ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ՈՒԹԵՐՈՐԴ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ
Ս.թ. մայիսի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգյան ութերորդ իրավաբանական ֆորումի շրջանակներում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի «Պոմպեյան» դահլիճում անցկացվեց «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի» անդամ դատարանների հերթական նիստը, որին մասնակցեցին Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Մոնղոլիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանների, Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի և Ղրղզստանի Հանրապետության գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատի պատվիրակությունները:
Աշխատանքային նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Խորհրդաժողովի հետագա աշխատանքների համակարգմանը, այլ միջազգային կառույցների հետ համագործակցությանը և 2020թ. Ալժիրում կայանալիք «Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի» կոնգրեսին մասնակցությանն առնչվող հիմնահարցերը:
Նիստի ընթացքում հաստատվեց կազմակերպության նոր պաշտոնական խորհրդանիշը՝ Սանմանադրությունը կրող Թեմիսը՝ հասկերով շրջանակված արևի ճառագայթների լույսի ներքո: Հանդիպման մասնակիցները որոշում ընդունեցին Խորհրդաժողովի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. օգոստոսին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում անցկացվելիք միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում: Հիշեցնենք, որ «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովում» 2017թ. սեպտեմբերից նախագահությունը ստանձնել է Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհուրդը:

РАБОЧАЯ ВСТРЕЧА В РАМКАХ VIII ПЕТЕРБУРГСКОГО МЕЖДУНАРОДНОГО ЮРИДИЧЕСКОГО ФОРУМА
16 мая с.г. в рамках VIII Петербургского международного юридического форума в Помпейском зале Конституционного Суда Российской Федерации состоялось очередное заседание “Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии”, в котором приняли участие делегации Конституционных Судов Республики Армения, Республики Беларусь, Монголии, Российской Федерации, Республики Таджикистан, Конституционного Совета Республики Казахстан и Конституционной палаты Верховного Суда Кыргызской Республики.
В повестку заседания были включены вопросы относительно систематизации дальнейшей работы Конференции, сотрудничества с другими международными структурами и участия в V Конгрессе Всемирной конференции по конституционному правосудию, который пройдет в 2020 году в Алжире.
На заседании утвержденa новая официальная эмблема Конференции – держащая в руке Конституцию Фемида на фоне солнца и в обрамлении пшеничных колосьев. Участники встречи решили созвать следующее заседание Конференции в августе 2018 г. в рамках Международной конференции, которая состоится в столице Казахстана городе Астане. Напомним, что с сентября 2017 г. председательство в “Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии” перешло Конституционному Совету Республики Казахстан.