ՉԵԽ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ԱՅՑԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ
2019 թվականի ապրիլի 29-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական և իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Պատվիրակության ղեկավար Մարեկ Բենդայի խնդրանքով Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է Հայաստանում 2015 թվականին կատարված սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական առանձնահատկությունները՝ մանրամասնելով դատարանակազմության և սահմանադրական դատարանի լիազորություններին առնչվող փոփոխությունները:
Հյուրերի խնդրանքով Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի ներկայիս գործունեությունը, դատարանում քննության ենթարկվող դիմումների և դրանցում արծարծվող խնդիրների մասին և այլն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում փորձի փոխանակումն ու դատական իշխանության, այդ թվում Սահմանադրական դատարանների միջև համագործակցության զարգացումը:

CZECH PARLIAMENTARIANS VISIT TO THE CONSTITUTIONAL COURT
On April 29, 2019, Hrayr Tovmasyan, President of the RA Constitutional Court hosted the members of the delegation led by Marek Benda, Chairman of the Constitutional and Legal Affairs Committee of the Chamber of Deputies of the Czech Parliament.
At the request of Marek Benda, head of the delegation, Hrayr Tovmasyan presented the main specificities of the constitutional reforms in Armenia in 2015, detailing the changes regarding the composition and powers of the Constitutional Court. At the guests' request, Hrayr Tovmasyan also introduced the current activities of the RA Constitutional Court, the applications examined in the court and the issues raised in the applications, etc.
During the meeting both sides highlighted the exchange of experience in the judicial reform and the development of cooperation between the judicial powers, including the Constitutional Courts of the Republic of Armenia and Czech Republic.