ԵՐԵՎԱՆՈՒՄ ԿԱՅԱՑԵԼ Է ԿԻՆ ԱՌԱՋՆՈՐԴՆԵՐԸ ԱՐԴԱՐԱԴԱՏՈՒԹՅԱՆ ՈԼՈՐՏՈՒՄ ԹԵՄԱՅՈՎ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄ
ՀՀ Սահմանադրական դատարանի նախագահի խորհրդական Ալինա Փխրիկյանը մայիսի 22-ին մասնակցել է «Կին առաջնորդները արդարադատության ոլորտում. արդարության ձևավորում կանանց ներառման միջոցով» խորագրով պանելային քննարկմանը, որի ընթացքում բանախոսները ներկայացրել են սեփական փորձը, անդրադարձել իրենց հաստատություններում կանանց ներկայացվածությանը, ինչպես նաև արդարադատության ոլորտում կանանց ներգրավվածության հետագա միտումներին։
Ալինա Փխրիկյանը, ներկայացնելով արդարադատության ոլորտում իր բազմամյա փորձը նշել է, որ, այսօր, Սահմանադրական դատարանում հանրային ծառայության պաշտոն զբաղեցնող անձանց կեսից ավելին կանայք են։ Ընդհանուր դատական համակարգում կին դատավորների ներգրավվածությունը կազմում է ավելի քան 30 տոկոս։
Արդարադատության ոլորտում կանանց դերի և ներգրավվածության բարձրացմանը նվիրված քննարկումը կազմակերպվել է ԱՄՆ ՄԶԳ/Հայաստանի կողմից։

В ЕРЕВАНЕ СОСТОЯЛИСЬ ОБСУЖДЕНИЯ ПО ТЕМЕ ЖЕНЩИНЫ-ЛИДЕРЫ В СФЕРЕ ПРАВОСУДИЯ
22 мая советник Председателя Конституционного Суда РА Алина Пхрикян приняла участие в панельном обсуждении по теме “Женщины-лидеры в сфере правосудия: обеспечение равенства посредством вовлечения женщин”, в ходе которого спикеры представили свой собственный опыт, обсудили представительство женщин в их учреждениях, а также будущие тенденции вовлечения женщин в сферу правосудия.
Алина Пхрикян, представив свой многолетний опыт работы в сфере правосудия, отметила, что сегодня более половины лиц, занимающих должности публичной службы в Конституционном Суде, составляют женщины. А в общей судебной системе женщины-судьи составляет более 30 процентов.
Обсуждения, посвященные повышению роли и вовлеченности женщин в сферу правосудия, были организованы Агентством США по международному развитию USAID/Армения.