Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախագահ Մաթիաս Գույոմարի հրավերով 2026 թվականի հունվարի 30-ին Ստրասբուրգում մասնակցել է ՄԻԵԴ դատական տարվա բացման հանդիսավոր նիստին: Ամենամյա պաշտոնական միջոցառմանը ներկա են եղել Եվրոպայի խորհրդի (ԵԽ) 46 անդամ պետությունների բարձրագույն դատարանների նախագահներ, ԵԽ բարձրաստիճան ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՄԻԵԴ նախկին դատավորներ, դեսպաններ, բարձրաստիճան այլ պաշտոնյաններ:
Դատական տարվա բացման պաշտոնական նիստին հաջորդել է «Լրատվամիջոցների բազմակարծությունը և ժողովրդավարական գործընթացների պաշտպանությունը մարտահրավերներով լի ժամանակներում» վերտառությամբ դատական սեմինարը: Մասնակիցները քննարկել են չորս հիմնական թեմա՝ «Լրատվամիջոցների բազմակարծությունը և տեղեկատվության իրավունքը», «Տեղեկատվության ազատությունը և Եվրոպական միության լիազորությունները․ սահմանափակող միջոցների կիրառման դեպքը», «Ժողովրդավարական գործընթացի ամբողջականությունը և դատական վերահսկողությունը», ինչպես նաև «Ժողովրդի կամքի ազատ արտահայտումը՝ որպես ժողովրդավարական պետական կարգի պաշտպանության նախապայման»։

30 января 2026 года в Страсбурге Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян по приглашению Председателя Европейского суда по правам человека (ЕСПЧ) Маттиаса Гийомара принял участие в торжественном заседании ЕСПЧ по случаю открытия судебного года. В ежегодном официальном мероприятии приняли участие председатели высших судов 46 государств-членов Совета Европы (СЕ), высокопоставленные представители СЕ, а также бывшие судьи ЕСПЧ, послы и другие высокопоставленные должностные лица.
По окончании торжественного заседания ЕСПЧ по случаю открытия судебного года состоялся судебный семинар “Плюрализм средств массовой информации и защита демократических процессов в полное вызовов время”. Участники обсудили четыре основные темы: “Плюрализм средств массовой информации и право на информацию”, “Свобода информации и компетенции Европейского союза: случай применения ограничительных мер”, “Целостность демократического процесса и судебный контроль” и “Свободное выражение воли народа как предпосылка защиты демократического государственного строя”.