ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ ՉԵԽԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Փետրվարի 7-9-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկիի հրավերով, աշխատանքային այց կատարեց Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահա։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպում-քննարկումներ ունեցավ Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկիի, Չեխիայի Հանրապետության ՍԴ փոխնախագահ տիկին Միլադա Տոմկովայի և Չեխիայի Հանրապետության ՍԴ անդամ պարոն Յիրժի Զեմանեկի հետ։
Հանդիպման ընթացքում «Սահմանադրությունների կայունություն և սահմանադրական փոփոխություններ» թեմայի շուրջ կարծիքներ փոխանակվեցին, ինչպես նաև անդրադարձ կատարվեց երկու երկրների կայուն ժողովրդավարական համակարգերի ամրապնդման գործում սահմանադրական դատարանների դերակատարմանը։
Չեխական կողմի խնդրանքով ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը հանգամանորեն ներկայացրեց սահմանադրաիրավական բարեփոխումների ընթացքը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ՍԴ անդամներ պարոն Վլադիմիր Հովհաննիսյանը և տիկին Արևիկ Պետրոսյանը։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ՍԴ պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ նաև Չեխիայի Հանրապետության Սենատում: Մասնավորապես, Սենատի փոխնախագահ պարոն Իվո Բառեկի հետ քննարկվեցին երկու երկրների իրավական փոխգործակցությանը և դրա խորացման ուղղությամբ Հայաստանի և Չեխիայի սահմանադրական դատարանների դերակատարմանն առնչվող հարցեր։

РАБОЧИЙ ВИЗИТ В ЧЕШСКУЮ РЕСПУБЛИКУ
7-9 февраля делегация Конституционного Суда Республики Армения во главе с Председателем КС г-ном Г. Арутюняном совершила рабочий визит в столицу Чешской Республики Прагу по приглашению Председателя Конституционного Суда Чешской Республики г-на Павла Рихетски.
В рамках рабочего визита делегация во главе с Председателем Конституционного Суда Республики Армения г-ном Г. Арутюняном провела встречи-обсуждения с Председателем Конституционного Суда Чешской Республики г-ном Павлом Рихетски, заместителем Председателя Конституционного Суда Чешской Республики г-жой Миладой Томковой и членом Конституционного Суда Чешской Республики г-ном Ержи Земанеком.
В ходе встречи стороны обменялись мнениями по теме “Стабильность конституций и конституционные изменения”, а также затронули вопросы относительно роли конституционных судов в укреплении стабильных демократических систем двух стран.
По просьбе чешской стороны Председатель Конституционного Суда Республики Армения Г. Арутюнян подробно представил процесс конституционно-правовых изменений в Республике Армения.
На встрече также присутствовали члены КС РА г-н Владимир Оганесян и г-жа Аревик Петросян.
В рамках рабочего визита делегация КС РА провела также встречи в Сенате Парламента Чешской Республики. В частности, с вице-председателем Сената г-ном Иво Бареком были обсуждены вопросы касательно правового сотрудничества между двумя странами и ролью Конституционных Судов Армении и Чешской Республики в его укреплении.