19 դեկտեմբերի 2024թ.
ՍԴ ՆԱԽԱԳԱՀԸ ՄԱՍՆԱԿՑԵԼ Է ԱՊՀ ՄԱՍՆԱԿԻՑ ՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆՆԵՐԻ ԳԵՐԱԳՈՒՅՆ (ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ) ԴԱՏԱՐԱՆՆԵՐԻ ՆԱԽԱԳԱՀՆԵՐԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԱՌԱՋԻՆ ՊԱՇՏՈՆԱԿԱՆ ՆԻՍՏԻՆ
2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ին Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը մասնակցել է Երևանում կայացած Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների Գերագույն (Բարձրագույն) դատարանների նախագահների խորհրդի առաջին պաշտոնական նիստին, որը նախագահել է Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը։
Ողջունելով նիստի մասնակիցներին, ՀՀ ՍԴ նախագահը համոզմունք է հայտնել, որ ԱՊՀ անդամ պետությունների Բարձր դատարանների նախագահների խորհրդի նիստերը հիանալի հարթակ են ազգային դատարանների միջև երկխոսության զարգացման համար՝ հաշվի առնելով նաև անդամ երկրների իրավական մշակույթների պատմականորեն հաստատված ընդհանրությունը։
«Մեր գլխավոր նպատակը դատական համակարգի գործունեության  արդյունավետության և հանրային վստահության բարձրացումն է։ Այս համատեքստում, անկասկած, բոլոր սոցիալական, քաղաքական շերտերի ու խմբերի լուրջ փոխըմբռնում և համախմբում է պահանջվում, որպեսզի ձևավորվի սահմանադրական և իրավական մշակույթ, որը քայլ առ քայլ կմոտեցնի մեզ իդեալին։ Սակայն, այս հարցում հիմնական բեռը դատավորի և դատարանների վրա է։ Այն ենթադրում է դատավորների և դատարանների աշխատակազմի մասնագիտական հմտությունների մշտական զարգացում, դատական ակտերի որակի բարելավում և ազգային դատարանների ու միջազգային դատարանների միջև երկխոսության ակտիվացում: Այս առումով հատկապես կարևոր է գործընկեր դատարանների, միջազգային կազմակերպությունների, այս ոլորտի փորձագետների և գիտնականների երկարաժամկետ և սերտ համագործակցությունը։
Հարկ է նշել, որ չնայած գործադիր իշխանության մեր գործընկերների թերահավատությանը և ակադեմիական շրջանակներում առկա հակասական կարծիքներին, այսօր մենք ավելի ու ավելի շատ ենք խոսում դատական դիվանագիտության մասին։ Իհարկե, մենք շատ զգույշ ենք մոտենում այս երևույթին և գիտակցում ենք, որ գործադիր իշխանությունն է պատասխանատու արտաքին քաղաքական նպատակների իրականացման համար։ Միաժամանակ կարծում ենք, որ այսօր դատական դիվանագիտությունն ակնհայտ իրողություն է, և դա հնարավոր չէ անտեսել»,- իր խոսքում նշել է ՀՀ ՍԴ նախագահը։
Արման Դիլանյանը՝ կարևորելով ազգային և միջազգային դատարանների միջև երկկողմ և բազմակողմ համագործակցության և երկխոսության բազմաթիվ հարթակների առկայությունը, որոնք հնարավորություն են ստեղծում ոչ միայն քննարկելու դատարանների առջև ծառացած համընդհանուր բնույթի խնդիրներն ու մարտահրավերները, այլ նաև մշակելու դրանց հաղթահարմանն ուղղված ընդհանուր և նորարարական լուծումներ, Գերագույն (Բարձրագույն) դատարանների նախագահների խորհրդի առաջին պաշտոնական նիստի մասնակիցներին մաղթել է  արդյունավետ աշխատանք։
Ծանոթագրություն․ Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների Գերագույն (Բարձրագույն) դատարանների նախագահների խորհուրդը ձևավորվել է 2021 թվականի հոկտեմբերի 15-ին ստորագրված և 2022 թվականի նոյեմբերի 26-ին ուժի մեջ մտած՝ «Անկախ պետությունների համագործակցության մասնակից պետությունների Գերագույն (Բարձրագույն) դատարանների նախագահների խորհուրդ ձևավորելու մասին» համաձայնագրի ուժով:
Խորհրդի մասնակից պետություններն են Հայաստանի Հանրապետությունը, Բելառուսի Հանրապետությունը, Ղազախստանի Հանրապետությունը, Ղրղզստանի Հանրապետությունը, Ռուսաստանի Դաշնությունը, Տաջիկստանի Հանրապետությունը և Ուզբեկստանի Հանրապետությունը։ Դեռևս 2023 թվականի փետրվարի 20-ին կայացած՝ Խորհրդի կազմակերպչական անդրանիկ նիստի ընթացքում, Խորհրդի նախագահությունը ստանձնել է Հայաստանի Հանրապետությունը, իսկ Խորհրդի նախագահ է ընտրվել ՀՀ Վճռաբեկ դատարանի նախագահ Լիլիթ Թադևոսյանը: 2024 թվականի դեկտեմբերի 12-ին, Երևանում կայացած նիստում Խորհրդի նախագահությունը հաջորդաբար ստանձնել է Բելառուսի Հանրապետությունը:

ПРЕДСЕДАТЕЛЬ КС ПРИНЯЛ УЧАСТИЕ В ПЕРВОМ ОФИЦИАЛЬНОМ ЗАСЕДАНИИ СОВЕТА ПРЕДСЕДАТЕЛЕЙ ВЕРХОВНЫХ (ВЫСШИХ) СУДОВ ГОСУДАРСТВ-УЧАСТНИКОВ СНГ
12 декабря 2024 года Председатель Конституционного Суда Арман Диланян принял участие в состоявшемся в Ереване первом официальном заседании Совета председателей верховных (высших) судов Содружества Независимых Государств, на котором председательствовала Председатель Кассационного суда РА Лилит Тадевосян.
Приветствуя участников заседания, Председатель КС РА выразил уверенность, что заседания Совета председателей верховных (высших) судов государств-участников СНГ являются отличной платформой для развития диалога между национальными судами, учитывая также исторически сложившуюся общность правовых культур государств-членов.
“Наша главная цель – повысить эффективность деятельности судебной системы и доверие общества. В этом контексте, несомненно, требуется серьезное взаимопонимание и консолидация всех социальных, политических слоев и групп, чтобы сформировалась конституционная и правовая культура, которая шаг за шагом будет приближать нас к идеалу. Однако основное бремя в этом вопросе ложится на судей и суды. Это предполагает постоянное развитие профессиональных навыков судей и сотрудников судов, повышение качества судебных актов и активизацию диалога между национальными судами и международными судами. В этом аспекте особо важно долгосрочное и тесное сотрудничество судов-партнеров, международных организаций, экспертов и ученых в этой сфере.
Надо отметить, что, несмотря на скептическое отношение наших коллег из исполнительной власти и противоречивые мнения в академических кругах, сегодня мы все чаще говорим о судебной дипломатии. Безусловно, мы очень осторожно подходим к этому явлению и осознаем, что именно исполнительная власть ответственна за реализацию внешнеполитических целей. В то же время мы считаем, что судебная дипломатия сегодня является очевидной реальностью, и это нельзя игнорировать”, - сказал в своем выступлении Председатель КС РА.
Арман Диланян, отметив важность многочисленных платформ двустороннего и многостороннего сотрудничества и диалога между национальными и международными судами, которые создают возможность не только для обсуждения вставших перед судами проблем всеобщего характера и вызовов, но и для разработки направленных на их преодоление общих и инновационных решений, пожелал участникам первого официального заседания Совета председателей верховных (высших) судов эффективной работы.
Примечание: Совет председателей верховных (высших) судов государств-участников Содружества Независимых Государств сформирован на основании подписанного 15 октября 2021 года и вступившего в силу 26 ноября 2022 года Соглашения “Об образовании Совета председателей верховных (высших) судов государств-участников Содружества Независимых Государств”.
Государствами-участниками Совета являются Республика Армения, Республика Беларусь, Республика Казахстан, Республика Кыргызстан, Российская Федерация, Республика Таджикистан и Республика Узбекистан. На первом организационном заседании Совета, состоявшемся 20 февраля 2023 года, председательство в Совете приняла Республика Армения, а Председателем Совета была избрана Председатель Кассационного суда РА Лилит Тадевосян. 12 декабря 2024 года на состоявшемся в Ереване заседании председательство в Совете перешло Республике Беларусь.