ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՃԱՆԱՉՈՂԱԿԱՆ ԱՅՑ Է ԻՐԱԿԱՆԱՑՐԵԼ ՍՏՐԱՍԲՈՒՐԳ
2025 թվականի ապրիլի 28-30-ը Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը ճանաչողական այց է իրականացրել Ստրասբուրգ։ Այցի ընթացքում ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչները 12 հագեցած աշխատանքային հանդիպումներ են ունեցել Եվրոպայի խորհրդում (ԵԽ) և Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանում (ՄԻԵԴ)։
ՀՀ ՍԴ պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով), Մարդու իրավունքների հանձնակատարի գրասենյակի, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) քարտուղարության, ՄԻԵԴ վճիռների կատարման վարչության, ՄԻԵԴ-ի մամուլի բաժնի ներկայացուցիչների հետ։
Հանդիպումների ընթացքում անդրադարձ է եղել այնպիսի հարցերի ինչպիսիք են Սահմանադրական դատարանների դերը զսպումների և հակակշիռների համակարգում, Վենետիկի հանձնաժողովի աշխատանքի ընդհանուր մեթոդները, Հանձնակատարի մանդատը, գործառույթները և առաջնահերթությունները, Սահմանադրական դատարանների հետ Հանձնակատարի գրասենյակի համագործակցության մեխանիզմները, Կոռուպցիայի դեմ պայքարի պետությունների խմբի (GRECO) նպատակները և աշխատանքի ընդհանուր մեթոդները, համագործակցությունը ազգային դատական մարմինների հետ, ՄԻԵԴ վճիռների կատարման ընթացակարգը, վերահսկման մեխանիզմները, համագործակցության զարգացման հնարավոր ուղիները։ ՀՀ ՍԴ աշխատակազմի ներկայացուցիչներին ընդունել է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) դատավոր Միկոլա Գնատովսկին։
ԵԽ և ՄԻԵԴ ներկայացուցիչների հետ հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են նաև միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների մեկնաբանման գործում Սահմանադրական դատարանների դերին, միջազգային մարդասիրական իրավունքի և մարդու իրավունքների փոխազդեցությանը, ՄԻԵԴ նախադեպային իրավունքի վերջին զարգացումներին, ինչպես նաև ԶԼՄ-ների հետ դատարանների համագործակցությանը վերաբերող հարցեր։
Այցը կազմակերպվել է «Աջակցություն սահմանադրական արդարադատության զարգացմանը Հայաստանում՝ եվրոպական չափանիշներին համապատասխան» ծրագրի շրջանակներում՝ ԵԽ երևանյան գրասենյակի աջակցությամբ։

ДЕЛЕГАЦИЯ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА СОВЕРШИЛА ОЗНАКОМИТЕЛЬНЫЙ ВИЗИТ В СТРАСБУРГ
28-30 апреля 2025 года делегация Конституционного Суда посетила Страсбург с ознакомительным визитом. В ходе визита представители Аппарата Конституционного Суда провели 12 насыщенных рабочих встреч в Совете Европы (СЕ) и Европейском суде по правам человека (ЕСПЧ).
Делегация Конституционного Суда РА встретилась с представителями Европейской комиссии за демократию через право (Венецианская комиссия), Офиса Комиссара по правам человека, Секретариата Группы государств по борьбе с коррупцией (GRECO), Департамента по исполнению постановлений ЕСПЧ и Пресс-службы ЕСПЧ.
В ходе встреч участники обсудили такие вопросы, как роль конституционных судов в системе сдержек и противовесов, общие методы работы Венецианской комиссии, мандат, функции и приоритеты Комиссара, механизмы сотрудничества Офиса Комиссара с конституционными судами, цели и общие методы работы Группы государств по борьбе с коррупцией (GRECO), сотрудничество с национальными судебными органами, процедура исполнения постановлений ЕСПЧ, механизмы контроля, а также возможные пути развития сотрудничества. Представителей Аппарата Конституционного Суда РА принял судья Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Микола Гнатовский.
В ходе встреч с представителями Совета Европы и ЕСПЧ также обсуждались вопросы относительно роли конституционных судов в толковании международного гуманитарного права и прав человека, взаимодействия международного гуманитарного права и прав человека, последних развитий прецедентной практики ЕСПЧ, а также сотрудничества судов со средствами массовой информации.
Визит был организован в рамках программы “Содействие развитию конституционного правосудия в Армении в соответствии с европейскими стандартами” при поддержке Ереванского офиса Совета Европы.