ԸՆՏՐՎԵՑ ԲԱՐՁՐԱԳՈՒՅՆ ԽՈՐՀՐԴԻ ՆԱԽԱԳԱՀԸ
ՀՀ դատական օրենսգրքի 84 և 166 հոդվածների համաձայն Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամների ընտրությունից հետո հինգ օրվա ընթացքում Բարձրագույն դատական խորհրդի անդամները պետք է ընտրեն Խորհրդի նախագահ, ընդ որում ա՛յն անդամների (5) կազմից, որոնք ընտրվել էին Ազգային ժողովի կողմից: Ըստ այդմ էլ առաջին նիստը տեղի ունեցավ մարտի 5-ին ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի նախագահության սրահում:
Օրակարգի միակ հարցը Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահի ընտրությունն էր: Գևորգ Դանիելյան, Ռուզան Հակոբյան, Սերգեյ Մեղրյան կազմով ստեղծվեց հաշվիչ հանձնաժողով: Գաղտնի քվեարկությամբ ընտրության արդյունքներով Բարձրագույն դատական խորհրդի նախագահ ընտրվեց պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանը:
Առաջին նիստում, զուտ աշխատանքային կարգով, նորընտիր նախագահ Գ. Հարությունյանը ներկայացրեց Խորհրդի առաջիկա անելիքները:

CHAIRMAN OF THE HIGHER COUNCIL WAS ELECTED
In accordance with Articles 84 and 166 of the RA Judicial Code within five days after election of the members of the Supreme Judicial Council, the members of the Supreme Judicial Council shall elect the Chairman of the Council from the composition of the members (5) elected by the National Assembly. Accordingly, the first session took place on March 5 at the Presidency Hall of the RA National Academy of Sciences.
The only issue on the agenda was the election of the Chairman of the Supreme Judicial Council. Gevorg Danielyan, Ruzan Hakobyan, Sergei Meghryan formed a counting commission. As the results of the secret ballot, Professor Gagik Harutyunyan was elected the Chairman of the Supreme Judicial Council.
At the first session, in a short notice, the newly elected Chairman G. Harutyunyan presented the Council's future plans.