ԱԻՄ ԱՌԱՋՆՈՐԴԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Մայիսի 6-ին ՀՀ սահմանադրական բարեփոխումների հանձնաժողովի նախագահ, ՀՀ ՍԴ նախագահ Գ. Հարությունյանը եւ հանձնաժողովի անդամ Վ. Պողոսյանը հանդիպեցին ԱԻՄ առաջնորդ Պարույր Հայրիկյանի եւ ԱԻՄ ներկայացուցչական խորհրդի անդամ Արկադի Վարդանյանի հետ:
Քննարկման առարկա դարձան սահմանադրական բարեփոխումների վերաբերյալ ԱԻՄ-ի կողմից նախապես ներկայացրած հայեցակարգային մոտեցումները:
Դրանք համարվեցին սկզբունքային եւ ուշադրության արժանի: Արձանագրվեց հատկապես մարդու իրավունքների երաշխավորման, ժողովրդավարական սկզբունքների հիման վրա գործադիր իշխանության կազմավորման, երկրում սահմանադրական կայուն զարգացումների ապահովման հարցերում հիմնական մոտեցումների ընդհանրությունը: Կարեւորվեց հետագա համատեղ քննարկումների անհրաժեշտությունը:

ЛИДЕР ОБЪЕДИНЕНИЯ “НАЦИОНАЛЬНОЕ САМООПРЕДЕЛЕНИЕ” В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
6 мая в Конституционном Суде состоялась встреча Председателя Комиссии по конституционным реформам РА, Председателя КС РА Г. Арутюняна и члена Комиссии В. Погосяна с лидером объединения “Национальное самоопределение” Паруйром Айрикяном и членом представительного совета объединения “Национальное самоопределение” Аркадием Варданяном.
Темой обсуждения стали заранее предложенные партией “Национальное самоопределение” концептуальные подходы относительно конституционных реформ, которые были сочтены принципиальными и заслуживающими внимания.
Стороны констатировали общность основных подходов по вопросам гарантирования прав человека, формирования исполнительной власти на основании демократических принципов, обеспечения стабильного конституционного развития в стране. Стороны также обозначили необходимость дальнейших совместных обсуждений.