ԱՄԵՆԱՅՆ ՀԱՅՈՑ ԿԱԹՈՂԻԿՈՍՆ ԸՆԴՈՒՆԵԼ Է ՎԵՆԵՏԻԿԻ ՀԱՆՁՆԱԺՈՂՈՎԻ ՆԱԽԱԳԱՀԻՆ
2022 թվականի հունիսի 9-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածնում ընդունել է Եվրոպայի խորհրդի «Ժողովրդավարություն՝ իրավունքի միջոցով» եվրոպական հանձնաժողովի (Վենետիկի հանձնաժողով) նախագահ Կլեր Բազի Մալորիին, որի ղեկավարած պատվիրակությունը Հայաստանում էր գտնվում Սահմանադրական դատարանի նախագահ Արման Դիլանյանի հրավերով։
Հանդիպման սկզբում Արման Դիլանյանը Նորին Սրբությանն է ներկայացրել Սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև ձևավորված ջերմ ու գործակցային հարաբերությունները՝ հույս հայտնելով, որ պատվիրակության այցը նոր զարկ կհաղորդի այդ համագործակցությանը։
Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսն իր գոհունակությունն է հայտնել Հայաստանի Հանրապետության դատաիրավական համակարգի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև առկա սերտ գործակցության և այն առավել արդյունավորելու ուղղությամբ ներդրվող ջանքերի համար: Նորին Սրբությունն իր գնահատանքն է բերել Վենետիկի հանձնաժողովին Հայաստանի Հանրապետությանը ցուցաբերվող աջակցության ու անհրաժեշտ խորհրդատվության համար:
Վեհափառ Հայրապետն անդրադարձել է նաև արցախյան 44-օրյա պատերազմի հետևանքներին, գերիների վերադարձման հարցին, Արցախի ժողովրդի անվտանգության խնդրին և ոտնահարված իրավունքներին, ինչպես նաև Ադրբեջանի կողմից տարվող հայատյաց քաղաքականությանը, Ադրբեջանի վերահսկողության տակ հայտնված տարածքներում հայկական հոգևոր-մշակութային ժառանգության նկատմամբ ոտնձգություններին։
Իր հերթին Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Կլեր Բազի Մալորին նշել է, որ Սահմանադրական դատարանի և Վենետիկի հանձնաժողովի միջև առկա փոխըմբռնման ոգին է՛լ ավելի կնպաստի երկու կառույցների հարաբերությունների խորացմանը։
Զրույցի ընթացքում կարևորվել նաև եկեղեցու առաքելությունը՝ մարդու իրավունքների և արդարության պաշտպանության գործում:

THE CATHOLICOS OF ALL ARMENIANS HOSTED THE PRESIDENT OF THE VENICE COMMISSION
On 9 June 2022, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians hosted the President of the European Commission for Democracy through Law (Venice Commission) Ms Claire Bazy Malaurie, whose delegation was paying a visit to Armenia at the invitation of the President of the Constitutional Court Mr Arman Dilanyan.
At the beginning of the meeting, Mr Arman Dilanyan presented to His Holiness the solid and active collaboration established between the Constitutional Court and the Venice Commission, expressing a hope that the visit of the delegation would give a new impetus to the further cooperation.
The Catholicos of All Armenians expressed his satisfaction for the close partnership between the judiciary of the Republic of Armenia and the Venice Commission, as well as for the efforts for making the cooperation more productive. His Holiness expressed an appreciation to the Venice Commission for the support and necessary advice provided to the Republic of Armenia.
The Supreme Patriarch also addressed the consequences of the 44-Day War in Artsakh, the issues of the return of prisoners of war, the security of the people of Artsakh and their infringed rights, as well as Azerbaijan's anti-Armenian policy, encroachments on the Armenian cultural heritage in the territories that have passed under Azerbaijani control.
In her turn, the President of the Venice Commission Ms Claire Bazy Malaurie noted that the spirit of mutual understanding between the Constitutional Court and the Venice Commission would further deepen the relations between the two institutions.
The role of the Church in the protection of human rights and justice was also discussed during the conversation.