ՉԵԽԻԱՅԻ ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆՆ ԱՅՑԵԼԵՑ ԾԻԾԵՌՆԱԿԱԲԵՐԴ
Հունիսի 3-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի հրավերով Հայաստանում գտնվող Չեխիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկու գլխավորած պատվիրակությունն այցելեց Հայոց ցեղասպանության հուշահամալիր։
Անմար կրակի մոտ ծաղիկներ դնելուց հետո պատվիրակությունն եղավ Ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտում, ծանոթացավ ցուցանմուշներին։ Չեխիայի սահմանադրական դատարանի նախագահ Պավել Ռիխետսկին գրառում կատարեց թանգարանի հուշամատյանում։
Հայաստան այցի ընթացքում Չեխիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակությունն այցելեց Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Զվարթնոց Տաճար, Կոմիտասի թանգարան-ինստիտուտ, Սեւանա լիճ։ Հանդիպումներ ունեցավ Երեւանի պետական համալսարանի իրավաբանական ֆակուլտետում, ՀՀ վճռաբեկ դատարանում։
Հունիսի 4-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանի անունից պաշտոնական ընդունելությամբ ավարտվեց Չեխիայի սահմանադրական դատարանի պատվիրակության այցը Հայաստան։

ДЕЛЕГАЦИЯ ЧЕХИИ ПОСЕТИЛА ЦИЦЕРНАКАБЕРД
Находящаяся в РА с официальным визитом делегация Конституционного Суда Чехии во главе с Председателем Павлом Рихетским 3 июня посетила Мемориальный комплекс “Цицернакаберд”, посвящённый памяти жертв Геноцида армян 1915 года.
Гости возложили цветы к вечному огню, а также посетили Музей-институт Геноцида армян, где ознакомились с его экспонатами. Председатель Конституционного Суда Чехии Павел Рихетский сделал запись в памятной книге Музея.
В ходе визита делегация Конституционного Суда Чехии посетила Первопрестольный Святой Эчмиадзин, храм Звартноц, Музей-институт Комитаса, побывала на озере Севан. Состоялись встречи на юридическом факультете Ереванского государственного университета, а также в Кассационном Суде РА.
4 июня визит делегации Конституционного Суда Чехии завершился официальным приемом от имени Председателя Конституционного Суда Армении Гагика Арутюняна.