ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՀԱՄԱՏԵՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԾ «ԴԱՏԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ՝ ՈՐՊԵՍ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐ» ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ
2022 թվականի հունիսի 8-ին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից համատեղ կազմակերպված «Դատական իշխանությունը` որպես ժողովրդավարության երաշխավոր» խորագրով բարձր մակարդակի խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի մեկնարկին ողջույնի ուղերձում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շարունակական համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ հաջորդիվ քննարկումները նոր լիքցեր կհաղորդեն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավունքի գերակայության և սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման նպատակով հայեցակարգերի ներդրմանը։
Ողջույնի խոսքերով հանդես  են եկել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի՝ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության՝  մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների ներդրման վարչության տնօրեն Ֆրեդերիկ Դոլտը։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հրավերով խորհրդաժողովին մասնակցում է նաև Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ տիկին Կլեր Բազի Մալորին, որը բացման արարողության ընթացքում հանդես է եկել հիմնական զեկույցով:
Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, Եվրոպայի խորհրդի և անդամ պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու փորձագետներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:

THE CONFERENCE ENTITLED "THE JUDICIARY AS A GUARDIAN OF DEMOCRACY" JOINTLY HOSTED BY THE CONSTITUTIONAL COURT AND THE COUNCIL OF EUROPE OFFICE IN YEREVAN WAS ORGANIZED
On 8 June 2022, the High-level Conference, entitled "The Judiciary as a Guardian of Democracy", jointly organized by the Constitutional Court of the Republic of Armenia and the Council of Europe Office in Yerevan, was launched.
At the opening ceremony of the Conference, the President of the Constitutional Court Mr Arman Dilanyan delivered a welcoming speech and highly emphasized the consistent cooperation with the Venice Commission of the Council of Europe, as well as he expressed a hope that the forthcoming professional discussions would give a new impetus to the entrenchment of the rule of law and constitutional culture concepts in the Republic of Armenia.
H.E. Ms Andrea Wiktorin, Ambassador of the European Union to the Republic of Armenia, Head of the Delegation, Ms Martina Schmidt, Head of the Council of Europe Office in Yerevan and Mr Frederic Dolt, Head of Department for the Implementation of Human Rights, Justice and Legal Co-operation Standards, Directorate General Human Rights and Rule of Law (DGI), Council of Europe also delivered welcoming addresses.
At the invitation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, Ms Claire Bazy Malaurie, the President of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) also participated in the activities of the Conference, and delivered a keynote address at the opening ceremony.
The representatives of the judiciary of the Republic of Armenia, high-ranking officials and experts of the Council of Europe, heads of diplomatic missions accredited in the Republic of Armenia, and representatives of civil society take part in the Conference.