2026 թվականի հունվարի 29-31-ը Ստրասբուրգ կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը հանդիպում է ունեցել Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի (ՄԻԵԴ) նախագահ Մաթիաս Գույոմարի հետ: Հանդիպմանը ներկա են եղել Հայաստանի կողմից ընտրված ՄԻԵԴ դատավոր Վահե Գրիգորյանը և ՄԻԵԴ փոխքարտուղար Աբել Կամպոսը։
Հանդիպման ընթացքում բարձր են գնահատվել Եվրոպական դատարանի և ՀՀ Սահմանադրական դատարանի, ինչպես նաև Վճռաբեկ դատարանի միջև ձևավորված հարաբերությունները, կարևորվել է փոխադարձ արդյունավետ համագործակցությունը:

В рамках состоявшегося 29-31 января 2026 года рабочего визита в Страсбург Председатель Конституционного Суда Республики Армения Арман Диланян встретился с Председателем Европейского суда по правам человека Маттиасом Гийомаром. Во встрече приняли участие также избранный от Армении судья ЕСПЧ Ваге Григорян и заместитель секретаря Суда ЕСПЧ Абель Кампос.
В ходе встречи стороны высоко оценили отношения, сложившиеся между Европейским судом по правам человека и Конституционным Судом РА, а также Кассационным судом РА, особо отметив важность эффективного сотрудничества.