ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ 103-ՐԴ ԼԻԱԳՈՒՄԱՐ ՆԻՍՏԸ
Ս. թ. հունիսի 19-ին Վենետիկում իր աշխատանքները սկսեց Վենետիկի հանձնաժողովի 103-րդ լիագումար նիստը, որին մասնակցում է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ պրն Գ. Հարությունյանը: Լիագումար նիստի օրակարգում ընդգրկված էր նաեւ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների ուղղությամբ իրականացվող աշխատանքների վերաբերյալ հարցը: Հանձնաժողովի անդամներ Կ. Տուորիի եւ Գ. Հարությունյանի ներկայացրած հաղորդումներից հետո Լիագումար նիստում արձանագրվեց, որ ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների մասնագիտական հանձնաժողովի հետ արդյունավետորեն համագործակցում են Վենետիկի հանձնաժողովի անդամներ պրն Ս. Բարտոլեն (Իտալիա), Ա. Էնդինշը (Լատվիա), Ք. Գրաբենվարտերը (Ավստրիա), Կ. Տուորին (Ֆինլանդիա), Ե. Տանչեւը (Բուլղարիա) եւ տկն Տ. Խաբրիեւան (Ռուսաստանի Դաշնություն)՝ որպես Հանձնաժողովի զեկուցողներ: Վենետիկի հանձնաժողովը միանգամայն դրական համարեց այս փուլում իրականացված աշխատանքը, հավանություն տվեց հետագա համատեղ քննարկումների ժամանակացույցին եւ երաշխավորեց զեկուցողների խմբին հուլիսին տեղի ունենալիք քննարկումների արդյունքներով ամփոփ եզրակացություն ներկայացնել բարեփոխումների փաթեթի վերաբերյալ: Կ. Տուորին, մասնավորապես, շեշտեց, որ փորձագիտական խումբը բացարձակապես դրական է գնահատում արդեն իսկ քննարկված սահմանադրական փոփոխությունները:
Վենետիկի Հանձնաժողովի նախագահ պրն Ջ. Բուքիքիոն, ամփոփելով քննարկումը, գոհունակություն հայտնեց կատարված աշխատանքից եւ ընդգծեց հանձնաժողովի պատրաստակամությունը շարունակելու աշխատանքը նշված ուղղությամբ:

103 ПЛЕНАРНОЕ ЗАСЕДАНИЕ ЕВРОПЕЙСКОЙ КОМИССИИ
19 июня с.г. в Венеции стартовало 103 Пленарное заседание Европейской комиссии, в котором участвует Председатель Конституционного Суда РА, член Бюро Венецианской комиссии Г. Арутюнян. В повестку Пленарного заседания включен также вопрос о ходе конституционных реформ в Республике Армения. После выступлений членов Комиссии К. Туори и Г. Арутюняна в Пленарном заседании было констатировано, что со Специализированной комиссией по конституционным реформам в Республике Армения эффективно сотрудничают члены Венецианской комиссии господин С. Бартоле (Италия), А. Эндзиньш (Латвия), К. Грабенвартер (Австрия), К. Туори (Финляндия), Е. Танчев (Болгария) и госпожа Т. Хабриева (Российская Федерация) как эксперты Комиссии. Венецианская комиссия позитивно оценила работу, осуществленную на этом этапе, одобрила дальнейший график совместных обсуждений и гарантировала представление группой докладчиков по результатам обсуждений, которые состоятся в июле, Обобщающего доклада о пакете реформ. К. Туори, в частности, отметил, что экспертная группа исключительно положительно оценила обсужденные конституционные изменения.
Председатель Венецианской комиссии господин Джанни Букиккио, подводя итог обсуждениям, выразил удовлетворение проделанной работой и подчеркнул готовность Комиссии продолжить работу в этом направлении.