ԱՎԱՐՏՎԵՑ ԵՐԿԿՈՂՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԼԱՏՎԻԱ
Ինչպես նշել էինք, նոյեմբերի 27-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Լատվիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ տիկին Ինետա Զիեմելեի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում էր Ռիգայում։
Հանդիպումն ուղղված էր Եվոպական միության և երրորդ երկրների միջև դատական երկխոսության ամրապնդմանը, առկա նվաճումների վերաբերյալ փորձի փոխանակմանն և տեղեկատվության տրամադրմանը, ներառյալ՝ իշխանությունների բաժանման, իրավունքի գերակայության ամրապնդման հարցերում Լատվիայի Հանրապետության նվաճումների վերաբերյալ։
Հանդիպման օրակարգն առնչվում էր․
Իրավունքի որոշ հարցերի շուրջ երկու դատարանների վերջին որոշումներում ամրագրված զարգացումներին.
Օրենքի հստակությանը և իրավունքի բացին վերաբերող երկու դատարանների դիրքորոշումներին.
Դատարանների և դատավորների անկախությանը․
Պաշտոնատար անձանց պատասխանատվությանը և իմունիտետին։
Նշված երկկողմ համագործակցութունը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց երկու դատարանների միջև տարիներ ի վեր ձևավորված բարեկամական և գործընկերային ամուր կապերի առկայությունը՝ հիմնված արդյունավետ համագործակցության վրա, որն իր շարունակությունը կստանա մյուս տարի՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Հրայր Թովմասյանի հրավերի հիման վրա Երևանում նախատեսվող համանման հանդիպման շրջանակներում։

WORKING VISIT TO LATVIA OF THE DELEGATION OF THE CONSTITUTIONAL COURT WITHIN BILATERAL COOPERATION COMPLETED
As already mentioned, On November 27-30, 2019, upon the invitation of Ms Ineta Ziemele, President of the Constitutional Court of the Republic of Latvia, the delegation headed by Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court of the Republic of Armenia paid a working visit to Riga.
The meeting was aimed at enhancing the judicial dialogue between the European Union and the third countries, exchanging experience and information on existing achievements, including the achievements of the Republic of Latvia on the separation of powers and the strengthening of the rule of law.
The agenda of the meeting included:
Developments of a number of issues stipulated in the recent decisions of the two courts;
Assessments of the two courts concerning the clarity of the law and legal gaps;
Independence of courts and judges;
Responsibility and immunity of public officials.
The aforementioned bilateral cooperation between the two courts reaffirmed the strong bond friendship and partnership established over the years based on effective cooperation that will be continued next year in Yerevan in the framework of a similar meeting at the invitation of Hrayr Tovmasyan, President of the Constitutional Court.