GRECO ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Եվրոպայի խորհրդի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խմբի (GRECO)» մոնիտորինգային գործընթացի շրջանակում, գնահատման 4-րդ փուլի զեկույցը պատրաստելուց առաջ, Հայաստանում է գտնվում գնահատողների պատվիրակությունը։
Ապրիլի 15-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց պատվիրակությանը՝ Միքայել Յանսենին, Ֆրանկ Ռաուին, Դիանա Կուրպնիեչեին, Դրաժեն Յելենիչին, Տիբոր Կատոնային։
Հյուրերը հետաքրքրվեցին Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքով, մասնավորապես սահմանադրական պատասխանատվության հարցին իշխանությունների դրսեւորած վերաբերմունքին։ Հարցադրումներ եղան, թե իշխանության հայեցողության սահմանների հետ կապված ինչպիսի՞ մոտեցումներ են առաջ քաշվում, ինչպես նաեւ դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումներն ի՞նչ հիմնական խնդիրների լուծման են վերաբերում։

GRECO DELEGATION AT THE CONSTITUTIONAL COURT OF THE REPUBLIC OF ARMENIA
In the framework of evaluation procedure, before presenting the report on the 4th evaluation round of the Council of Europe’s Group of States against Corruption (GRECO), the team of experts visited Armenia.
On April 15, G.Harutyunyan, President of the Constitutional Court of the Republic Armenia hosted the delegation.
The guests were interested in the process of the constitutional amendments in Armenia, particularly in the approach of authorities concerning the issue of the constitutional responsibility. Likewise the team discussed the issues of the approaches concerning the scopes of discretion of powers and resolution of the main issues of reforms in the judicial-legal domain.