ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ ՀՅՈՒՐԸՆԿԱԼՎԵԼ ԵՆ ՀԱՅ-ՌՈՒՍԱԿԱՆ ՀԱՄԱԼՍԱՐԱՆԻ ՈՒՍԱՆՈՂՆԵՐԸ
2026 թվականի մայիսի 18-ին Սահմանադրական դատարանում հյուրընկալվել են Հայ-ռուսական համալսարանի Իրավունքի և քաղաքականության ինստիտուտի իրավագիտության բաժնի ուսանողները։ Ուսանողներին ընդունել է Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը։
Հանդիպման ընթացքում ՍԴ նախագահը ներկայացրել է Սահմանադրական դատարանի առաքելությունը, գործունեության հիմնական ուղղություններն ու սահմանադրական արդարադատության համակարգում Բարձր դատարանի առանցքային դերակատարությունը։ Արման Դիլանյանն առանձնահատուկ ընդգծել է սահմանադրական վերահսկողության նշանակությունը ժողովրդավարական պետության կայացման, իրավունքի գերակայության ապահովման և մարդու հիմնարար իրավունքների պաշտպանության համատեքստում։
ՍԴ նախագահը պատասխանել է նաև ուսանողների հարցերին:
Արման Դիլանյանը նշել է, որ Սահմանադրական դատարանը կարևորում է երիտասարդների հետ անմիջական հաղորդակցությունն ու նման ձևաչափով հանդիպումները՝ դրանք դիտարկելով որպես արդյունավետ հարթակ մասնագիտական երկխոսության և ապագա իրավաբանների հետ փորձի փոխանակման համար։

СТУДЕНТЫ РОССИЙСКО-АРМЯНСКОГО УНИВЕРСИТЕТА В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
18 мая 2026 года Конституционный Суд посетили студенты Института права Российско-Армянского университета. Студентов принял Председатель Конституционного Суда Арман Диланян.
В ходе встречи Председатель Конституционного Суда представил миссию и основные направления деятельности Конституционного Суда, а также подчеркнул ключевую роль Высокого суда в системе конституционного правосудия. Арман Диланян особо отметил значение конституционного контроля для становления демократического государства, обеспечения верховенства права и надлежащей защиты фундаментальных прав и свобод человека.
Председатель Конституционного Суда также ответил на интересующие студентов вопросы.
Арман Диланян подчеркнул, что Конституционный Суд придает большое значение непосредственному диалогу с молодым поколением юристов и проведению подобных встреч, рассматривая их как эффективную платформу для профессионального общения и обмена опытом с будущими специалистами.