ԱՎԱՐՏՎԵՑ ԵՐԿԿՈՂՄ ՀԱՄԱԳՈՐԾԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ՇՐՋԱՆԱԿՆԵՐՈՒՄ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅԱՆ ԱՇԽԱՏԱՆՔԱՅԻՆ ԱՅՑԸ ԼԱՏՎԻԱ
Ինչպես նշել էինք, նոյեմբերի 27-ից 30-ն ընկած ժամանակահատվածում Լատվիայի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ տիկին Ինետա Զիեմելեի հրավերով Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանի գլխավորած պատվիրակությունն աշխատանքային այցով գտնվում էր Ռիգայում։
Հանդիպումն ուղղված էր Եվոպական միության և երրորդ երկրների միջև դատական երկխոսության ամրապնդմանը, առկա նվաճումների վերաբերյալ փորձի փոխանակմանն և տեղեկատվության տրամադրմանը, ներառյալ՝ իշխանությունների բաժանման, իրավունքի գերակայության ամրապնդման հարցերում Լատվիայի Հանրապետության նվաճումների վերաբերյալ։
Հանդիպման օրակարգն առնչվում էր․
Իրավունքի որոշ հարցերի շուրջ երկու դատարանների վերջին որոշումներում ամրագրված զարգացումներին.
Օրենքի հստակությանը և իրավունքի բացին վերաբերող երկու դատարանների դիրքորոշումներին.
Դատարանների և դատավորների անկախությանը․
Պաշտոնատար անձանց պատասխանատվությանը և իմունիտետին։
Նշված երկկողմ համագործակցութունը ևս մեկ անգամ վերահաստատեց երկու դատարանների միջև տարիներ ի վեր ձևավորված բարեկամական և գործընկերային ամուր կապերի առկայությունը՝ հիմնված արդյունավետ համագործակցության վրա, որն իր շարունակությունը կստանա մյուս տարի՝ Սահմանադրական դատարանի նախագահ պարոն Հրայր Թովմասյանի հրավերի հիման վրա Երևանում նախատեսվող համանման հանդիպման շրջանակներում։

ЗАВЕРШИЛСЯ РАБОЧИЙ ВИЗИТ ДЕЛЕГАЦИИ КОНСТИТУЦИОННОГО СУДА РА В ЛАТВИЮ В РАМКАХ ДВУСТОРОННЕГО СОТРУДНИЧЕСТВА
Как уже сообщалось, с 27 по 30 ноября с.г. делегация Конституционного Суда Республики Армения во главе с Председателем КС Грайром Товмасяном с рабочим визитом посетила Ригу по приглашению Председателя Конституционного Суда Латвийской Республики Инеты Зиемеле.
Цель встречи - укрепление судебного диалога между Европейским союзом и третьими странами, обмен опытом и информацией о достижениях, в том числе о достижениях Латвийской Республики в вопросах разделения властей и укрепления верховенства права.
Повестка встречи касалась:
- Развитий, закрепленных в последних постановлениях двух судов по некоторым вопросам права;
- позиций двух судов относительно четкости закона и пробела в праве;
- независимости судов и судей;
- ответственности и иммунитета должностных лиц.
Такое сформировавшееся на протяжении многих лет эффективное двустороннее сотрудничество еще раз подтвердило наличие прочных дружеских отношений и партнерских связей между двумя судами, и мы надеемся, что оно продолжится в следующем году в рамках намеченной в Ереване аналогичной встречи, которая состоится по приглашению Председателя Конституционного Суда Грайра Товмасяна.