ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ԵՎ ԴԱՏԱՎՈՐՆԵՐԸ ՀԱՆԴԻՊԵԼ ԵՆ ԱՆԳԼԻԱՅԻ ՈՒ ՈՒԵԼՍԻ ԳԼԽԱՎՈՐ ԴԱՏԱՎՈՐԻ ՀԵՏ
ՄԹ աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունը այցելել է Լոնդոնի Արդարադատության Թագավորական դատարաններ, որտեղ տեղի են ունեցել հանդիպումներ Միացյալ Թագավորության բարձր դատական իշխանության ներկայացուցիչների հետ։
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը, դատավորներ Հովակիմ  Հովակիմյանը, Սեդա Սաֆարյանը և Արտակ Զեյնալյանը հանդիպել են Անգլիայի և Ուելսի գլխավոր դատավոր Բարոնուհի Քար օֆ Ուոլթոն-օն-դը-Հիլի հետ։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվել են դատական անկախության երաշխիքները, դատական իշխանության նկատմամբ հանրային վստահության ամրապնդման մեխանիզմները, ինչպես նաև քաղաքական և հանրային զգայունություն ունեցող գործերի քննության առանձնահատկությունները:
Այնուհետև, տեղի է ունեցել ընդլայնված կազմով հանդիպում, որին մասնակցել են Լորդ դատավոր Նյուջին, Լորդ դատավոր Սնոուդենը, դատավորներ Ռոբին Նոուելսը և Սայմոն Փիկեն: Քննարկումների ընթացքում անդրադարձ է կատարվել դատարանների կառավարման, դատական համակարգի արդյունավետության և արդարադատության մատչելիության հարցերին։ Երկուստեք ընդգծվել է միջազգային մասնագիտական համագործակցության և դատական փորձի փոխանակման կարևորությունը՝ հատկապես սահմանադրական արդարադատության և դատարանների կառավարման ոլորտներում։ Պատվիրակությունը շրջայց է կատարել Թագավորական դատարաններում, ծանոթացել Անգլիայի և Ուելսի բարձր դատարանների կառուցվածքին, դատարանների զարգացման պատմական առանձնահատկություններին։

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ И СУДЬИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА ВСТРЕТИЛИСЬ С ГЛАВНЫМ СУДЬЕЙ АНГЛИИ И УЭЛЬСА
В рамках рабочего визита в Великобританию делегация Конституционного Суда Республики Армения посетила Королевский Суд Лондона, где состоялись встречи с представителями высшей судебной власти Соединенного Королевства.
Председатель КС РА Арман Диланян и судьи КС РА Оваким Овакимян, Седа Сафарян и Артак Зейналян встретились с Главным судьей Англии и Уэльса Баронессой Сью Карр из Уолтон-он-те-Хилла. В ходе встречи были обсуждены гарантии судебной независимости, механизмы укрепления общественного доверия к судебной власти, а также особенности рассмотрения дел, имеющих политическую и общественную чувствительность.
Далее состоялась встреча в расширенном составе, в которой приняли участие Лорд-судья Ньюджент, Лорд-судья Сноуден, а также судьи Робин Ноуэлс и Саймон Пикен. В ходе обсуждений были затронуты вопросы управления судами, эффективности судебной системы и доступности правосудия. Обе стороны подчеркнули важность международного профессионального сотрудничества и обмена судебным опытом, особенно в сферах конституционного правосудия и управления судами. Делегация совершила экскурсию по Королевскому Суду, ознакомилась со структурой высших судов Англии и Уэльса, а также с историческими особенностями развития судебной системы.