12 սեպտեմբերի 2017թ.
Սեպտեմբերի 11-ին Լիտվայի Հանրապետության մայրաքաղաք Վիլնյուսում մեկնարկեցին Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի՝ «Իրավունքի գերակայությունը և սահմանադրական արդարադատությունը ժամանակակից աշխարհում» խորագրով չորրորդ Կոնգրեսի աշխատանքները, որին մասնակցում են աշխարհի իննսուն երկրների սահմանադրական արդարադատության մարմինների պատվիրակություններ:
Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակությունը Կոնգրեսում գլխավորում է ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ, Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսի նախագահ Գ. Հարությունյանը:
Սեպտեմբերի 11-ին, Կոնգրեսի շրջանակներում, պարոն Հարությունյանի նախագահությամբ, կայացավ Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսի մասնակիցների հանդիպումը, որտեղ քննարկվեցին կազմակերպության գործունեությանն առնչվող հիմնահարցեր:
Նույն օրը Կոնգրեսի շրջանակներում կայացավ նաև Եվրոպական սահմանադրական դատարանների կոնֆերանսի անդամ երկրների պատվիրակությունների հանդիպումը:
Սեպտեմբերի 11-ին գումարվեց Սահմանադրական արդարադատության համաշխարհային կոնֆերանսի բյուրոյի նիստը՝ մասնակցությամբ Նոր ժողովրդավարության երկրների սահմանադրական վերահսկողության մարմինների կոնֆերանսի նախագահ Գ. Հարությունյանի: Բյուրոյի նիստի շրջանակներում որոշվեց Համաշխարհային կոնֆերանսի հաջորդ՝ հինգերորդ Կոնգրեսն անցկացնել 2020 թվականին, Ալժիրում: Հաստատվեց Կոնֆերանսի քարտուղարության հաշվետվությունը, և քննարկվեցին Կոնգրեսի լիագումար նիստերի կազմակերպմանն առնչվող հիմնահարցեր:
Սեպտեմբերի 12-ի առավոտյան, Լիտվայի Հանրապետության նախագահ տիկին Դ. Գրիբաուսկայտեի, Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարանի փոխնախագահ պարոն Լինոս-Ալեքսանդր Սիցիլիանոսի, Վենետիկի Հանձնաժողովի նախագահ պարոն Ջիանի Բուքիքիոյի մասնակցությամբ, տեղի ունեցավ Կոնգրեսի պաշտոնական բացման արարողությունը, որին հաջորդեցին Կոնգրեսի լիագումար նիստերը:

ЧЕТВЕРТЫЙ ВСЕМИРНЫЙ КОНГРЕСС В ВИЛЬНЮСЕ
11 сентября в столице Литовской Республики городе Вильнюсе стартовал IV Конгресс Всемирной конференции по конституционному правосудию на тему “Верховенство права и конституционное правосудие в современном мире”, в работе которого приняли участие делегации органов конституционного правосудия девяноста стран мира.
Делегацию Республики Армения возглавляет Председатель Конституционного Суда РА, Председатель Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии Г. Арутюнян.
11 сентября в рамках Конгресса под председательством Г. Арутюняна состоялась встреча участвующих в Конгрессе членов Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии, в ходе которой были рассмотрены вопросы в связи с деятельностью организации.
В тот же день в рамках Конгресса состоялась также встреча делегаций стран – членов Конференции европейских конституционных судов.
11 сентября состоялось заседание Бюро Всемирной конференции по конституционному правосудию с участием Председателя Конференции органов конституционного контроля стран новой демократии Г. Арутюняна. На заседании Бюро принято решение о проведении следующего V Конгресса Всемирной конференции по конституционному правосудию в 2020 году в Алжире. Был утвержден Отчет Секретариата Конференции и рассмотрены вопросы в связи с организацией пленарных заседаний Конгресса.
Утром 12 сентября состоялась торжественная церемония открытия Конгресса с участием Президента Литовской Республики госпожи Дали Грибаускайте, заместителя Председателя Европейского суда по правам человека Линоса-Александра Сицильяноса, Председателя Венецианской комиссии Джанни Букиккио. Затем состоялись пленарные заседания Конгресса.