ՀԱՄԱԵՎՐՈՊԱԿԱՆ ՈՒՇԱԴՐՈՒԹՅԱՆ ԱՐԺԱՆԱՑԱԾ ԳԻՐՔ
Երբ անցյալ տարի հոկտեմբերին Երեւանում հրավիրվեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի եւ Վենետիկի հանձնաժողովի կազմակերպած Համաեվրոպական միջազգային խորհրդաժողովը, որին տեսաուղերձներ էին հղել Եվրախորհրդի գլխավոր քարտուղար Թյորբորն Յագլանդը եւ Մարդու իրավունքների Եվրոպական դատարանի նախագահ Գուիդո Ռայմոնդին, հընթացս համաժողովի կայացավ նաեւ «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոն» հիմնադրամի հիմնման հանդիսավոր արարողությունը: Մինչ այդ կայացել էր ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գագիկ Հարությունյանի հեղինակած «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» հայալեզու գրքի շնորհանդեսը:
Եվ ահա այդ գրքի անգլերեն հրատարակությունը ներկայացվեց Ստրասբուրգում:
Հունվարի 26-ին, Եվրոպայի խորհրդի նստավայրում, կայացավ Եվրոպայի խորհրդում «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի, Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ) եւ Հայաստանի Հանրապետության մշտական ներկայացուցչության կողմից համատեղ կազմակերպված Սահմանադրական մշակույթի հիմնահարցերին նվիրված միջոցառումը:
Միջոցառմանը մասնակցեցին Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը, Վենետիկի հանձնաժողովի նախագահ Ջ․ Բուքիքիոն, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փոխնախագահ Ա․ Շայոն, ՄԻԵԴ այլ դատավորներ, Եվրոպայի խորհրդում հավատարմագրված դիվանագիտական կորպուսի անդամներ, ԵԽԽՎ-ում Հայաստանյան և օտարերկրյա պատվիրակությունների անդամներ և պաշտոնատար այլ անձինք:
Միջոցառմանը բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հոգաբարձուների խորհրդի նախագահ, Վենետիկի հանձնաժողովի բյուրոյի անդամ, իրավագիտության դոկտոր, պրոֆեսոր Գ․ Հարությունյանը: Նա տեղեկացրեց, որ Եվրոպայի խորհրդին Հայաստանի Հանրապետության անդամակցության 16-րդ տարելիցի շրջանակներում անցկացվող այս միջոցառումը նվիրված է «Սահմանադրական մշակույթ» միջազգային վերլուծական կենտրոնի հիմնադրմանը, «Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» մենագրության անգլերենով հրատարակմանը, ՀՀ Սահմանադրության քառալեզու հրապարակմանը և 2016թ․ հոկտեմբերի 20-23-ը Երևանում հրավիրված համաեվրոպական խորհրդաժողովի նյութերի տարեգրքի հրատարակմանը:
Միջոցառման մասնակիցներին ուղղված ուղերձում Եվրոպայի խորհրդի գլխավոր քարտուղար Թ․ Յագլանդը կարևորեց Հայաստանի Հանրապետության ակտիվ մասնակցությունը Եվրոպայի խորհրդի բոլոր ձեռնարկումներին: «Մենք նվիրված ենք այն Հայաստանին, որը կայուն է, ապագային նայող ու բարգավաճ», - ասաց պարոն Յագլանդը, - մեր հարաբերությունները երկկողմանի ճանապարհ է, եւ ես գնահատում եմ Հայաստանի՝ երկխոսության ու համագործակցության կայուն հանձնառությունը... Մենք գնահատում ենք այն անկեղծ ու ներգրավված ուղին, որով Հայաստանը մոտենում է տարբեր առաջարկություններին»:
«Սահմանադրական մշակույթ. պատմության դասերը եւ ժամանակի մարտահրավերները» անգլերեն մենագրությունը ներկայացրեց ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը՝ ընդգծելով գրքի գիտագործնական նշանակությունը Եվրոպայի խորհրդի երկրներում սահմանադրական մշակույթի արմատավորման գործում:
Միջազգային համագործակցության գերմանական ընկերության (GIZ)-ի իրավական ծրագրի ղեկավար, Վենետիկի հանձնաժողովի փոխարինող անդամ Վարդան Պողոսյանը միջոցառման մասնակիցներին ներկայացրեց տակավին վերջերս հրատարակված ՀՀ 2015թ․ բարեփոխված Սահմանադրության քառալեզու հրատարակությունը:

ЗАСЛУЖИВШАЯ ВСЕЕВРОПЕЙСКОЕ ВНИМАНИЕ КНИГА
В рамках состоявшейся в октябре прошлого года в Ереване Всеевропейской международной конференции, организованной Конституционным Судом РА и Венецианской комиссией Совета Европы, к участникам которой с видеопосланиями обратились Генеральный секретарь Совета Европы Турбьерн Ягланд и Председатель Европейского суда по правам человека Гвидо Раймонди, состоялась торжественная церемония учреждения Фонда “Международный аналитический центр “Конституционная культура”.
Незадолго до этого состоялась также презентация книги Председателя Конституционного Суда РА, доктора юридических наук, профессора Гагика Арутюняна “Конституционная культура: уроки истории и вызовы времени”. И вот эта книга в переводе на английский язык представлена в Страсбурге.
26 января в штаб-квартире Совета Европы состоялось организованное Германским обществом по международному сотрудничеству (GIZ) совместно с Постоянным представительством Республики Армения в Совете Европе мероприятие, посвященное учреждению Фонда “Международный аналитический центр “Конституционная культура” и основным вопросам конституционной культуры.
В мероприятии приняли участие Генеральный секретарь Совета Европы Т. Ягланд, Председатель Венецианской комиссии Дж. Букиккио, Вице-председатель Европейского суда по правам человека А. Шайо, другие судьи ЕСПЧ, члены дипломатического корпуса, аккредитованного в Совете Европы, члены армянской и других иностранных делегаций в ПАСЕ, иные должностные лица.
С приветственным словом выступил Председатель Конституционного Суда РА, Председатель Совета попечителей Международного аналитического центра “Конституционная культура”, член Бюро Венецианской комиссии, доктор юридических наук, профессор Г.Арутюнян. Он сообщил присутствующим, что данное мероприятие, проводимое в рамках шестнадцатилетия членства Республики Армения в Совете Европы, посвящено основанию Фонда “Международный аналитический центр “Конституционная культура”, изданию на английском языке монографии “Конституционная культура: уроки истории и вызовы времени”, выходу в свет Конституции РА на четырех языках и изданию Альманаха по материалам состоявшейся 20-23 октября 2016 года в Ереване Всеевропейской международной конференции.
Обращаясь к участникам мероприятия, Генеральный Секретарь Совета Европы Т. Ягланд подчеркнул активное участие Армении во всех инициативах Совета Европы. “Мы преданы стабильной, процветающей и обратившей взгляд в будущее Армении, - сказал г-н Ягланд, - наши отношения - двусторонняя дорога, и я ценю приверженность Армении диалогу и сотрудничеству... Мы ценим подход Армении к различными предложениям”.
Монографию “Конституционная культура: уроки истории и вызовы времени” собравшимся представила судья Конституционного Суда РА Альвина Гюлумян, подчеркнув научно-практическое значение книги в укоренении конституционной культуры в странах Совета Европы.
Руководитель юридической программы Германского общества по международному сотрудничеству (GIZ), заменяющий член Венецианской комиссии Вардан Погосян представил участникам совсем недавно изданную Конституцию РА с изменениями 2015 г. на четырех языках.