ՏԵՂԻ Է ՈՒՆԵՑԵԼ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ԵՎ ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԵՎՐՈՊԱՅԻ ԽՈՐՀՐԴԻ ԳՐԱՍԵՆՅԱԿԻ ՀԱՄԱՏԵՂ ԿԱԶՄԱԿԵՐՊԱԾ «ԴԱՏԱԿԱՆ ԻՇԽԱՆՈՒԹՅՈՒՆԸ՝ ՈՐՊԵՍ ԺՈՂՈՎՐԴԱՎԱՐՈՒԹՅԱՆ ԵՐԱՇԽԱՎՈՐ» ԽՈՐՀՐԴԱԺՈՂՈՎԸ
2022 թվականի հունիսի 8-ին մեկնարկել է Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի և Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի կողմից համատեղ կազմակերպված «Դատական իշխանությունը` որպես ժողովրդավարության երաշխավոր» խորագրով բարձր մակարդակի խորհրդաժողովը:
Խորհրդաժողովի մեկնարկին ողջույնի ուղերձում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանը կարևորել է Եվրոպայի խորհրդի և Վենետիկի հանձնաժողովի հետ շարունակական համագործակցությունը և հույս հայտնել, որ հաջորդիվ քննարկումները նոր լիքցեր կհաղորդեն Հայաստանի Հանրապետությունում իրավունքի գերակայության և սահմանադրական մշակույթի ամրապնդման նպատակով հայեցակարգերի ներդրմանը։
Ողջույնի խոսքերով հանդես  են եկել նաև Հայաստանի Հանրապետությունում Եվրոպական միության պատվիրակության ղեկավար, դեսպան Անդրեա Վիկտորինը, Երևանում Եվրոպայի խորհրդի գրասենյակի ղեկավար Մարտինա Շմիդտը, ինչպես նաև Եվրոպայի խորհրդի՝ մարդու իրավունքների և իրավունքի գերակայության գլխավոր տնօրինության՝  մարդու իրավունքների, արդարադատության և իրավական համագործակցության չափանիշների ներդրման վարչության տնօրեն Ֆրեդերիկ Դոլտը։
Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի հրավերով խորհրդաժողովին մասնակցում է նաև Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն` իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ տիկին Կլեր Բազի Մալորին, որը բացման արարողության ընթացքում հանդես է եկել հիմնական զեկույցով:
Խորհրդաժողովի աշխատանքներին մասնակցում են Հայաստանի Հանրապետության դատական իշխանության ներկայացուցիչներ, Եվրոպայի խորհրդի և անդամ պետությունների բարձրաստիճան պաշտոնյաներ ու փորձագետներ, Հայաստանի Հանրապետությունում հավատարմագրված դիվանագիտական առաքելությունների ղեկավարներ և քաղաքացիական հասարակության ներկայացուցիչներ:

СОСТОЯЛАСЬ ОРГАНИЗОВАННАЯ КОНСТИТУЦИОННЫМ СУДОМ И ОФИСОМ СОВЕТА ЕВРОПЫ В ЕРЕВАНЕ КОНФЕРЕНЦИЯ НА ТЕМУ “СУДЕБНАЯ ВЛАСТЬ КАК ГАРАНТИЯ ДЕМОКРАТИИ”
8 июня 2022 года состоялась организованная Конституционным Судом и офисом Совета Европы в Ереване Конференция высокого уровня на тему “Судебная власть как гарантия демократии”.
В начале Конференции в своем приветственном слове Председатель Конституционного Суда Арман Диланян отметил значимость постоянного сотрудничества с Советом Европы и Венецианской комиссией и выразил надежду, что подобные обсуждения станут новым импульсом внедрения концепций по укреплению верховенства права и конституционной культуры.
С приветственным словом также выступили глава делегации Европейского Союза в Республике Армения, Посол Андреа Викторин, глава офиса Совета Европы в Ереване Мартина Шмидт, а также руководитель Департамента по внедрению стандартов в области прав человека, правосудия и правового сотрудничества Генерального директората по правам человека и верховенству права Совета Европы Фредерик Долт.
По приглашению Конституционного Суда Республики Армения в Конференции также приняла участие Председатель Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) госпожа Клэр Бази Мэллори, выступившая на церемонии открытия Конференции с основным докладом.
В Конференции приняли участие представители судебной системы Республики Армения, высокопоставленные должностные лица и эксперты Совета Европы и государств-членов, главы дипломатических представительств, аккредитованных в Республике Армения, и представители гражданского общества.