ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ՄԱՐԴՈՒ ԻՐԱՎՈՒՆՔՆԵՐԻ ԵՎ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՎԱՐՉՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐԻՆ
2026 թվականի մայիսի 20-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանն ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի Մարդու իրավունքների և արդարադատության համագործակցության վարչության ղեկավար Լիլյա Գրետարսդոտտիրի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ողջունելով հյուրերին՝ ՍԴ նախագահը բարձր է գնահատել Եվրոպայի խորհրդի դերը Հայաստանում իրավունքի գերակայության, մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների, ինչպես նաև սահմանադրական արդարադատության ոլորտներում իրականացվող գործընթացներում։ Արման Դիլանյանն ընդգծել է, որ Եվրոպայի խորհրդի հետ արդյունավետ համագործակցության շնորհիվ արդեն իսկ զգալի առաջընթաց է արձանագրվել Սահմանադրական դատարանի ինստիտուցիոնալ բարեփոխումների մի շարք ուղղություններով։
ԵԽ Մարդու իրավունքների և արդարադատության համագործակցության վարչության ղեկավար Լիլյա Գրետարսդոտտիրը, շնորհակալություն հայտնելով ջերմ ընդունելության համար, նշել է, որ Սահմանադրական դատարանը շարունակում է մնալ Եվրոպայի խորհրդի վստահելի գործընկերը, և վերահաստատել է արդյունավետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամությունը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի շրջանակներում իրականացված աշխատանքները, նախանշվել հետագա անելիքները, ինչպես նաև անդրադարձ է կատարվել փոխադարձ հետաքրքրություն ներկայացնող մի շարք հարցերի։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ПРИНЯЛ РУКОВОДИТЕЛЯ УПРАВЛЕНИЯ ПО СОТРУДНИЧЕСТВУ В ОБЛАСТИ ПРАВ ЧЕЛОВЕКА И ПРАВОСУДИЯ СОВЕТА ЕВРОПЫ
20 мая 2026 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял делегацию, возглавляемую руководителем Управления по сотрудничеству в области прав человека и правосудия Совета Европы Лилией Гретарсдоттир.
Приветствуя гостей, Председатель Конституционного Суда высоко оценил роль Совета Европы в процессах, происходящих в Армении в сферах укрепления верховенства права, защиты прав человека и основных свобод, а также развития конституционного правосудия. Арман Диланян подчеркнул, что благодаря эффективному сотрудничеству с Советом Европы уже достигнут значительный прогресс по целому ряду направлений институциональных реформ Конституционного Суда.
Руководитель Управления по сотрудничеству в области прав человека и правосудия Совета Европы Лилия Гретарсдоттир, выразив благодарность за теплый прием, отметила, что Конституционный Суд продолжает оставаться надежным партнером Совета Европы, и подтвердила готовность к дальнейшему эффективному сотрудничеству.
В ходе встречи были обсуждены итоги реализации программы “Поддержка развития конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами”, намечены дальнейшие шаги, а также затронут ряд вопросов, представляющих взаимный интерес.