ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ 103-ՐԴ ԼԻԱԳՈՒՄԱՐ ՆԻՍՏԸ
Ս. թ. հունիսի 19-ին Վենետիկում իր աշխատանքները սկսեց Վենետիկի հանձնաժողովի 103-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցում է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ պրն Գ. Հարությունյանը: Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ հարցը: Հանձնաժողովի անդամներ Կ. Տուորիի եւ Գ. Հարությունյանի ներկայացրած հաղորդումներից հետո Լիագումար նիստում արձանագրվեց, որ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հետ արդյունավետորեն համագործակցում են Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներ պրն Ս. Բարտոլեն (Իտալիա), Ա. Էնդինշը (Լատվիա), Ք. Գրաբենվարտերը (Ավստրիա), Կ. Տուորին (Ֆինլանդիա), Ե. Տանչեւը (Բուլղարիա) եւ տկն Տ. Խաբրիեւան (Ռուսաստանի Դաշնություն)՝ որպես Հանձնաժողովի զեկուցողներ: Վենետիկի հանձնաժողովը միանգամայն դրական համարեց այս փուլում իրականացված աշխատանքը, հավանություն տվեց հետագա համատեղ քննարկումների ժամանակացույցին եւ երաշխավորեց զեկուցողների խմբին հուլիսին տեղի ունենալիք քննարկումների արդյունքներով ամփոփ եզրակացություն ներկայացնել բարեփոխումների փաթեթի վերաբերյալ: Կ. Տուորին, մասնավորապես, շեշտեց, որ փորձագիտական խումբը բացարձակապես դրական է գնահատում արդեն իսկ քննարկված սահմանադրական փոփոխությունները:
Վենետիկի Հանձնաժողովի նախագահ պրն Ջ. Բուքիքիոն, ամփոփելով քննարկումը, գոհունակություն հայտնեց կատարված աշխատանքից եւ ընդգծեց հանձնաժողովի պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքը նշված ուղղությամբ:

103RD PLENARY SESSION OF THE VENICE COMMISSION
Mr. Gagik Harutyunyan, the President of the RA Constitutional Court, Member of the Bureau of the Venice Commission participated in the 103rd Plenary Session of the Venice Commission, which was held in Venice on June 19. The issue concerning the process of constitutional reforms in the Republic of Armenia was also involved in the Agenda of the Plenary Session. After the reports made by the Members of the Commission Mr. Tuori and Mr Harutyunayan, at the Plenary Session it was stated that, as the rapporteurs of the Commission, Mr. Bartole (Italy), Mr. Endzins (Latvia), Mr. Grabenwarter (Austria), Mr. Tuori (Finland), Mr. Tanchev (Bulgaria) and Ms. Khabrieva (Russia), the Members of the Venice Commission, efficiently collaborate with the Professional Commission for Constitutional Reforms. The Venice Commission recognised the important work done at that stage, approved the schedule of further discussions and assured that, by the results of discussions to be held on July, the group of rapporteurs will presented a summarized opinion on the concept paper on constitutional reforms. In particular, Mr. Tuori emphasized that the discussed constitutional reforms were very positively assessed by the Expert Group.
Mr. Buquicchio, the President of the Venice Commission, summarized the discussion and recognised the important work done. He also emphasized that the Commission is always ready to continue working in that direction.
The activities of the Plenary Session of the Venice Commission will continue tomorrow on June 20, 2015.