը հնարավորություն է տվել առաջ քաշել դատական իշխանության համակարգում անկախության հասկացման, մի շարք առումներ՝ անկախությունը պետական կառույցի համակարգի հավասարամակարդակ ենթահամակարգերի հետ փոխհարաբերություններում, դատական համակարգում ըստ իրավասության դատարանների տեսակների ու դատական ատյաններ հորիզոնական և ուղղահայաց անկախությունը միմյանցից, ներպետական դատարանի ու դատավորի անկախությունը ՀՀ վավերացրած միջազգային պայմանագրերի հիման վրա գործող մարմինների, ներառյալ դատարանների ոչ իրավաչափ միջամտությունից, դատարանի որպես պետական մարմնի ներկառուցվածքային տարրերում, որը դրսևորվում է դատական կազմի արտաքին և ներքին, դատարանի նախագահի և դատավորների, ինչպես նաև դատարանի օժանդակ ստորաբաժանումների և դատավորի փոխհարաբերություններում, դատավորի որպես պաշտանատար անձի արտահամակարգային անկախությունը, դատարանի անկախությունը հակասահմանադրական օրենքից։ Բացի անկախության վերաբերյալ, ընդ որում ոչ սպառիչ դրսևորումներից, դատավորի անկախության համար յուրահատուկ երաշխիքների նշանակություն համարվել դատավորի պատշաճ մասնագիտական նկարագիրն ու արհեստավարժությունը, ինչպես նաև որպես մարդ-անհատի բնական ու ձեռք բերովի հոգեբանական հատկությունները, կայացած քաղաքացիական հասարակությունը և դրա ենթահամակարգերը։
Արդարադատության ակադեմիայում կայացած շնորհանդեսին հաջորդել է մասնագիտական քննարկում, հեղինակները պատասխանել են նաև մասնակիցներին հետաքրքրող հարցերին:
Տեղեկատվություն. Ձեռնարկը մշակվել և հրատարակվել է Արդարադատության ակադեմիայի, «Կոնրադ Ադենաուեր հիմնադրամի» և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) համագործակցությամբ:

THE HANDBOOK “INDEPENDENCE OF THE JUDICIARY” WAS PUBLISHED
On November 19, 2024, the presentation of the handbook “Independence of the Judiciary”, co-authored by Justices of the Constitutional Court of the Republic of Armenia Yervand Khundkaryan, Arthur Vagharshyan, and Doctor of Law, Professor Gevorg Danielyan, was held.
The handbook is intended for judges and candidates for judges, and the eponymous course is already included in the 2025 curriculum for training judges and candidates for judges.
According to the co-author of the handbook, Justice of the Constitutional Court Yervand Khundkaryan, the handbook “Independence of the Judiciary” became a reality as a result of difficult and extensive discussions. This study was created to greatly assist judges create the image of an independent judge. The handbook is also interesting from the point of view that two perspectives on the independence of a judge have come together, namely, the internal perspective and the external perspective. This research was created by people with extensive experience in scientific and educational activity and long-term experience in the judiciary.
The handbook addresses the internal independence of judges as an important component of judicial independence, as well as the binding nature of the decisions of the Cassation Court, and the Constitutional Court, and of the decisions of the Supreme Judicial Council on subjecting judges to disciplinary liability, and the impact of the above decisions on the internal convictions and formation of legal positions of judges of first instance and appellate courts. Reference is also made to the legislation on the issues of ensuring the material and social independence of judges, with the most adequate interpretations possible. Moreover, the problems and gaps in the legislative regulations on the above issues are also touched upon, as well as the vision of legislative reforms is put forward by the authors.
Constitutional Court's Justice Arthur Vagharshyan noted that the issues of independence of the judiciary were emphasized due to the effectiveness of several components forming a metasystem and subsystem for the judiciary. This approach has made it possible to put forward several aspects of the concept of independence in the system of the judiciary, namely, independence in relations with equal subsystems of the state structure system, horizontal and vertical independence of courts and judicial instances from each other in the system of the judiciary due to their jurisdictions, independence of domestic courts and judges from unlawful interference by the authorities operating based on international treaties ratified by the Republic of Armenia, including courts, as well as their independence within the structural units of the court as a state authority, which is manifested in the external and internal relations of the panels of judges, the relations between the court president and judges, between the support units of courts and judges, as well as the extra-systemic independence of a judge as an official, and the independence of the court from unconstitutional laws. In addition to non-exhaustive manifestations of independence, the proper professional characteristics and professionalism of judges, their natural and acquired psychological qualities as individuals, as well as the well-established civil society and its subsystems are perceived as unique guarantees for the independence of judges.
The presentation held at the Academy of Justice was followed by a professional discussion and question-and-answer session between the authors and participants.
Notice: The handbook was developed and published in cooperation with the Academy of Justice, the Konrad Adenauer Foundation, and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ).
The electronic version of the handbook is available at the following link: https://www.kas.de/documents/269781/269830/Unabh%C3%A4ngigkeit+der+Richterlichen+Gewalt.pdf/30081a29-e567-c6f2-41b4-955bc6d786e9?version=1.0&t=1732610266411