ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ
2022 թվականի հունիսի 9-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիին, որի ղեկավարած պատվիրակությունը Հայաստանում էր գտնվում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով։
Հանդիպման սկզբում Արման Դիլանյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև ձևավորված ջերմ ու գործակցային հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ պատվիրակության այցը նոր զարկ կհաղորդի այդ համագործակցությանը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության դատաիրավական համակարգի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև առկա սերտ գործակցության և այն առավել արդյունավորելու ուղղությամբ ներդրվող ջանքերի համար: Նորին Սրբությունն իր գնահատանքն է բերել Վենետիկի հանձնաժողովին Հայաստանի Հանրապետությանը ցուցաբերվող աջակցության ու անհրաժեշտ խորհրդատվության համար:
Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձել է նաև արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքներին, գերիների վերադարձման հարցին, Արցախի ժողովրդի անվտանգության խնդրին և ոտնահարված իրավունքներին, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից տարվող հայատյաց քաղաքականությանը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության նկատմամբ ոտնձգություններին։
Իր հերթին Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորին նշել է, որ Սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև առկա փոխըմբռնման ոգին է՛լ ավելի կնպաստի երկու կառույցների հարաբերությունների խորացմանը։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել նաև եկեղեցու առաքելությունը՝ մարդու իրավունքների և արդարության պաշտպանության գործում:

КАТОЛИКОС ВСЕХ АРМЯН ПРИНЯЛ ПРЕДСЕДАТЕЛЯ ВЕНЕЦИАНСКОЙ КОМИССИИ
9 июня 2022 года Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян Гарегин II в Первопрестольном Святом Эчмиадзине принял Председателя Европейской комиссии “За демократию через право” (Венецианская комиссия) госпожу Клэр Бази Мэллори, возглавляемая которой делегация находится в Армении по приглашению Председателя Конституционного Суда Армана Диланяна.
В начале встречи Арман Диланян представил Его Святейшеству установившиеся между Конституционным Судом и Венецианской комиссией теплые партнерские отношения и выразил надежду, что визит делегации придаст новый импульс этому сотрудничеству.
Католикос Всех Армян выразил удовлетворение в связи со сложившимся между судебно-правовой системой Республики Армения и Венецианской комиссией тесным сотрудничеством и теми усилиями, которые прилагают стороны с целью повышения эффективности сотрудничества. Его Святейшество выразил признательность Венецианской комиссии за поддержку и консультирование Республики Армения.
Его Святейшество затронул также вопросы, касающиеся последствий 44-дневной войны в Арцахе, возвращения пленных, проблем безопасности и нарушения прав народа Арцаха, а также проводимой Азербайджаном антиармянской политики и уничтожения армянского культурного наследия на территориях, перешедших под контроль Азербайджана.
В свою очередь Председатель Венецианской комиссии госпожа Клэр Бази Мэллори отметила, что взаимопонимание между Конституционным Судом и Венецианской комиссией будет способствовать дальнейшему углублению отношений между двумя институтами.
В ходе беседы стороны также отметили важность миссии церкви по защите прав человека и справедливости.