GRECO ՊԱՏՎԻՐԱԿՈՒԹՅՈՒՆԸ ՀՀ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Եվրոպայի խորհրդի «Կոռուպցիայի դեմ պայքարի խմբի (GRECO)» մոնիտորինգային գործընթացի շրջանակում, գնահատման 4-րդ փուլի զեկույցը պատրաստելուց առաջ, Հայաստանում է գտնվում գնահատողների պատվիրակությունը։
Ապրիլի 15-ին ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գ. Հարությունյանն ընդունեց պատվիրակությանը՝ Միքայել Յանսենին, Ֆրանկ Ռաուին, Դիանա Կուրպնիեչեին, Դրաժեն Յելենիչին, Տիբոր Կատոնային։
Հյուրերը հետաքրքրվեցին Հայաստանում սահմանադրական բարեփոխումների ընթացքով, մասնավորապես սահմանադրական պատասխանատվության հարցին իշխանությունների դրսեւորած վերաբերմունքին։ Հարցադրումներ եղան, թե իշխանության հայեցողության սահմանների հետ կապված ինչպիսի՞ մոտեցումներ են առաջ քաշվում, ինչպես նաեւ դատաիրավական ոլորտում բարեփոխումներն ի՞նչ հիմնական խնդիրների լուծման են վերաբերում։

ДЕЛЕГАЦИЯ GRECO В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ РА
В рамках мониторинга Группы по борьбе с коррупцией Совета Европы (GRECO) накануне подготовки отчета по четвертому раунду оценки в Армении находится оценочная делегация.
15 апреля Председатель Конституционного Суда Армении Гагик Арутюнян принял делегацию в составе Михаэля Янссена, Франка Рау, Дианы Курпниeче, Дражена Еленича и Тибора Катону.
Гости поинтересовались ходом конституционных реформ в Армении, в частности отношением властей к вопросу конституционной ответственности. В ходе беседы были затронуты вопросы о том, какие подходы выдвигаются касательно усмотрения властей, какие основные вопросы должны быть разрешены посредством конституционных реформ в судебно-правовой системе.