ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ՀԱՆԴԻՊՈՒՄ ՍԱՆԿՏ ՊԵՏԵՐԲՈՒՐԳՅԱՆ ՈՒԹԵՐՈՐԴ ԻՐԱՎԱԲԱՆԱԿԱՆ ՖՈՐՈՒՄԻ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ
Ս.թ. մայիսի 16-ին Սանկտ Պետերբուրգյան ութերորդ իրավաբանական ֆորումի շրջանակներում Ռուսաստանի Դաշնության սահմանադրական դատարանի «Պոմպեյան» դահլիճում անցկացվեց «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովի» անդամ դատարանների հերթական նիստը, որին մասնակցեցին Հայաստանի Հանրապետության, Բելառուսի Հանրապետության, Մոնղոլիայի, Ռուսաստանի Դաշնության, Տաջիկստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանների, Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհրդի և Ղրղզստանի Հանրապետության գերագույն դատարանի սահմանադրական պալատի պատվիրակությունները:
Աշխատանքային նիստի օրակարգում ընդգրկված էին Խորհրդաժողովի հետագա աշխատանքների համակարգմանը, այլ միջազգային կառույցների հետ համագործակցությանը և 2020թ. Ալժիրում կայանալիք «Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային խորհրդաժողովի» կոնգրեսին մասնակցությանն առնչվող հիմնահարցերը:
Նիստի ընթացքում հաստատվեց կազմակերպության նոր պաշտոնական խորհրդանիշը՝ Սանմանադրությունը կրող Թեմիսը՝ հասկերով շրջանակված արևի ճառագայթների լույսի ներքո: Հանդիպման մասնակիցները որոշում ընդունեցին Խորհրդաժողովի հաջորդ նիստը գումարել 2018թ. օգոստոսին Ղազախստանի մայրաքաղաք Աստանայում անցկացվելիք միջազգային խորհրդաժողովի շրջանակներում: Հիշեցնենք, որ «Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների խորհրդաժողովում» 2017թ. սեպտեմբերից նախագահությունը ստանձնել է Ղազախստանի Հանրապետության սահմանադրական խորհուրդը:

WORKING MEETING WITHIN THE FRAMEWORK OF THE VIII SAINT PETERSBURG LEGAL FORUM
On May 16, within the framework of the VIII St. Petersburg Legal Forum, the regular session of the member-courts of the “Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy” was held at the “Pompeii” Hall at the Constitutional Court of the Russian Federation, which was attended by the delegations of the Constitutional Courts of the Republic of Armenia, the Republic of Belarus, Mongolia, the Russian Federation, the Republic of Tajikistan, the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan and the Constitutional Chamber of the Supreme Court of the Kyrgyz Republic.
The agenda of the working session included the coordination of the further activities of the Conference, cooperation with other international institutions, as well as the issues related to the participation in the “Congress of the World Conference on Constitutional Justice,” which will be convened in Algeria in 2020.
During the session, the new official logo of the Organization was adopted: Themis holding the Constitution, with the background of the sun surrounded by the rays of wheat. The participants of the meeting adopted a decision to convene the next session of the Conference within the framework of the International Conference which will be held in Astana, capital of Kazakhstan in August 2018. It should be noted that since September 2017, the Constitutional Council of the Republic of Kazakhstan has assumed the chairmanship at the “Conference of the Constitutional Control Organs of the Countries of New Democracy.”