ՀԱՄԱՏԵՂ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ ԱՎՍՏՐԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Ապրիլի 20-22-ին տեղի ունեցան Ավստրիայի եւ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանների համատեղ քննարկումները սահմանադրական արդարադատության երեք հրատապ թեմաների շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների նախագահները հանդես եկան «Սահմանադրական դատարանի դերը հիմնարար իրավունքների անմիջական գործողության ապահովման գործում» թեմայով զեկույցներով:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր Ինգրիդ Սիես-Սխերզանդը զեկույցներ ներկայացրեցին «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կոնվենցիոն իրավունքների կապակցությամբ սահմանադրական դատարանի նախադեպային պրակտիկան» թեմայով:
«Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման վիճակն իրավական պրակտիկայում» թեմայով զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, պրոֆեսոր Լայնբախերը:
Զեկույցների շուրջ ծավալված երկօրյա քննարկումներին Ավստրիայի սահմանադրական դատարանը մասնակցում էր ամբողջ կազմով:
Նման համատեղ մասնագիտական քննարկումների կազմակերպումը սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակման ու միջազգային համագործակցության առավել արդյունավետ ձեւ է:
Ավստրիան աշխարհում առաջին սահմանադրական դատարան ստեղծած երկիրն է /1920թ./, ունի այս ոլորտում հսկայական փորձ ու միջազգային առաջատար դերակատարություն: Հայաստանի Հանրապետության եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների ակտիվ համագործակցությունը դարձել է ավանդական ու նաեւ կարեւոր նշանակություն է ստացել սահմանադրական արդարադատության նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համատեղ մոտեցումների մշակման առումով:

СОВМЕСТНЫЕ ОБСУЖДЕНИЯ В КОНСТИТУЦИОННОМ СУДЕ АВСТРИИ
20-22 апреля состоялись совместные обсуждения Конституционных Судов Австрийской Республики и Республики Армения по трем злободневным темам конституционного правосудия.
Председатели Конституционных Судов Австрийской Республики и Республики Армения выступили с докладами на тему «Роль Конституционного Суда в обеспечении непосредственного действия основных прав».
Член Конституционного Суда Республики Армения Альвина Гюлумян и судья Конституционного Суда Австрийской Республики Ингрид Зисс-Шерц представили доклады на тему: “Практика прецедентного права Конституционного Суда в связи с правами, гарантированными Европейской конвенцией по правам человека”.
С докладами на тему: “Состояние по исполнению постановлений Конституционного Суда в правовой практике” выступили член Конституционного Суда Республики Армения Аревик Петросян и судья Конституционного Суда Австрийской Республики, профессор Георг Линбахер.
В двухдневных дискуссиях вокруг представленных докладов Конституционный Суд Австрии принял участие в полном составе.
Организация подобных совместных профессиональных дискуссий в сфере конституционного правосудия является наиболее эффективной формой обмена опытом и международного сотрудничества.
Австрия является первой страной в мире, учредившей Конституционный Суд (1920 г.), обладает огромным опытом и играет ведущую международную роль в этой сфере. Активное сотрудничество между Конституционными Судами Республики Армения и Австрийской Республики приобрело важное значение в аспекте разработки совместных подходов противостояния новым вызовам конституционного правосудия.