ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑ ՉԵԽԻԱՅԻ ՀԱՆՐԱՊԵՏՈՒԹՅՈՒՆ
Փետրվարի 7-9-ը ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի գլխավորած պատվիրակությունը, Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկիի հրավերով, աշխատանքային այց կատարեց Չեխիայի Հանրապետության մայրաքաղաք Պրահա։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանի ղեկավարած պատվիրակությունը հանդիպում-քննարկումներ ունեցավ Չեխիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Պավել Ռիխետսկիի, Չեխիայի Հանրապետության ՍԴ փոխնախագահ տիկին Միլադա Տոմկովայի և Չեխիայի Հանրապետության ՍԴ անդամ պարոն Յիրժի Զեմանեկի հետ։
Հանդիպման ընթացքում «Սահմանադրությունների կայունություն և սահմանադրական փոփոխություններ» թեմայի շուրջ կարծիքներ փոխանակվեցին, ինչպես նաև անդրադարձ կատարվեց երկու երկրների կայուն ժողովրդավարական համակարգերի ամրապնդման գործում սահմանադրական դատարանների դերակատարմանը։
Չեխական կողմի խնդրանքով ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանը հանգամանորեն ներկայացրեց սահմանադրաիրավական բարեփոխումների ընթացքը Հայաստանի Հանրապետությունում։
Հանդիպմանը մասնակցում էին նաև ՀՀ ՍԴ անդամներ պարոն Վլադիմիր Հովհաննիսյանը և տիկին Արևիկ Պետրոսյանը։
Աշխատանքային այցի շրջանակներում ՀՀ ՍԴ պատվիրակությունը հանդիպումներ ունեցավ նաև Չեխիայի Հանրապետության Սենատում: Մասնավորապես, Սենատի փոխնախագահ պարոն Իվո Բառեկի հետ քննարկվեցին երկու երկրների իրավական փոխգործակցությանը և դրա խորացման ուղղությամբ Հայաստանի և Չեխիայի սահմանադրական դատարանների դերակատարմանն առնչվող հարցեր։

WORKING VISIT TO THE CZECH REPUBLIC
On February 7-9, the delegation led by Mr. G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, paid a working visit to Prague, the capital of the Czech Republic upon the invitation of Mr. Pavel Rychetský, President of the Constitutional Court of the Czech Republic.
Within the framework of the working visit the delegation, led by Mr. G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, held meetings with Mr. Pavel Rychetsky, President of the Constitutional Court of the Czech Republic, Ms. Milada Tomková, Vice-President of the Constitutional Court of the Czech Republic and Jiří Zemánek, Judge of the Constitutional Court of the Czech Republic.
During the meeting, the parties exchanged views on the topic of “Stability of Constitutions and Constitutional Amendments”, as well as touched upon the role of the Constitutional Courts in strengthening the sustainable democratic systems of the two countries.
At the request of the Czech party, G. Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia presented in details the process of constitutional reforms in the Republic of Armenia.
Mr. Vladimir Hovhannisyan and Mrs. Arevik Petrosyan, Members of the Constitutional Court of the Republic of Armenia, also participated at the meeting.
Within the framework of the working visit the delegation of the Constitutional Court of the Republic of Armenia also held meetings at the Senate of the Parliament of the Czech Republic. In particular, issues related to the legal cooperation between the two countries and the role of the Constitutional Courts of Armenia and the Czech Republic in the direction of its development were discussed with Mr. Ivo Bárek, the Vice-President of the Senate.