ԸՆՏՐՎԵՑ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
ՀՀ դատական օրենսգրքի 84 և 166 հոդվածների համաձայն Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների ընտրությունից հետո հինգ օրվա ընթացքում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները պետք է ընտրեն Խորհրդի նախագահ, ընդ որում ա՛յն անդամների (5) կազմից, որոնք ընտրվել էին Ազգային ժողովի կողմից: Ըստ այդմ էլ առաջին նիստը տեղի ունեցավ մարտի 5-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության սրահում:
Օրակարգի միակ հարցը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ընտրությունն էր: Գևորգ Դանիելյան, Ռուզան Հակոբյան, Սերգեյ Մեղրյան կազմով ստեղծվեց հաշվիչ հանձնաժողով: Գաղտնի քվեարկությամբ ընտրության արդյունքներով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ ընտրվեց պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը:
Առաջին նիստում, զուտ աշխատանքային կարգով, նորընտիր նախագահ Գ. Հարությունյանը ներկայացրեց Խորհրդի առաջիկա անելիքները:

ИЗБРАН ПРЕДСЕДАТЕЛЬ ВЫСШЕГО СУДЕБНОГО СОВЕТА
Согласно статьям 84 и 166 Судебного кодекса Армении Высший судебный совет после избрания членов Высшего судебного совета избирает из своего состава председателя Совета, причем из состава тех членов (5), которые избраны Национальным Собранием. Первое заседание Высшего судебного совета состоялось 5 марта в зале президиума Национальной академии наук Армении.
Единственным вопросом повестки дня были выборы председателя Высшего судебного совета. В состав сформированной счетной комиссии вошли Геворг Даниелян, Рузан Акопян, Сергей Мегрян. По результатам тайного голосования председателем Высшего судебного совета избран Гагик Арутюнян.
На первом заседании новоизбранный председатель Высшего судебного совета Г. Арутюнян представил предстоящую работу Совета.