ԴԻՏՈՐԴԱԿԱՆ ԱՌԱՔԵԼՈՒԹՅԱՆ ՂԵԿԱՎԱՐԸ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Մարտի 31-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց Եվրոպայում անվտանգության եւ համագործակցության կազմակերպության ժողովրդավարական հաստատությունների եւ մարդու իրավունքների գրասենյակի կարճաժամկետ դիտորդական առաքելության ղեկավար Իգնասիո Սանչես Ամորին:
Պարոն Ամորին Իսպանիայի խորհրդարանի արտաքին հարաբերությունների հանձնաժողովի անդամ է եւ ԵԱՀԿ խորհրդարանական վեհաժողովում Իսպանիայի պատվիրակության ղեկավար:
Հյուրին հետաքրքրում էին ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության կարգն ու առանձնահատկությունները Հայաստանի Հանրապետությունում՝ սահմանադրական բարեփոխումների լույսի ներքո, ինչպես նաեւ Սահմանադրական դատարանի դերակատարությունը ընտրական իրավունքի դատական պաշտպանության հարցում:
Պարոն Հարությունյանը մանրամասն ներկայացրեց ե՛ւ գործող կարգը, ե՛ւ սահմանադրական բարեփոխումների ու ընտրական նոր օրենսգրքի ընդունման արդյունքում ստեղծված իրավակարգավորման ընդհանուր իրավիճակը: Հյուրի բազմաթիվ հարցերին տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:

РУКОВОДИТЕЛЬ НАБЛЮДАТЕЛЬСКОЙ МИССИИ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ
31 марта Председатель Конституционного Суда РА Г. Арутюнян принял руководителя краткосрочной наблюдательской миссии Бюро по демократическим институтам и правам человека Организации по безопасности и сотрудничеству в Европе Игнасио Санчеса Амора.
Г-н Амор является членом Комитета по иностранным делам испанского парламента и главой испанской делегации в Парламентской ассамблее ОБСЕ.
Г-на Амора интересовали особенности и порядок судебной защиты избирательного права в Республике Армения в свете конституционных реформ, а также роль Конституционного Суда в вопросе судебной защиты избирательного права.
Г-н Арутюнян ознакомил гостя и с действующим порядком, и со сложившейся в результате принятия конституционных поправок и нового Избирательного кодекса общей ситуацией правового регулирования. На все вопросы г-на Aмора были даны исчерпывающие ответы.