ՍԵՄԻՆԱՐ ԳԵՐՄԱՆԱՑԻ ՄԱՍՆԱԳԵՏԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
ՀՀ սահմանադրական դատարանի ու «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» (GIZ) ծրագրի (ղեկավար՝ Վարդան Պողոսյան) համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի համար պարբերաբար կազմակերպվում են ՍԴ գործառույթներին առնչվող եւ գերմանական առաջավոր փորձը տարածող սեմինարներ, որոնց մասնակցում են Սահմանադրական դատարանի անդամներն ու աշխատակազմը:
Հերթական սեմինարը հուլիսի 7-ին էր՝ վերոհիշյալ ծրագրի աջակցությամբ եւ Լայպցիգի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պետական եւ վարչական իրավունքի պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, դոկտոր Քրիստոֆ Դեգենհարթի մասնակցությամբ: Քննարկման դրվեց «Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը սահմանադրական դատարանի կողմից» թեման:
Սեմինարը բացեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը՝ կարեւորելով երկու կառույցների միջեւ արդեն ավանդույթ դարձած համագործակցությունն ու քննարկվելիք թեմայի արդիականությունը:
Քրիստոֆ Դեգենհարթը ներկայացրեց «Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը Գերմանիայում» թեմանյով զեկուցումը:
Զեկուցման շուրջ ծավալվեց աշխույժ քննարկում, պրոֆեսորին առաջադրված հարցերին սպառիչ պատասխաններ տրվեցին:
«Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների համատեքստում» թեմայով զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը:
Զեկուցման շուրջ զեկուցողների եւ սեմինարի մասնակիցների միջեւ ծավալվեց մտքերի աշխույժ փոխանակում:
Ամփոփելով սեմինարի արդյունքները, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց օգտակար քննարկման համար եւ այն կարեւորեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագծի մշակման համատեքստում:

СЕМИНАР С УЧАСТИЕМ НЕМЕЦКОГО СПЕЦИАЛИСТА
Сотрудничество Конституционного Суда РА и программы “Консультация для правовых и судебных реформ на Южном Кавказе” Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ) (руководитель Вардан Погосян) имеет многолетнюю историю. Для аппарата Конституционного Суда РА периодически организуются семинары, касающиеся функций КС и способствующие перенятию передового немецкого опыта, в которых принимают участие члены и аппарат Конституционного Суда.
Очередной семинар состоялся 7 июля при содействии вышеупомянутой программы и при участии профессора государственного и административного права юридического факультета Лейпцигского университета, судьи Конституционного Суда Свободного государства Саксония, доктора Кристофа Дегенхарта. Тема обсуждения: “Разрешение споров между конституционными органами в связи с их конституционными полномочиями Конституционным Судом”.
Семинар открыл Председатель Конституционного Суда РА Гагик Арутюнян, обозначив ставшее традицией сотрудничество между двумя структурами и актуальность обсуждаемой темы.
Кристоф Дегенхарт представил доклад на тему “Разрешение споров между конституционными органами в связи с их конституционными полномочиями в Германии”. Вокруг доклада развернулась активная дискуссия, на выдвинутые профессору вопросы были даны исчерпывающие ответы.
С докладом на тему “Разрешение споров между конституционными органами в связи с их конституционными полномочиями в контексте конституционных изменений РА” выступил Председатель Конституционного Суда РА, профессор Г. Арутюнян.
Между докладчиком и участниками семинара состоялся обмен мнениями.
Подводя итоги семинара, Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян поблагодарил за полезное обсуждение и отметил его важность в контексте разработки проекта нового Закона РА “О Конституционном Суде”.