ՉԵԽ ԽՈՐՀՐԴԱՐԱՆԱԿԱՆՆԵՐԻ ԱՅՑԵԼՈՒԹՅՈՒՆԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆ
2019 թվականի ապրիլի 29-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Հրայր Թովմասյանն ընդունել է Չեխիայի Հանրապետության խորհրդարանի Պատգամավորների պալատի սահմանադրական և իրավական հարցերի հանձնաժողովի նախագահ Մարեկ Բենդայի գլխավորած պատվիրակության անդամներին:
Պատվիրակության ղեկավար Մարեկ Բենդայի խնդրանքով Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է Հայաստանում 2015 թվականին կատարված սահմանադրական բարեփոխումների հիմնական առանձնահատկությունները՝ մանրամասնելով դատարանակազմության և սահմանադրական դատարանի լիազորություններին առնչվող փոփոխությունները:
Հյուրերի խնդրանքով Հրայր Թովմասյանը ներկայացրել է նաև ՀՀ սահմանադրական դատարանի ներկայիս գործունեությունը, դատարանում քննության ենթարկվող դիմումների և դրանցում արծարծվող խնդիրների մասին և այլն:
Հանդիպման ընթացքում երկուստեք կարևորվել է դատաիրավական բարեփոխումների ոլորտում փորձի փոխանակումն ու դատական իշխանության, այդ թվում Սահմանադրական դատարանների միջև համագործակցության զարգացումը:

ВИЗИТ ЧЕШСКИХ ПАРЛАМЕНТАРИЕВ В КОНСТИТУЦИОННЫЙ СУД
29 апреля 2019 года Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян принял делегацию Парламента Чехии во вглаве с Председателем Комиссии по конституционным и правовым вопросам Палаты депутатов Мареком Бендой.
По просьбе руководителя делегации Марека Бенды Председатель Конституционного Суда РА Грайр Товмасян представил основные особенности проведенной в Армении в 2015 году конституционной реформы, детально ознакомив с изменениями в судоустройстве и полномочиях Конституционного Суда.
Грайр Товмасян также ознакомил гостей с текущей деятельностью Конституционного Суда РА, рассматриваемыми в Суде обращениями и поднятыми в них вопросами.
В ходе встречи обе стороны обозначили важность обмена опытом в сфере судебных реформ и развитие сотрудничества между органами судебной власти, в том числе Конституционными Судами.