ՀԱՄԱԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԱՐԺԱՆԱՑԱԾ ԳԻՐՔ
Երբ անցյալ տարի հոկտեմբերին Երեւանում հրավիրվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի եւ Վենետիկի հանձնաժողովի կազմակերպած Համաեվրոպական միջազգային խորհրդաժողովը, որին տեսաուղերձներ էին հղել Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը եւ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախագահ Գուիդո Ռայմոնդին, հընթացս համաժողովի կայացավ նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի հիմնման հանդիսավոր արարողությունը: Մինչ այդ կայացել էր ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի հեղինակած «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» հայալեզու գրքի շնորհանդեսը:
Եվ ահա այդ գրքի անգլերեն հրատարակությունը ներկայացվեց Ստրասբուրգում:
Հունվարի 26-ին, Եվրոպայի խորհրդի նստավայրում, կայացավ Եվրոպայի խորհրդում «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի, Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ) եւ Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության կողմից համատեղ կազմակերպված Սահմանադրական մշակույթի հիմնահարցերին նվիրված միջոցառումը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջ․ Բուքիքիոն, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փոխնախագահ Ա․ Շայոն, ՄԻԵԴ այլ դատավորներ, Եվրոպայի խորհրդում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանյան և օտարերկրյա պատվիրակությունների անդամներ և պաշտոնատար այլ անձինք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գ․ Հարությունյանը: Նա տեղեկացրեց, որ Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 16-րդ տարելիցի շրջանակներում անցկացվող այս միջոցառումը նվիրված է «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հիմնադրմանը, «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» մենագրության անգլերենով հրատարակմանը, ՀՀ Սահմանադրության քառալեզու հրապարակմանը և 2016թ․ հոկտեմբերի 20-23-ը Երևանում հրավիրված համաեվրոպական խորհրդաժողովի նյութերի տարեգրքի հրատարակմանը:
Միջոցառման մասնակիցներին ուղղված ուղերձում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության ակտիվ մասնակցությունը Եվրոպայի խորհրդի բոլոր ձեռնարկումներին: «Մենք նվիրված ենք այն Հայաստանին, որը կայուն է, ապագային նայող ու բարգավաճ», - ասաց պարոն Յագլանդը, - մեր հարաբերությունները երկկողմանի ճանապարհ է, եւ ես գնահատում եմ Հայաստանի՝ երկխոսության ու համագործակցության կայուն հանձնառությունը... Մենք գնահատում ենք այն անկեղծ ու ներգրավված ուղին, որով Հայաստանը մոտենում է տարբեր առաջարկություններին»:
«Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» անգլերեն մենագրությունը ներկայացրեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը՝ ընդգծելով գրքի գիտագործնական նշանակությունը Եվրոպայի խորհրդի երկրներում սահմանադրական մշակույթի արմատավորման գործում:
Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի ղեկավար, Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ Վարդան Պողոսյանը միջոցառման մասնակիցներին ներկայացրեց տակավին վերջերս հրատարակված ՀՀ 2015թ․ բարեփոխված Սահմանադրության քառալեզու հրատարակությունը:

In October 2016 the International Pan-European Conference organized by the RA Constitutional Court and Venice Commission was held, and Thorbjorn Jagland, Secretary General of the Council of Europe and Guido Raimondi, President of the European Court of Human Rights greeted the Conference with video-addresses. Simultaneously, the presentation of the International Analytical Center “Constitutional Culture” foundation was held. Prior to that the presentation of the book “Constitutional Culture: Lessons of History and Modern Challenges” (in Armenian) of Gagik Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, Doctor of Law, Professor was held.
And now, the English version of the book was presented in Strasbourg.
On January 26, in the premises of the Council of Europe, the event dedicated to the issues of constitutional culture organized together with the International Analytical Center “Constitutional Culture”, the German Corporation for International Cooperation (GIZ) and permanent representation of the Republic of Armenia was held.
T. Jagland, Secretary General of the Council of Europe, G. Buquicchio, President of the Venice Commission of the Council of Europe, A. Sajó, Vice-President of the European Court of Human Rights, judges of ECHR, members of diplomatic corps accredited to the Council of Europe, members of Armenian and foreign delegations and other officials were present at the event.
G. Harutyunyan, President of the RA Constitutional Court, Chairman of the Board of Trustees of International Analytical Center “Constitutional Culture”, member of the Bureau of the Venice Commission, Doctor of Law, Professor held an opening speech. He informed that in the framework of the 16-th anniversary of membership of Armenia to the Council of Europe, this event was dedicated to the foundation of International Analytical Center “Constitutional Culture” and publication of “Constitutional Culture: Lessons of History and Modern Challenges” monograph (in English), publication of the RA Constitution in four languages and almanac of the materials of Pan-European Conference held on October 20-23, 2016 in Yerevan.
In his address T. Jagland, Secretary General of the Council of Europe emphasized the active participation of the Republic of Armenia in all initiatives of the Council of Europe. “We are devoted to the Armenia which is stable, prosperous and looking to the future,” said Mr. Jagland, “Our relations are bilateral, and I appreciate the strong commitment of Armenia to dialogue and cooperation ... We appreciate the honest and engaged way by which Armenia is approaching various proposals.”
The English monograph “Constitutional Culture: Lessons of History and Modern Challenges” was presented by Alvina Gyulumyan, member of the Constitutional Court of the Republic of Armenia who emphasized the practical and scientific importance of the book in the establishment of constitutional culture in the member states of Council of Europe.
Vardan Poghosyan, head of the legal project of the German Corporation for International Cooperation (GIZ), substitute member of the Venice Commission presented the recently published the 2015 edition of the amended Constitution in four languages.