ՀԱՄԱՏԵՂ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄՆԵՐ ԱՎՍՏՐԻԱՅԻ ՍԱՀՄԱՆԱԴՐԱԿԱՆ ԴԱՏԱՐԱՆՈՒՄ
Ապրիլի 20-22-ին տեղի ունեցան Ավստրիայի եւ Հայաստանի Հանրապետության սահմանադրական դատարանների համատեղ քննարկումները սահմանադրական արդարադատության երեք հրատապ թեմաների շուրջ:
Հայաստանի Հանրապետության եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների նախագահները հանդես եկան «Սահմանադրական դատարանի դերը հիմնարար իրավունքների անմիջական գործողության ապահովման գործում» թեմայով զեկույցներով:
ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Ալվինա Գյուլումյանը եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր Ինգրիդ Սիես-Սխերզանդը զեկույցներ ներկայացրեցին «Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիայով երաշխավորված կոնվենցիոն իրավունքների կապակցությամբ սահմանադրական դատարանի նախադեպային պրակտիկան» թեմայով:
«Սահմանադրական դատարանի որոշումների կատարման վիճակն իրավական պրակտիկայում» թեմայով զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ սահմանադրական դատարանի անդամ Արեւիկ Պետրոսյանը եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանի դատավոր, պրոֆեսոր Լայնբախերը:
Զեկույցների շուրջ ծավալված երկօրյա քննարկումներին Ավստրիայի սահմանադրական դատարանը մասնակցում էր ամբողջ կազմով:
Նման համատեղ մասնագիտական քննարկումների կազմակերպումը սահմանադրական արդարադատության ոլորտում փորձի փոխանակման ու միջազգային համագործակցության առավել արդյունավետ ձեւ է:
Ավստրիան աշխարհում առաջին սահմանադրական դատարան ստեղծած երկիրն է /1920թ./, ունի այս ոլորտում հսկայական փորձ ու միջազգային առաջատար դերակատարություն: Հայաստանի Հանրապետության եւ Ավստրիայի սահմանադրական դատարանների ակտիվ համագործակցությունը դարձել է ավանդական ու նաեւ կարեւոր նշանակություն է ստացել սահմանադրական արդարադատության նոր մարտահրավերներին դիմակայելու համատեղ մոտեցումների մշակման առումով:

JOINT DISCUSSIONS AT THE CONSTITUTIONAL COURT OF AUSTRIA
On April 20-22, joint discussions on three topical issues of constitutional justice were held between the Constitutional Courts of the Republic of Austria and the Republic of Armenia.
The presidents of the Constitutional Courts of the Republic of Armenia and the Republic of Austria made presentations on the issue of "The Role of the Constitutional Court in Ensuring the Fundamental Rights of Direct Action."
Alvina Gyulumyan, member of the Constitutional Court the Republic of Armenia and Ingrid Siess-Scherz, member of the Constitutional Court the Republic of Austria made presentations on the issue of "Practice of Case Law of the Constitutional Court Regarding the Rights Guaranteed by the European Convention on Human Rights”.
Arevik Petrosyan, member of the Constitutional Court of the Republic of Armenia and professor Georg Lienbacher, member of the Constitutional Court of the Republic of Austria made presentations on the issue of “Status of Implementation of Decisions of the Constitutional Court in the Legal Practice”.
The two-day discussions were attended by all the members of the Constitutional Court of Austria.
Organization of such joint professional discussions in the domain of the constitutional justice is the most effective form of international cooperation and exchange of experience.
Austria is the first country which established the constitutional court /in 1920/; it has years of international experience and plays a leading role in this field. Active cooperation between the constitutional courts of the Republic of Armenia and the Republic of Austria has become conventional and is of significant importance in the terms of development of joint approaches to confront the new challenges of constitutional justice.