ՍԵՄԻՆԱՐ ԳԵՐՄԱՆԱՑԻ ՄԱՍՆԱԳԵՏԻ ՄԱՍՆԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
ՀՀ սահմանադրական դատարանի ու «Հարավային Կովկասում իրավական և դատական բարեփոխումների համար խորհրդատվություն» (GIZ) ծրագրի (ղեկավար՝ Վարդան Պողոսյան) համագործակցությունը տարիների պատմություն ունի՝ ՀՀ սահմանադրական դատարանի աշխատակազմի համար պարբերաբար կազմակերպվում են ՍԴ գործառույթներին առնչվող եւ գերմանական առաջավոր փորձը տարածող սեմինարներ, որոնց մասնակցում են Սահմանադրական դատարանի անդամներն ու աշխատակազմը:
Հերթական սեմինարը հուլիսի 7-ին էր՝ վերոհիշյալ ծրագրի աջակցությամբ եւ Լայպցիգի համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի պետական եւ վարչական իրավունքի պրոֆեսոր, Սաքսոնիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, դոկտոր Քրիստոֆ Դեգենհարթի մասնակցությամբ: Քննարկման դրվեց «Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը սահմանադրական դատարանի կողմից» թեման:
Սեմինարը բացեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը՝ կարեւորելով երկու կառույցների միջեւ արդեն ավանդույթ դարձած համագործակցությունն ու քննարկվելիք թեմայի արդիականությունը:
Քրիստոֆ Դեգենհարթը ներկայացրեց «Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը Գերմանիայում» թեմանյով զեկուցումը:
Զեկուցման շուրջ ծավալվեց աշխույժ քննարկում, պրոֆեսորին առաջադրված հարցերին սպառիչ պատասխաններ տրվեցին:
«Սահմանադրական մարմինների միջեւ նրանց սահմանադրական լիազորությունների առնչությամբ առաջացող վեճերի լուծումը ՀՀ սահմանադրական փոփոխությունների համատեքստում» թեմայով զեկուցումով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, պրոֆեսոր Գ. Հարությունյանը:
Զեկուցման շուրջ զեկուցողների եւ սեմինարի մասնակիցների միջեւ ծավալվեց մտքերի աշխույժ փոխանակում:
Ամփոփելով սեմինարի արդյունքները, ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը շնորհակալություն հայտնեց օգտակար քննարկման համար եւ այն կարեւորեց «Սահմանադրական դատարանի մասին» ՀՀ նոր օրենքի նախագծի մշակման համատեքստում:

SEMINAR WITH THE PARTICIPATION OF THE GERMAN SPECIALIST
The cooperation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia and the GIZ program “Legal and Judicial Reform Advice in South Caucasus” (Vardan Poghosyan, Team-Leader in Armenia) has a long history. The members and the staff of the Constitutional Court take part in the seminars on the functions of the Constitutional Court and facilitating the adoption of advanced German experience, which are periodically organized for the staff of the RA Constitutional Court.
The regular seminar was held on July 7 with support of the aforementioned program and with the participation of Prof. Dr. Christoph Degenhart, holder of the Chair of Constitutional and Administrative Law and Law of Media at Leipzig University and Member of the Constitutional Court of the State of Saxony. “Resolution of disputes arising between constitutional bodies with respect to their constitutional powers by the Constitutional Court” was the topic of discussions.
The seminar was opened by Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, who emphasized the relevance of the topic under discussion and underlined the cooperation that has become a tradition between the two structures.
Mr. Christoph Degenhart presented a report on “Resolution of disputes arising between constitutional bodies with respect to their constitutional powers in Germany”.
There was an active discussion on the report, and the questions put to the professor were answered exhaustively.
Professor G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court made a report on “Resolution of disputes arising between constitutional bodies with respect to their constitutional powers in the context of constitutional amendments in the Republic of Armenia”.
An exchange of views took place between the rapporteurs and participants of the seminar.
Summing up the seminar, G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court thanked everyone for the useful discussion and noted its importance in the context of drafting the Law of the Republic of Armenia on the Constitutional Court.